Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5

    Семеен пчелин

    (Пускам темата тук тъй като не намирам по-подходящо място да я публикувам. В случай, че не е за този раздел, моля да бъда извинен от Модераторите.)

    Здравейте,
    От както намерих този форум, преди два дена, не съм спрял да го чета. Пиша в темата за пчеларство като бизнес тъй като мисля да започна да се занимавам с пчеларство като семейно занимание и живот и здраве в бъдеще и като семеен бизнес. Като пчелар опит нямам, но в региона ни има пчелари които са готови да помагат с умения и насоки, пък вярвам че и от форума ще успея да прихвана някоя хитринка

    Въпросът който най-ме притеснява е първоначалната инвестиция. Доста изчетох за цени на кошери (купешки/самоделни), цени на майки, породи и тн., но реално за някой който тепърва ще навлиза в тази сфера на дейност сякаш не мога да си изградя ясната представа за тези цени, а именно оправдани ли са.

    До колкото разбрах от каквото съм чел до сега 1 кошер = 1 пчелно семейство и 1 майка в него. Но от там нататък не разбирам майката като се установи в кошера кога започва да снася, кога се очаква да се създаде колонията? Видях, че има възможност да се купи директно заселен кошер с майка и пчели в него, това оправдано ли е?

    Региона който обмислям за пчелина е около с.Телиш, Плевенско.

    Ако някой може да даде реална представа колко трудно е да се започне пчелин с идея да е към 50 кошера? Разбира се и всички съвети и коментари са добре дошли.

    Поздрави!

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от IGeorgiev Виж публикацията
    (Пускам темата тук тъй като не намирам по-подходящо място да я публикувам. В случай, че не е за този раздел, моля да бъда извинен от Модераторите.)

    Здравейте,
    От както намерих този форум, преди два дена, не съм спрял да го чета. Пиша в темата за пчеларство като бизнес тъй като мисля да започна да се занимавам с пчеларство като семейно занимание и живот и здраве в бъдеще и като семеен бизнес. Като пчелар опит нямам, но в региона ни има пчелари които са готови да помагат с умения и насоки, пък вярвам че и от форума ще успея да прихвана някоя хитринка

    Въпросът който най-ме притеснява е първоначалната инвестиция. Доста изчетох за цени на кошери (купешки/самоделни), цени на майки, породи и тн., но реално за някой който тепърва ще навлиза в тази сфера на дейност сякаш не мога да си изградя ясната представа за тези цени, а именно оправдани ли са.

    До колкото разбрах от каквото съм чел до сега 1 кошер = 1 пчелно семейство и 1 майка в него. Но от там нататък не разбирам майката като се установи в кошера кога започва да снася, кога се очаква да се създаде колонията? Видях, че има възможност да се купи директно заселен кошер с майка и пчели в него, това оправдано ли е?

    Региона който обмислям за пчелина е около с.Телиш, Плевенско.

    Ако някой може да даде реална представа колко трудно е да се започне пчелин с идея да е към 50 кошера? Разбира се и всички съвети и коментари са добре дошли.

    Поздрави!
    За започване с 50 кошера без да ти се налага да изграждаш сграден фонд си приготви малко над 20 000 лв .Отделно по няколко часа на ден за теория и всичкото друго оставащо време за работа по пчелина. Първите от 3 до 5г ги предвиди само за инвестиции . Очаквай да излезеш на плюс след тоя период в зависимост все пак до каква степен имаш желание да се развиваш
    Успех
    Милен Михов

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    Благодаря за отговора. Четох, че оплодена майка в добро здраве може да снася до 1500 яйца по време на активният сезон. Това означава ли че при подходящи грижи още първата година може да се изгради пълен кошер - 40-60 000 пчели? и реално от 2-рата година вече да се очаква положително постъпление на мед, т.е. не само за изхранване на пчелите, но и остатък за мен?

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно така - за да стане една отводка на семейство е необходим цял един сезон. По-точно - около 60 дена. Това според симулатора на пчелната популация.

    Ако приемем, че за 10-ти август семейството вече трябва да е достигнало максимална сила, за да си произведе много на брой зимни пчели, то тогава отводката трябва да се закупи не по-късно от 10-ти юни. По-късно закупените отводки (до 30-ти юни) пак могат да станат силни семейства за зимата, но трябва да се хранят много интензивно през август.

    Отводки, направени през юли, ще влязат в зимата като слаби семейства. Отводки през август ще си останат да зимуват като отводки и голяма част от тях могат да умрат.

    При направата на една отводка може да се регулира броя на питите с пило. Колкото е по-късна една отводка, толкова по-много пити с пило трябва да се сложат в нея. Например една юлска отводка трябва да е с поне 5 или 6 пити с пило, за да може това пило в края на август да стане на зимни пчели.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Георгиев, похвално е това което искаш да направиш. Успех в начинанието.
    Мое мнение: При стартиране, не те съветвам да започваш с 50бр. Вземи си 10 кошера (можеш да вземеш готови семейства, има обяви и във форума около 250-300лв.) гледай ги поне една година. Да ги зазимиш и да изпролетеят. Така ще усетиш на практика с какво се захващаш, ще понаучиш и доста неща. При стартиране с 50бр. без необходимият опит, ще ти (побелее главата). Ако направиш нещо не както трябва - фирата ще е голяма, загубата също.

    Пожелавам ти да постигнеш това което си замислил, а и да ги направиш 5000!...... Май нещо нулите станаха повече.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    хаха да, 5000 кошера звучат малко прекалено, но пък знае ли човек

    Разбира се и аз виждам логиката в това да се започне с по-малко кошери. Което ме навежда на мисълта, избор на кошери. За сега съм се спрял на 2 корпусен Лангстрот Рут с 10-на пити. Дали той е удачен като стартов или е твърде голям ? Спрял съм се на него главно защото четох, че е по-лесен за обслужване заради подвижните рамки?

    Друг "проблем" или по-скоро неяснота е дали въпросните пити с пило се купуват? До колкото разбирам това са вече снесени яйца в килийки, то тогава те не трябва ли да са същата порода като майката? Ако е така отделно трябва да се купи от някой с такива пчели?

    Получих и съвет да пробвам различни породи майки, това може ли да се случи в 1 пчелин? Няма ли да си пречат пчелите от различни породи, пр. Бъкфаст и Карниолска (Apis mellifera carnica)?

    Благодаря на всички за отговорите

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Въпросните пити с пило (и майката) се купуват, и те се наричат ОТВОДКИ.

    Ако искаш да пробваш с различни майки, ще си създадеш проблем с търтеите в небето (на тебе и на комшиите). Различните породи търтеи ще оплождат различни породи майки, и ще настане един хаос от мелези, какъвто дори и не можеш да си го представиш. Това ще даде отражение при всичките ти семейства. Ще се появят агресивни семейства, ройливи семейства и семейства с ниски продуктивни качества. С различните семейства ще трябва да работиш по различен начин, защото имат различна логика на развитие и поведение.

    ПС: Виж какъв е генетичния състав на кучетата около контейнерите, и ще разбереш какво ще стане и с твоите пчели.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    Благодаря за полезните и информативни съвети и коментари!

    Да, подобни теми има, прочел съм ги, но пък от друга страна в тях не се говори толкова за пчеларството от кота нула. А именно как един човек по-бързо да навлезе в материала. Да, с много четене и гледане може да стане и ще стане, но идеята (поне в моите разбирания) на подобни форуми е точно такава, хората с опит да споделят опит и насоки към тези с по-малко/никакъв и така да си спестя излишни главоболия и да повтарям нечии грешки. Както съм написал в първият си пост, тази идея за пчеларство я обмислям за догодина(когато надявам се ще имам не само някакви теоретични знания но и практически), сега след като чета коментарите и съветите все повече си давам представа за мащаба на това начинание и може би дори и за 5 кошера ще се замисля :D.

    Примерно аз лично не намерих никъде в под-форума за Кошери, тема даваща начална информация за кошери. Да прочетох за устройството на кошерите, но дали някой може да даде ясна категоризация с предимства на различните видове кошери от към капацитет, трудност на обслужване, а подобна информация би била не само на мен, но и на всеки начинаещ който в последствие ще се сблъска с проблема: "как да започна по правилния начин за да постигна оптимални резултати"

    Поздрави

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега ,за да ти е полезен форума трябва да имаш някаква основа.За пчеларството -да прочетеш поне една книга.Ето например аз черпя информация от Опел форум ,но съм правил лада и шкода на части.Нали ме разбираш: ако нямам опит ,няма как с два дена четене да отворя -автосервиз.Мисля ,че и да има отговори на въпросите ти някои просто няма да ги разбереш на този етап.Всичко това ако ще ставаш пчелар. Другият вариант --наемаш работник такъв.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    Колега, съгласен съм с това, че трябва четене и до тук. Не съм съгласен обаче с твърдението, че трябва да имам опит за да ми е полезен форума. Ще ти дам пример с нещо друго, тъй като се занимавам с планинско колоездене всяка година в началото на сезона форума се пълни с теми: какво колело да си купя, Какво ми трябва и тн. Тези хора идват във форума защото търсят съвет. Някои просто искат бърз отговор, други имат наистина желание да се занимават и се задържат във форума. В началото обаче няма как да се знае какви са и въпреки това на всеки се дава полезна информация. И аз мога да обяснявам на дълго и широко и в детайл който само хора които дълги години са се занимавали с това, но не го правя. За щастие и тук до сега получавам само полезни съвети от колегите.

    На пчеларството гледам по този начин, това че темата е качена в подраздела за Пчеларството като бизнес е само защото няма да речем "Пчеларство за начинаещи". Аз съм тук за да си изградя ясна представа и да си направя информирано решение, "мога ли да се захвана с това начинание".
    а този коментар нещо присмиваш ли ми се или аз не го схващам?
    Всичко това ако ще ставаш пчелар.
    Поздрави

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •