Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 129 от 147 ПърваПърва ... 2979119127128129130131139 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,281 до 1,290 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1281
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Борка далеч сън от мисълта да ти давам акъл но четох някакви сложни таблици преведени с транслатор (не знам до колко е достоверен превода ) ама в едно изсл. с такова пръскане изчисляваха че се прави на 9 дни като много държаха на 19ден тогава имало прозорец в пилото ама тръгват без пило, а имало и нещо свързано и с цикъла на Вароа.Казваха че ОК действа 3 дни като се пръска
    До колко е вярно не знам.

  2. #1282
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    .................

  3. #1283
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Янчо, проблема е там , че пика на развитие на акара е август и ако не се третира на време, до ноември може да станат големи поразии.
    Аз целогодишно си третирам с БиоАпис и есента с ОК. Отделно си им слагам витамини. Втора година го прилагам и за момента съм видял видимо по един кърлеж само на два кошера. Излюпващите пчели не са с прогризани криле и нямам пълзящи пчели пред кошерите, пък и съм претръпнал от към загуби от акара. През 2014 ликвидирах 120 кошера от акара/от тогава третирам така/, но ми останаха семействата можещи да се справят с него, та си е добре от време на време природата да отсява справящите се и несправящите. В това отношение съм напред от майко производителите.

  4. #1284
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    С риск да стана досаден ще напиша нещо което може да е от полза за някого превода не е много точен но се разбира.
    Четох нещо интересно при борбата за Вароатоза при опити определящи степента на действие на даден препарат (стигат до извода че един тест за опаразитеност може да те подведе) взимат проба от 300-400 пчели лекуват и след лечението има повече акари при положение че при лечението видимо има ефект.Това означава че има заразяване от вън (което не е за подценяване) и когато има пило не се знае колко от акара е там и отделно по самите пчели в зависимост от местоположението им в кошера има различен процент опаразитяване.
    Решават да използват пудра захар (метод безвреден но с не кой знае какъв лечебен ефект трае около 1 час)
    10 юли - 79 акари
    20 юли - 61 акари
    25 юли - 30 акари
    31 юли - 80 акари
    Август 8-74акари
    Август 24 -125 акари
    Август 30 - 91 акари
    Септември 9 - 122 акари
    20 септември - 252 акари
    11 октомври - МНОГО акари, повече от 250
    17 октомври - 250 акари. Започнах оставяйки бяла дъска, за да се види на кърлеж-падането през нощта. Темп 55
    18 Октомври - преди запрашаване е имало по-голяма от 250 акари от през нощта. След разпрашаване, само 112 акари. Темп 58
    19 октомври - преди запрашаване имаше акари само под центъра на клъстера. След запрашаване, 56 акари. Темп 60
    20 октомври - преди запрашаване само на 100 акари, след почистване на прах, 33. Temp 60, но времето беше влажна.
    21 октомври - преди почистване на прах, 15 акари. Реших да не прах за само 15 акари. 25 октомври - 27 акари. Температура 70 °. (Тъй като беше толкова слънчево и топло, така че годината за Уисконсин късно, аз поръсени за последен път.)

    07 ноември - Тъй като температурата е определянето 75 ° С рекорд, взех кошера напълно отделно и не е имало пило. Не съм прах.
    Ноември 13 - 9 акари Temp 60 ° С след още 24 часа чакане, само на 8 акари повече.

    Накрая жената направила опита постига опаразитяване по ниско от 1 % но изводите може да се видят какви са.

  5. #1285
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2012
    Мнения
    20
    Моля за съвет как се третира с AMITRAZ. В какви дози и срокове.Тимола на кристали с какво се разтваря.Ще пръскам с газова пръскачка.

  6. #1286
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2012
    Мнения
    20
    Тази Руска рецепта за опушване с 15г ОК разтворена в 100мл. мед. спирт прибавен и 15г. Тимол за 25 кошера,питам за отговор налива ли се вода.Ако се налива колко.

  7. #1287
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Ясно задал съм въпроса в темата за екологична борба с вароатозата . Да взема да отворя тема БОРБА С ВАРОАТОЗАТА НА БАЛКАНИТЕ или няма да е еуропейско и угодно?

    Е аз предпочитам по балкански методи на третиране, като с това по-долу
    И аз натам съм се насочил /тъмен балкански субект/. На етикета пише колко тактик да се сложи, но дали е вярно? Трима попитах, три различни рецепти ми дадоха. Някой може ли да каже изпитана рецепта с амитраз и как да се дозира?
    варомор2.jpg
    варомор1.jpg
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #1288
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Колеги, толкова ли няма друго освен амитраза? Този мед нямали да се яде от хора? И кои са тия хубостници дето ви ги дават тия съвети. А догодина може да ви посъветват да хакнете и кумафос....
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #1289
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от kalpak Виж публикацията
    Тази Руска рецепта за опушване с 15г ОК разтворена в 100мл. мед. спирт прибавен и 15г. Тимол за 25 кошера,питам за отговор налива ли се вода.Ако се налива колко.
    Дай линк към тази руска рецепта и ще помогна в превода. Защото опушване с разтвор, в който има и спирт си е чист оксиморон!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #1290
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Колеги, толкова ли няма друго освен амитраза? Този мед нямали да се яде от хора? И кои са тия хубостници дето ви ги дават тия съвети. А догодина може да ви посъветват да хакнете и кумафос....
    Е, зависи каква е целта.Изобщо не става въпрос за мед засега. Не знам дали и догодина ще извадя мед. Щом станат 10 рамки, веднага правя отводки.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 129 от 147 ПърваПърва ... 2979119127128129130131139 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •