Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 94 от 147 ПърваПърва ... 44849293949596104144 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 931 до 940 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #931
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Ето от днес изразяна строителна рамка виждат се гадинките!
    Ама земляк,ти тотално си ги оставил да си веят байряка тия палеоизкопаеми.Днеска,от 35 изрязани строителни рамки,я има десетина осмокраки,я не.Преди известно време бях писал ,че до първа главна паша нямам осмокраки,и ето ,20дена след поголовния цъфтеж на рапицата се появиха.Но октомври–ноември ще им взема акъла,сега ще вадим елексира на живота.Към 10 ще изцапам центрофугата,а може и по рано.След вчерашния благо датен дъжд,носят два пъти повече,даже не спират и за полагаемата им се обядна почивка Работари,к,во да се прави.За през нощта им давам по десетина основи/магазинни,само изрезките на плодниковите/ и до по следващата вечер се отчитат с добросъвестно изпълнена програма.

  2. #932
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Ама земляк,ти тотално си ги оставил да си веят байряка тия палеоизкопаеми.Днеска,от 35 изрязани строителни рамки,я има десетина осмокраки,я не.Преди известно време бях писал ,че до първа главна паша нямам осмокраки,и ето ,20дена след поголовния цъфтеж на рапицата се появиха.Но октомври–ноември ще им взема акъла,сега ще вадим елексира на живота.Към 10 ще изцапам центрофугата,а може и по рано.След вчерашния благо датен дъжд,носят два пъти повече,даже не спират и за полагаемата им се обядна почивка Работари,к,во да се прави.За през нощта им давам по десетина основи/магазинни,само изрезките на плодниковите/ и до по следващата вечер се отчитат с добросъвестно изпълнена програма.
    Третирах с Фурмитом април месец тази строителна рамка е от единия кошер в другите имаше много малко,а в някой строителни рами и хич.

  3. #933
    Потребител
    Регистриран
    17.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    с.Крушаре , обл.Сливен
    Здравейте,чух нещо ново за мен поне в борбата с акара-кора от череша в пушалката.Някой от вас пробвал ли е,или поне да е чувал нека сподели.

  4. #934
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от tanasko Виж публикацията
    Здравейте,чух нещо ново за мен поне в борбата с акара-кора от череша в пушалката.Някой от вас пробвал ли е,или поне да е чувал нека сподели.
    И аз съм чувал от много стари пчелари,но от дива череша.Не знам каква е разликата освен ,че горчи,но щом пукат топчетата,може и акара да пука

  5. #935
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    И аз съм чувал от много стари пчелари,но от дива череша.Не знам каква е разликата освен ,че горчи,но щом пукат топчетата,може и акара да пука
    Старите пчелари често бъркат акара с въшка. Tой е нов проблем в България така че едва ли има "стари методи" за борба с него.

    Да споделя , че онзи ден изрязах строителните рамки и от около 15 проверени килийки не излезе нито един акар. Миналата година по това време почти нямаше празна килийка. Есента (2014) и пролетта (на 2015) третирах със Суперстрипс отделно строителната рамка изрязвах 2-3 пъти (миналата година). Понеже прочетох лоши неща за Суперстрипс (кумафос) тази пролет ги извадих след около 20 дена, а не както е написано на опаковката 35 дена. Даже закъснях с магазините за да се изветри веществото.

  6. #936
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от tanasko Виж публикацията
    Здравейте,чух нещо ново за мен поне в борбата с акара-кора от череша в пушалката.Някой от вас пробвал ли е,или поне да е чувал нека сподели.
    Преди двадесетина години моят учител по пчеларство ми казваше да слагам в пушалката кора от череша, защото успокоявала пчелите. Не мога да твърдя обаче, че се случва нещо с акара. Но от друга страна знам, че американските пчелари(става въпрос за промишлени пчелини) използват капак напоен с вещество миришещо на череша, за да прогонват пчелите от магазина към плодника за няколко минути при ваденето на меда. Това вещество всъщност е БЕНЗАЛДЕХИД, чиято миризма е като на сладко от череши( на мен лично ми мирише по скоро на бадем). Възможно е щом гони пчелите да влияе по същия начин и на акара. Но не съм пробвал. Бензалдехид може да се купи от магазин за реактиви. Ако някой реши да пробва мога да дам телефон за връзка с такъв магазин, в случай, че няма в неговото населено място.

  7. #937
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Старите пчелари често бъркат акара с въшка. Tой е нов проблем в България така че едва ли има "стари методи" за борба с него. .....

    ....Даже закъснях с магазините за да се изветри веществото.
    Нов , нов ама не толкова.От 1967г. си имаме акар.Познай от къде.След СССР в Европа сме ние.Другите или са си траяли като "наакани деца" или ние сме ги изпреварили в развъждането на "СССР" пчели с , които сме си донесли и акари.Та има и стари лекове като "нафталин".(Някой да не вземе да го слага в кошерите).А относно неграмотността на пчеларите тя на последък става по-голяма поради наплива на печалбари и не зависи от възрастта.За кумафоса:"Блажени са вярващите", че влязъл веднъж в кошера ще се изпари. Писано е много по тоя въпрос.Виждам , че и на колегите вече не им е интересно да го коментират.Общо взето човек от заблудите си пати.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #938
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123

    Cool

    Ves , старите пчелари най-добре различават акара от пчелната въшка .
    Зуница ,май нещо бъркаш географските региони откъде е дошла инвазията на акар .
    Колкото , до акара в СССР и по-точно в Сибир ,там се е разпространил едва в края на 70-те години на 20 век .
    Тази информация , я имам от Павел Стадников и Владимир Стогов .

  9. #939
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Даже закъснях с магазините за да се изветри веществото.
    Ако действително чакаш да се изветри Кумафоса от восъка в кошерите ти,ще трябва да сложиш магазини след десетина години.
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  10. #940
    Наблюдател
    Регистриран
    17.06.2015
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    Русе

    акари

    Здравейте на всички .От скоро съм във форума и искам да ви попитам дали някой е използвал този препарат '' Bee Vital Hive Clean '' и какво ви е мнението за него.Благодаря

 

 
Страница 94 от 147 ПърваПърва ... 44849293949596104144 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •