Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 82 от 147 ПърваПърва ... 3272808182838492132 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 811 до 820 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #811
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Нека си остане САМО твоя практика, не я налайгате на по-младите колеги. Е какво ако забележиш, че има повечко кърлежи напролет няма да третираш ли? Щото до сега не си третирал?
    ДА колега jorors,това си е моя практика.Написал съм го ясно,и това не означава че налагам моята практика на останалите.Всеки има глава на раменете си ,а тя служи за да побере сивото в–во с гънките ,от количеството на които зависи кой какви решения да вземе.Посочи ми мой пост в който да налагам моите практики.Това че вземаш отношение по даден въпрос ,не означава че искаш да се наложиш .Моля, не действайте първосигнално в прочита на мненията на колегите си.Сега да ти отговоря на въпросите: 1.Моите пчелни с–ва нямат кърлежи/акари/ и сега ,в момента.Днес ги гледах.Пълен преглед на 30% от с–вата /не ми стигна времето за останалите./ –храна,пило,опаразитяване, бр. междурамия с пчели,състояние на майката,пити с прашец,.2.На пролет също нямам кърлежи,както ти се изразяваш.При мен ,акара се появява при главните паши.Още след първата ,слагам строителна.До последната.Късно есен/средата на ноември,а понякога и в края/ слагам лентички.Профилактично,за всеки случай.И....още нещо.Но това си е моя практика.Така моите робушки нямат акар.Може би трябва да попитам колегата Скутелатор ,дали района ми не е част от Австралия ,че при мен акарите не виреят?Ако е така ,няма защо да ходите до Австралия ,идвайте в Ямбол и пчелите ги имате.Колега Jorors за да се уверите в това което съм написал,заповядайте на място,т. е. на пчелина.Посочвате кошер –проверяваме.Така докато се уморите.А за отмора ще ви почерпя с 28 годишна ракия.Това е щрих от моята практика.

  2. #812
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    1. Истинска пудра захар в буркан - два пръста. Добавяш 100 пчели в буркана и ги раздрусваш няколко пъти с пудрата. 2-3 пъти така за 1-2 минути и пускаш пчелите. Изсипваш пудрата на бял лист и броиш акара. Колкото повече са пчелите толкова по точен е резултата. Ама трябва да ги знаеш приблизително колко са. Може да се обърнат грамове в бройка, за да не си играеш да броиш.
    2. Със спирта е същото, само дето пчелите не отлитат от буркана.
    3. Махаш дъното и почваш да броиш.

    Кои нива са високи, специалистите ще кажат, но някъде из форума, (вероятно в тази тема) го пише вече...
    Ихаааааааааа, много е хитро, харесва ми. Благодаря, ще го изпробвам.

  3. #813
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    А защо в Австралия няма акар
    Главно причините са две - първо тя е остров (макар и доооста голям) и второ - обществото не е било толкова "умно" че да се забрани всякакъв внос на майки. До скоро и Мадагаскар, Нова Зеландия (макар и все още не цялата) и Папуа Нова Гвинея бяха част от това свободно от вароа райско кътче, при тях политиката против навлизане на инвазивни видове съвсем не е толкова добре организирана, като тази в Австралия (макар че и там от време на време се появяват пробойни). Всъщност и до ден днешен има части от Европа,където вароа все още не е пристигнала- например все още не цялата територия на Швеция е обхваната от акара, като бавно "пъпли" и завзема нови територии. (за справка - погледнете двете прикачени снимки)

    Така моите робушки нямат акар.Може би трябва да попитам колегата Скутелатор ,дали района ми не е част от Австралия ,че при мен акарите не виреят?
    То и в много части на света има диви популации пчели (включително и в България - по горите на обезлюдените местности), които оцеляват без третирания. Постигането на балансирана връзка между вароа и медоносната пчела в Природата не е никак трудно, проблема е дали ще бъде достатъчна за да оцеляват семействата без третиране, когато те бъдат поставени в промишлени условия (пчелини). Ю
    Това е и проблема с Приморските пчели ( идващи от най-далечния край на Русия - близо до Китай и Япония) - въпреки че това са първите европейски пчели имали контакт с вароа и ощеляващи без трерирания повече от половин век, когато били пренесени в САЩ, се нуждаели от допълнителна селекция за увеличаване на устойчивостта на вароа за да могат да се използват от пчеларите, без да се налага да бъдат третирани.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри natural varroa spread p1.bmp‎   natural varroa spread p2.bmp‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #814
    За Финландия също се твърди, че няма акари Вароа.

  5. #815
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    За Финландия също се твърди, че няма акари Вароа.
    Кой го твърди?!? - Валери Йорданов, човекът който е работил в пчеларска ферма във Финландия, на лекцията която изнесе в Плевен, каза че там където той е работил третират с оксалова и мравчена киселини(в клипчето след 10:25).

    https://m.youtube.com/watch?v=t3BEO20ROSk

  6. #816
    Проф. д-р Калинка Гургулова. В тубата има клипче на една от лекториите.

  7. #817
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Вижте върху какво работят хората

    Buckfast-VSH-Single-Drone-project-2014-Results-11-feb-2015.pdf
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #818
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    има светлина в тунела
    След 20 години ще съжалявате не за нещата които сте направили а за тези които не сте.

  9. #819
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Жалко че е на англиски.

  10. #820
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ДА колега jorors,това си е моя практика.Написал съм го ясно,и това не означава че налагам моята практика на останалите.Всеки има глава на раменете си ,а тя служи за да побере сивото в–во с гънките ,от количеството на които зависи кой какви решения да вземе.Посочи ми мой пост в който да налагам моите практики.Това че вземаш отношение по даден въпрос ,не означава че искаш да се наложиш .Моля, не действайте първосигнално в прочита на мненията на колегите си.Сега да ти отговоря на въпросите: 1.Моите пчелни с–ва нямат кърлежи/акари/ и сега ,в момента.Днес ги гледах.Пълен преглед на 30% от с–вата /не ми стигна времето за останалите./ –храна,пило,опаразитяване, бр. междурамия с пчели,състояние на майката,пити с прашец,.2.На пролет също нямам кърлежи,както ти се изразяваш.При мен ,акара се появява при главните паши.Още след първата ,слагам строителна.До последната.Късно есен/средата на ноември,а понякога и в края/ слагам лентички.Профилактично,за всеки случай.И....още нещо.Но това си е моя практика.Така моите робушки нямат акар.Може би трябва да попитам колегата Скутелатор ,дали района ми не е част от Австралия ,че при мен акарите не виреят?Ако е така ,няма защо да ходите до Австралия ,идвайте в Ямбол и пчелите ги имате.Колега Jorors за да се уверите в това което съм написал,заповядайте на място,т. е. на пчелина.Посочвате кошер –проверяваме.Така докато се уморите.А за отмора ще ви почерпя с 28 годишна ракия.Това е щрих от моята практика.
    Това, което съм написал НЕ е за твоята практика(така или иначе аз не я знам) а е за друг колега, който още януари месец писа, че напролет ще третира с "абсолютно нищо" и строителна рамка не ползвал. Иначе твоята практика ми харесва, след като си проверил дали има акар при прегледа да не третираш напролет. Тук само да отбележа има само едно но....Никой научен метод за определяне на опаразитеноста от вароа НЕ разчита само на прегледа на кошера(може би има защо). Ей така да ти е спокойна съвеста бих те посъветвал да направиш едно контролно третиране на 2-3 кошера и след това да решиш какво ще правиш. До миналата година и аз мислех точно като теб и мога да кажа, че моят район беше сравнително чист от акар, но след инвазията миналата година нещата се промениха. И ние пчеларите трябва да си променяме практиките взависимост от ситуацията.

 

 
Страница 82 от 147 ПърваПърва ... 3272808182838492132 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •