(Пускам темата тук тъй като не намирам по-подходящо място да я публикувам. В случай, че не е за този раздел, моля да бъда извинен от Модераторите.)

Здравейте,
От както намерих този форум, преди два дена, не съм спрял да го чета. Пиша в темата за пчеларство като бизнес тъй като мисля да започна да се занимавам с пчеларство като семейно занимание и живот и здраве в бъдеще и като семеен бизнес. Като пчелар опит нямам, но в региона ни има пчелари които са готови да помагат с умения и насоки, пък вярвам че и от форума ще успея да прихвана някоя хитринка

Въпросът който най-ме притеснява е първоначалната инвестиция. Доста изчетох за цени на кошери (купешки/самоделни), цени на майки, породи и тн., но реално за някой който тепърва ще навлиза в тази сфера на дейност сякаш не мога да си изградя ясната представа за тези цени, а именно оправдани ли са.

До колкото разбрах от каквото съм чел до сега 1 кошер = 1 пчелно семейство и 1 майка в него. Но от там нататък не разбирам майката като се установи в кошера кога започва да снася, кога се очаква да се създаде колонията? Видях, че има възможност да се купи директно заселен кошер с майка и пчели в него, това оправдано ли е?

Региона който обмислям за пчелина е около с.Телиш, Плевенско.

Ако някой може да даде реална представа колко трудно е да се започне пчелин с идея да е към 50 кошера? Разбира се и всички съвети и коментари са добре дошли.

Поздрави!