Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Христакиев Виж публикацията
    Здравейте колеги ,
    Днес прегледах кошерите и установих , че в единия кошер имам млада и красива майка , но няма нито една осеменена килийка .
    Моля , дайте съвет какво да я правя .
    Не се подразбира колко е млада щом е на една година би трябвало есента да е снасяла а това ,че сега не снася може да е прихванала някакво заболяване примерно гъбично но повече от 2 седмица не я чакай.Есента имаха подобен случай със млада много добра и плодовита майка която изведнъж спря да снася слагах им рамка с пресни яйца но не искаха да залага за смяна и я махнах .Не и се моли много защо сега е много критичен момент за семействата
    Милен Михов

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аве повечето сте на по един петък служба ,ама много категорични мнения.Личен опит -или много сте чели. Да ви го напиша сричка по сричка ,че да разберете.В моята практика съм имал случай рано напролет майка да не снася.Докато се чудя ,какво да предприема -тя се оправила.Затова при такава ситоация изчаквам около две седмици. Е има и случаи да не пронесе ,тогава е ясно.
    В старите книги пишеше ,че някои млади майки ,които са снасяли до късно есента -напролет почват по-късно.Опс, забравих ,че при четенето наблягате повече на форума. Един колега споменава 15 март.Тази дата за различните краища на България ,изглежда различно.

  3. #13
    А колко пчели има около тази майка?

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Благодаря ви за съветите колеги . В кошера и около майката има достатъчно количество пчели , не е слаб кошер ако това имате в предвид.

  5. #15
    Да това имах предвид. Аз бих сменил незабавно такава майка или бих присъединил към друго семейство ако нямам годна майка.

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    А мога ли да я махна и да им предам пита с прясно пило от друг кошер ?

  7. #17
    Може, но резултата ще е несигурен. Аз бих го обединил, и през Май ще си направя отводка от обединения сега кошер. Вероятността тогава да се отгледа качествена майка е много по-голяма.

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако проблема не се дължи на наследствени причини (характерна особеност на самия дамазлък пчела), на това семейство бих му видял сметката.
    Каква е гаранцията, че като придадеш нова майка или си отдгледат сами, няма да се повтори същото?
    Пък ако искаш, премести го на "карантинен пчелин" и там си прави експерименти колкото искаш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Голям проблем - майката не снася. Ами има такива които снасят. Такива майки предимно им се разтриват ребрата. С двата пръста се притиска докато изпука. След това се пуска в кошера. Е, на пода на кошера разбира се - за да видят пчелите, че не могат да разчитат на нея.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    22.03.2015
    Мнения
    8
    И при мен ситуацията е подобна,вчера само в два от кошерите ми имаше по малко пило.При другите липсва,майките са на една година.Не съм стеснил пчелните гнезда и предполагам че това е причината?Какъв ще е резултата ако не стесня,кога ще пронесат майките при тези условия..иначе има доста пчели?

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •