Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 118 от 147 ПърваПърва ... 1868108116117118119120128 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,171 до 1,180 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1171
    Наблюдател
    Регистриран
    29.08.2015
    Мнения
    20
    Вярно ли е, че при третиране с оксалова киселина независимо с накапване или пръскане, киселината убива всички прясно снесени яйца ? Някой ми го беше казал, но дали е истина!

  2. #1172
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Не е вярно.

  3. #1173
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А ето и най-важният резултат, който се получи в резултат на днешната офанзива с упояване на много пчели. По-долу ви показвам резултатите от един пчелин на човек, името на когото ще запазя в тайна. Важното е само да знаете, че човека е съвестен и си е третирал коректно пчелите с оксалова киселина така, както го пише по дебелите книги, и както се препоръчва тука във форума. Резултатите от изследването за наличие на акар обаче са ШОКИРАЩИ. Човека чак не може да повярва, че това е истина. Гледайте последната цифра - тя е броя на акарите в пробата, която проба се състои средно от около 50-60 пчели. За да получите процента на опаразитяване, умножете последната цифра по 2.

    Прикачен файл 5138

    Повод за размишленията ми е този пост 991 понеже имам 2 пчелина в момента единият е с много малко пило другият на 30ина км. отстояние на 4-5-дори 6 рамки пило разбира се не от рамка до рамка ама доста. Ако е вярно че в момента 70-80% от акара е в пилото то м/у третиранията от 7-8 дни може ли % от акара да е в пилото да се излюпи и после пак да влезе в ново пило до другото третиране.

  4. #1174
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Цитат от статия на Никола Беров - Швейцария от "Пчеларски вестник", бр. 27:
    ........."Употребата на киселини можете да сравните с пожар в един небостъргач, а пчелите са затворени в него. Това е повече от ужас." ..........

  5. #1175
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А празния кошер на пролет, с това ли да сравним:
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90...B8_2001_%D0%B3.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #1176
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Излишното напушване прилича повече на пожар. По-доброто сравнение, според мен е химиотерапия. Крайни мерки, с допустими щети за постигане на дългосрочен желан ефект.

  7. #1177
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    И при трите третирани пада акар, защото както си споменал ОК убива акара който е на пчелите. Повторните третирани имат за цел да унищожат акара който е бил в пилоти и затова интервала през 8 дни е най ефективен.

    колега сигорен ли си 8 дена ,че аз четох някъде или чух че през 14

  8. #1178
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Сега е много важно как и с какво ще третираме за Вароа. Всеки препарат си има специфика на действие като температура на външната среда, време и начин на действие, карантина и странични ефекти.Трябва да изберем най добрият за даденият момент имайки в предвид множество фактори.
    Не знам дали има аналогия все пак не е същото но:
    преди години известно време работех в звено към днешното БАБХ за борба с инсектициди (бълхи, хлебарки, кърлеж и др.).
    Направило ми бе впечатление че с един и същ препарата на едни места са доволни на други не по принцип препаратите убиват само възрастните но не и яйцата например на бълхите. Там където на пролет бяха третирали и имаше малък брой вършеше работа там където имаше силно опаразитяване дори и след трикратно третиране със завишени дози не даваше добър резултат убиваш бълхите но те все се люпат нови и нови.
    Препарата не бе виновен той си действаше просто влияеше само на възрастните но не и на яйцата.

  9. #1179
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Аз третирам есенно време два пъти през 14дни с варостоп.Доволен съм от резултата.Имам и тимол и мисля тази година да направя комбинирано третиране с варостоп и тимол.

  10. #1180
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Варостоп част от листовката:

    Постига се системно обезпаразитяване, чрез контактно действие на пчелите за срок от 35 дни на възрастни и млади форми на акара Varroa destructor
    Дозирането на Варостоп зависи от силата на пчелното семейство и опаразитеността.
    - За рояци и слабо развити пчелни семейства:-1-4 ленти.
    - За нормално развити и силни пчелни семейства: 2-4 ленти.
    Двукратно третиране на пчелните семейства през годината - пролет, за да могат пчелите през лятото да съсредоточат усилията си върху медосбора и есен за да се позволи по-лесно презимуване на пчелното кълбо.

    Не се използва по време на медосбора. Има установени максимално допустими концентрации за пчелен мед в Европейския Съюз.


    Лентите престояват в кошера 35 дни, но не повече от 6 седмици.

 

 
Страница 118 от 147 ПърваПърва ... 1868108116117118119120128 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •