Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 119 от 147 ПърваПърва ... 1969109117118119120121129 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,181 до 1,190 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1181
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    колега сигорен ли си 8 дена ,че аз четох някъде или чух че през 14
    Преди всичко акарът V. Jacobsoni има възможност за голяма и бърза продуктивност. Докато цикълът на развитие на пчелите е 21 дни, а на търтеите 24 дни, то на женския акар е 8-9 дни, а на мъжките 6-7 дни.
    Пълният цикъл на развитие на женския акар е 8-9 дни. Оплождането на женския акар става в запечатаната килийка, непосредствено, преди излизането на младата пчела, респективно търтей. Оплодените женски акари се прикрепват върху излюпващите се пчели и заедно с тях се разселват.
    Женските навлизат в килийките с пило (търтеево или пчелно) непосредствено преди запечатването им.Първото яйце снасят след 60-70 часа, а останалите през интевал от 30 часа.
    Динамиката на опаразитяването на пчелното и търтеевото пило, както на пчелите и на търтеите е следната: пчелното пило започва да се опаразитява от акара в момента на появяването му в пчелното гнездо. Най-силно то се опаразитява през пролетта и особено през есента (понякога до 80%). Търтеевото пило се опаразитява от април до края на юли. Това е целият период на отглеждане на търтеите в пчелното семейство. Пораженията достигат до 60 и повече процента. Количеството на акарите по пчелите и търтеите е най-голямо в края на юли и началото на август. Тогава майките са силно ограничени в снасянето на яйца и площите с пило са малки, а останалите части от питите са пълни с мед. Този период е критичен за акарите. По-късно броят им върху пчелите нараства, докато достигне връхната си точка през октомври, след което постоянно намалява до появата на първото пило през следващата година.
    Посочените морфологични и биологични особености на акара V. Jacobsoni, на пчелите и на пчелното семейство налагат прилагането на лекарствени вещества срещу вароатозата да се извършва:
    • рано напролет, когато в пчелното семейство няма големи площи от пчелно пило;
    • през лятото - в края на юли и началото на август, когато майките са силно ограничени, площите с пчелно и търтиево пило са малки, а останалите площи са пълни с мед и повечето от женските акари са върху пчелите. Лечението се провежда непосредствено след центрофугирането на меда от главната пчелна паша;
    • през есента - от средата на септември, когато площите с пчелно пило прогресивно намаляват.

  2. #1182
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Искам да си взема чекмайт ленти, но немога да намеря откъде мога да си закупя малко количество от тях. Някой може ли да ми даде линк или пък няква насока Плевенско откъде мога да си купя. Миси предварително

  3. #1183
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Искам да си взема чекмайт ленти, но немога да намеря откъде мога да си закупя малко количество от тях. Някой може ли да ми даде линк или пък няква насока Плевенско откъде мога да си купя. Миси предварително
    Обади се този телефон и питай. 0888 398130 Надя Златева - склад на едро и дребно за ВМП. Работят с куриери.
    Working....

  4. #1184
    Наблюдател
    Регистриран
    08.12.2014
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    близо до Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Искам да си взема чекмайт ленти, но немога да намеря откъде мога да си закупя малко количество от тях. Някой може ли да ми даде линк или пък няква насока Плевенско откъде мога да си купя. Миси предварително
    От ветиринарната база на улица " Бяло море" в Плевен.

  5. #1185
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    колега сигорен ли си 8 дена ,че аз четох някъде или чух че през 14
    Да сигурен и практически тестван метод.

  6. #1186
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Миналата седмица третирах с ОК. Средно по 50-80 акара на контролните листи при 5 семейства подбрани при случаен принцип. Направи ми впечатление че има и доста пълзящи пчели без крила, което е обезпокотелно. Иначе третирам от 3 години само с ОК трикратно август през 7 дена и веднъж през ноември

  7. #1187
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Миналата седмица третирах с ОК. Средно по 50-80 акара на контролните листи при 5 семейства подбрани при случаен принцип. Направи ми впечатление че има и доста пълзящи пчели без крила, което е обезпокотелно. Иначе третирам от 3 години само с ОК трикратно август през 7 дена и веднъж през ноември
    Колега през август как третираш ? С пулверизиране или с накапване ?

  8. #1188
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Почвам след като сваля магазините около 15 август с накапване. Но тази година се замислям дал да не третирам паралелно и с нещо друго!

  9. #1189
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    С ОК ако се третира сега ако се прави по рецептата на Дони (за която съм му благодарен) ако няма много пило е добре ама ако има ще третираме три пъти през седмица но кърлежите в пилото не ще се унищожат. Тоест ние ще изтребим акарите само по пчелите когато пръскаме.
    Та се чудя вече няколко дена след напръскването колко време действа ОК и кърлежите които се излюпат колко време са разхождат извън пилото и пак се пъхнат там ако са в промеждутака м/у пръсканията дали ще измрат.
    С тази рецепта не ти ли се губят майки ?
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #1190
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Разбирам че сме еко но някой третира ли с бипин или амитраз за даде повече инфо защото съм виждал екологично третиран празен кошер ?!
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

 

 
Страница 119 от 147 ПърваПърва ... 1969109117118119120121129 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •