Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 147 ПърваПърва ... 1826272829303878128 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #271
    Цитат Първоначално публикувано от Dino18 Виж публикацията
    Здравейте, искам да попитам някой знае ли нещо за приложението на препарати на база БРОМОПРОПИЛАТ ( фолбекс -ва и неорон 50 ЕК ) По специално как се прилагат и до колко са ефикасни. Някой има ли опит с НЕОРОН ?
    Неорона за третиране на пчели ли искаш да го използваш или за растения?
    Този пост е редактиран от syzi; 02.10.2013 в 17:26.

  2. #272
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имам въпрос към тези които по една или друга причина улавят диви рояци.
    Някой извършвал ли е третиране за акар на див рояк веднага след хващането му и какви са резултатите?
    Въпроса ми е породен от това, че от второ място чувам, че в дивите рояци акар нямало. Не виждам никаква причина и логика това да е вярно, но ако наистина е така значи трябва да се хвърлят веднага сериозни умствени и финансови ресурси за да се установи причината за липса на акар и веднага да се изработи практика за прилагане в стопанското пчеларство. Фармацевтичните фирми имат огромен интерес това да не се случи и е възможно заради това да не се работи в тази посока, но нека все пак да се опитаме да установим дали твърдението за липса на акар в дивите рояци е истина.

  3. #273
    Половината ми семейства са от рояци,не третирам когато ги хващам,третирам само на есен,но в действителност акарите са доста малко.Иначе работя със строителна рамка цяло лято.Може и да има нещо вярно,че са малко акарите,ама чак да няма,не виждам как може да стане да няма въобще.Или става въпрос за рояци от гората щом ги наричаш диви?То няма как да се разбере точно от къде иде рояка,дали от някой съседен пчелин или от хралупа в гората.

  4. #274
    Има акар но сигурно е само10% в сравнение с семействата в пчелина.

  5. #275
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Имам въпрос към тези които по една или друга причина улавят диви рояци.
    Някой извършвал ли е третиране за акар на див рояк веднага след хващането му и какви са резултатите?
    Въпроса ми е породен от това, че от второ място чувам, че в дивите рояци акар нямало. Не виждам никаква причина и логика това да е вярно, но ако наистина е така значи трябва да се хвърлят веднага сериозни умствени и финансови ресурси за да се установи причината за липса на акар и веднага да се изработи практика за прилагане в стопанското пчеларство. Фармацевтичните фирми имат огромен интерес това да не се случи и е възможно заради това да не се работи в тази посока, но нека все пак да се опитаме да установим дали твърдението за липса на акар в дивите рояци е истина.
    Ами то Рости разлика между див и питомен рояк няма .Иначе в рояците акара е малко ,нищожно малко тъй като остава в запечатаното пило и поради това не е нужно третиране .Аз мойте сем-ва от рояци ги третирам чак догодина ,и още нещо сем-то от рояк е изключително жилаво поради много положителни причини и зимата за тях не е никакъв проблем.
    Ако сем-то е създадено от отводка там би имало много,ама много акар и е задължително да се третира за зимата.

  6. #276
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз не съм се изразил правилно. Става дума за семейства извадени от хралупи и т.н. Това имах предвид под диви рояци, а е било по правилно да кажа Диви семейства, може би. Иначе за рояците е ясно, че няма да имат много акар, защото акара се среща много рядко по летящите пчели а рояците са от такива.

  7. #277
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А хрумвала ли ви е идеята "ВСИЧКО ПОД НОЖА"? Акара се нуждае от търтееви килийки. А какво ще стане, ако ние целенасочено се стараем такива килийки да няма? Едната идея вече се използва - строителни рамки. А ако към тази идея добавим и полуизградените пластмасови основи на бургаската фирма? Какво ще стане, ако на пчелите въобще не им дадем шанс да правят търтееви килийки, или ако ги направят - ВЕДНАГА ПОД НОЖА?

    Идеята се базира на факта, че бургаските пластмасови основи са ПОЛУИЗГРАДЕНИ. На пчелите има трябва сравнително малко восък, за да ги изградят на 100%. Ако това е така, то в рамките на един сезон можем да започнем със семейство на 3-4 пити през пролетта и в рамките на сезона да добавяме само рамки с ПОЛУИЗГРАДЕНИ БУРГАСКИ ОСНОВИ. При това положение семейството ще има достатъчно ресурси да си ги доизгради както за плодника, така и за магазините, и след това да ги напълни с пило или мед.

    С две думи:
    1. Пролетта имаме само с 3-4-5 пити с пило и пчели.
    2. В рамките на сезона добавяме само празни пластмасови полуизградени пити.
    3. Наесен топиме всичкия восък и догодина започваме отначало.
    4. Търтееви килийки няма или има само по периферията на рамките, което е само 1-2% от общия обем килийки в кошера.

    Въпроса ми е: Къде ще се размножава акара и дали това не е метод за нехимическа борба с него?

  8. #278
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А хрумвала ли ви е идеята "ВСИЧКО ПОД НОЖА"? Акара се нуждае от търтееви килийки. А какво ще стане, ако ние целенасочено се стараем такива килийки да няма? Едната идея вече се използва - строителни рамки. А ако към тази идея добавим и полуизградените пластмасови основи на бургаската фирма? Какво ще стане, ако на пчелите въобще не им дадем шанс да правят търтееви килийки, или ако ги направят - ВЕДНАГА ПОД НОЖА?

    Идеята се базира на факта, че бургаските пластмасови основи са ПОЛУИЗГРАДЕНИ. На пчелите има трябва сравнително малко восък, за да ги изградят на 100%. Ако това е така, то в рамките на един сезон можем да започнем със семейство на 3-4 пити през пролетта и в рамките на сезона да добавяме само рамки с ПОЛУИЗГРАДЕНИ БУРГАСКИ ОСНОВИ. При това положение семейството ще има достатъчно ресурси да си ги доизгради както за плодника, така и за магазините, и след това да ги напълни с пило или мед.

    С две думи:
    1. Пролетта имаме само с 3-4-5 пити с пило и пчели.
    2. В рамките на сезона добавяме само празни пластмасови полуизградени пити.
    3. Наесен топиме всичкия восък и догодина започваме отначало.
    4. Търтееви килийки няма или има само по периферията на рамките, което е само 1-2% от общия обем килийки в кошера.

    Въпроса ми е: Къде ще се размножава акара и дали това не е метод за нехимическа борба с него?
    ако няма търтееви килийки няма ли акара да се настани във работническите? Борбата със акара чрез строителна рамка ми се вижда по безопасно,отколкото да направим така да няма търтееви килийки

  9. #279
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може би си прав - знам ли. Нещо обаче не вярвам на тази фармацевтична промишленост - както при пчелите, така и при хората. Фармацевтичната промишленост няма интерес да излекува болестите - тя има интерес болестите да продължават вечно, като така ни принуждава ежедневно да консумираме едно или друго хапче (един или друг химикал). Дори и да съществуваше начин дадена болест да се излекува напълно и на 100%, фармацевтичната промишленост щеше да си мълчи по този въпрос. Знам го, защото съм чувал за случаи (дори имам такива в семейството) за чудодейно излекуване от гледна точка на съвременната фармацевтика. Уж нелечима болест, пък някой се некомпетентен знахар или билкосъбирач успява да я излекува.

    Та на фона на тези разсъждения съм склонен да си мисля, че за акара може би има някакво лесно разрешение на проблема, но това разрешение в никакъв случай не трябва да го търсим във фармацевтичната промишленост.

  10. #280
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Аз си мисля и не само си мисля ,а знам, че не бива да лишаваме кошерите си от търтеи. Кошер без търтеи е като къща без МЪЖ . Да не говорим, че тогава инвазията на акара ще се съсредоточи в работническото пило и вредите ще са мн. повече.

 

 
Страница 28 от 147 ПърваПърва ... 1826272829303878128 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •