Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 64
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    По принцип аз избягвам и не съм привърженик на такива прехвърляния на пчели - прибягвам до този метод,само когато съединявам цели семейства,примерно слабо със такова без майка.

    Но дори избягвам слабо или осиротяло (зависи от колко време!) семейство,да го присъединявам със силно.И все пак силното семейство подобравя в известна степен качеството на придадените пчели,частично и виталните им качества - особенно ако са млади.Но въпреки всичко те си остават непълноценни,защото са предварително увредени,когато са съзрявали в слабите си семейства.

    Тука има едни много тънки биологични зависимости,които ще ми е трудно да обясна,поради простата причина,че слабо съм чел и съм неграмотен по тази част,но .....Огромно значение,за качествата на една пчела,оказва млечицето - пчели отгледани от слабо семейство,няма как да бъдат силни,защото кърмаческото мляко със което са хранени е със слаба биологична стойност/активност.За това избягвам подсилване със пчели - винаги го правя със пило и яйца,никога със пчели (само в определени случаи както подчерах по-горе).

    Има и още,но както казах не съм сведущ - но има нещо друго,което ме съмнява,то хубаво ще подсилим със пчели,ама дали веднага им се задава "длъжноста" във семейството,какви задачи ще поемат тези придадени пчели,колко време отнема това ......

    Не на празно scutellator подчерта - "дали .... добивите са съответни на силата му" т.е.теоретично,имаме семейство със 50 000 пчели,придаваме 10 000,дали добивите ще се покачат със 20% или казано друго яч,дали ще са същите ако беше се развило само това семейство до 60 000 пчели?

    п.п.като цяло мисля,че scutellator може да ни осветли повече по този въпрос - уви знанията ми са в повече от практиката и трудно мога да се аргументирам,но подозирам,че в думите на scutellator има огромна доза истина.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    ...семейството се блокира мигновено, няма ли плодна майка при него. И открито пило.
    Точно това е използвал Алексей. Ако има паша и не се налага подхранване, няма нужда от ограничаване на пилото, но ако няма, по-добре би било да се направи нещо такова, да се отгледа майка в този период. Това ще прекъсне развитието на семейството, но ще осигури храната му, а също и млада майка. В същото време ще съхрани жизнеността на пчелите за отглеждането на пило в по-късен момент.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колега kango апелираш за внимателно четене но май не четеш внимателно.Това което съм направил с майките се случва в самия край на последната ми паша.И ако си чел внимателно щеше да разбереш че взимам по два магазина мед а третия за пчелите.При мен няма силна паша има подържаща и ако аз не развия силни семейства до началото на май наистина ще си остана с пръст в уста.Отнемам майките в края на липата към средата на юли и разчитам на софората пчелите да натрупат запас от прашец и мед за есено нарастване на семействата и зимни запаси.Там където пашата е силна нее необходимо да се ограничава майката по скоро трябва да се търси начин майката да не бъде блокирана напълно.Там където пашата е слаба определено трябва да се мисли за ограничаване на майката.И колега kango,мойте медовици в началото на май вече са с три магазина после само отнемам,като магазина в който сее люпило пило остава за тях.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Коста, благодаря за отговора по темата.
    С твоя метод на работа, използвайки един корпус ЛР, без да ротираш, ограничавайки майката, макар и без ХР, ти пак контролираш пилото. И използваш сравнително малки семейства.
    Всъщност, какви са тези несъвършено изградени пити, как го постигаш това несъвършенство?

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Колега kango апелираш за внимателно четене но май не четеш внимателно.Това което съм направил с майките се случва в самия край на последната ми паша.
    секунда само да изясним въпроса на темата,а именно:

    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Имаше изказано мнение, че откритото пило не влияе на медосбора, било мит.
    Моля, всеки колега, който прилага методи за ограничаване на пилото да споделя тук как го прави, срокове, паши и т.н.
    или
    "ВЛИЯНИЕ НА ОТКРИТОТО ПИЛО НА МЕДОСБОРА - КОНТРОЛ НА ПИЛОТО "

    А сега да ми се излиза на среща със становището,че ограничавате майките след медосбора ...... малко как да кажа,аз пиша по темата така както съм я разбрал т.е.питанията са за ГЛАВНАТА паша,а не "в самия край на последната паша",където да попитам аз от моя страна какво влияние оказва и какво значение има изобщо върху медосбора манипулациите със майките след като той е свършил,че нещо на мен ми убягват целите на този метод.

    п.п.сега не знам кой колко внимателно чете,ама дайте поне да се разберем за какво говорим,защото на неправилно зададени въпроси няма как да си дадем правилните отговори - какво общо има пръста в устата,началото на медосбора (началото на май),ограничаването на пилото в неговия край и общия медодобив за годината?

    Значи,ако ще сравняваме ябълки със круши,моля уточнявайте предварително!!!! - та последно,защото не съм пророк,за влиянието на пилото в/у медосбора по време на пашата ли си говорим или за след нея?
    И ако е питането е второто,моля да ме извините - уви както казах не съм наясно със целите и методите при тази практика.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Алексей е уточнил кога отнема майката - в края на медосбора. А темата е Влияние на откритотото пило върху медосбора - контрол на пилото.
    Нека не издребняваме.
    Медосборът може да бъде силен, слаб или умерен или в началото си, или в разгара, или в края си и т. н.

  7. #27
    ANIBAL
    Guest
    Ирис, питите ,които използвам са правени от мен самия.Те са донякъде с отпечатка,но пресата ми е недобра.И точно тях пчелите ги строят ,но хаотично.Няма две килийки от един вид една до друга.Има различни видове ,подредени в хаотичен ред.Там мама не ще да се качи и това е празно место, което пчелите пълнят веднага с нектар.Килийките не са подредени в редове,а са ориентирани без порядък.Както вече казах -пчелите нямат своя ориентир.Но това е материал за друга тема,която не е дадена още.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Алексей е уточнил кога отнема майката - в края на медосбора.
    Нека не издребняваме.
    напротив нека ДА издребняваме - защото не вдявам,в края си медосбора в района на Алексей силен ли е,умерен или слаб?И също нека се уточни връзката му със това как отнемането на майката в този момент спомага за увеличаване на медодобива.

    Нека да помогна,защото усещам че пак ще се разминем някъде - аз разбирам,че в самия си край медосбора при Алекси е повече от слаб и за да сбере поне нещо (т.е.поне за пчелите) премахва майките със цел,да се прекъсне кърмаческата дейност и да се ангажират пчелите със медоносна дейност и ..... да има мед,така ли е или ...?

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    премахва майките със цел,да се прекъсне кърмаческата дейност и да се ангажират пчелите със медоносна дейност и ..... да има мед,така ли е?
    Да, защото пашата, която следва би могла да осигури само развитието на семейството, без да осигури зимуването му.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Да желаеш малко пило в края на пашата
    за мен е безсмислено и нелогично.
    Иначе има логика за смяна на майките след медосбора, но си крие рискове.

    п.п/няма ли нектар в природата пчеларство трудно се прави.

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •