Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 147 ПърваПърва ... 345671555105 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #41
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    С ленти СУПЕРСТРИПС и в по-късен етап,когато вече няма пило в кошерите,с ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА.

    Сигурен съм че постигаш търсената висока ефективност - ако останат акари след първия път, то втория ги довършва. Предполагам че ефективността е толкова висока, че убива всички акари и не ти се налага по-нататъшно третиране в по-следващите години?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Напротив,не съм пропуснал година без третиране с ОК.За мен,на този етап това е най-добрият и ефикасен начин за борбата с акара.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    С ленти СУПЕРСТРИПС и в по-късен етап,когато вече няма пило в кошерите,с ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА.

    Сигурен съм че постигаш търсената висока ефективност - ако останат акари след първия път, то втория ги довършва. Предполагам че ефективността е толкова висока, че убива всички акари и не ти се налага по-нататъшно третиране в по-следващите години?
    И аз не мога да го разбера това изказване в стил сарказъм.

    При тези топли есени, дори г-жа Калинка Гургулова препоръчва две третирания - едното август и другто октомври.

    А да не ви казвам, на изложението в Ташмайдан , сърбите предлагаха над 10 начина за третиране с оксалова киселина, както и с мравчена. Само ние разчитаме единствено на лентите и после защо пчелите ни ги няма.
    Днес отворих един варотом, все едно че лентите са от години, сухи та сухи. А супер стрипса - лентите са влажни като ... да не казвам.

    Нека колегата Scutellator сподели неговия начин за борба с акара.

  4. #44
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Евгени, аз съм казвал неведнъж как процедирам аз. От 5-6 години третирах само по веднъж - наесен , с варостоп. В последствие само тези които имат нужда от такова. Имам семейства които от поне 3-4 години не са получавали никакво третиране. Тази година реших да спра варостопа (или по скоро да го заменя с тимол), тъй като "твърдите" химикали са способни да прикрият потенциалната резистентност на пчелите или по-скоро да я минимизират за определен период от време (след третиране акарите се размножават най-бързо - йо-йо ефект), както и ги правят податливи на вторични инфекции.

    Няма да ви убеждавам дали 1 третиране годишно стига - хората които го правят (понеже не съм само аз) знаят отговора. Пчелите не умират по средата на лятото, нито им се намалява добива (или аз не мога да забележа разлика). Верно, първите 1-2 години акарите са малко повече отколкото сигурно сте свикнали да виждате, но после нещата един вид се нормализират. В края на сезона се вижда по някой и друг акар тук-таме, КОЕТО НЕ Е ПОВОД ЗА ПАНИКА. Това че сме видяли акари значи единствено че има акари (което е сигурно и без това) и не трябва да мислим с кой препарат да ги изтребим до крак (щото това така или иначе е невъзможно). Колкото и пъти да третираме пчелите няма как да намалим акарите под определена стойност - дори и ако третираме 3-4-5 пъти последователно, нивото на акарите няма да е кой знае колко по-ниско от това на след 1-вия или след 2-ия път.
    Няма как да се унищожат всички акари във всички семейства - дори и ако те се третират по едно и също време, няма как да се реши проблема с химия - акари винаги ще има. Единственото решение е пчелите да се научат да живеят с тях.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    В отговор на мнението на колегата scutellator:

    Всеки сам решава с какво,как и колко пъти ще третира с-та си,защото са си негови.За мен важи същото.Ако обаче пчелите ти от "4 год не са получавали никакво третиране",значи,че нямат акари.Но пък си противоречиш в края на поста си-"акари винаги ще има".И точно затова,трябва да се третира,за да не ги загубим.Иначе.....ще отглеждаме кози вместо пчели.

  6. #46
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Евгени, аз съм казвал неведнъж как процедирам аз. От 5-6 години третирах само по веднъж - наесен , с варостоп. В последствие само тези които имат нужда от такова. Имам семейства които от поне 3-4 години не са получавали никакво третиране. Тази година реших да спра варостопа (или по скоро да го заменя с тимол), тъй като "твърдите" химикали са способни да прикрият потенциалната резистентност на пчелите или по-скоро да я минимизират за определен период от време (след третиране акарите се размножават най-бързо - йо-йо ефект), както и ги правят податливи на вторични инфекции.

    Няма да ви убеждавам дали 1 третиране годишно стига - хората които го правят (понеже не съм само аз) знаят отговора. Пчелите не умират по средата на лятото, нито им се намалява добива (или аз не мога да забележа разлика). Верно, първите 1-2 години акарите са малко повече отколкото сигурно сте свикнали да виждате, но после нещата един вид се нормализират. В края на сезона се вижда по някой и друг акар тук-таме, КОЕТО НЕ Е ПОВОД ЗА ПАНИКА. Това че сме видяли акари значи единствено че има акари (което е сигурно и без това) и не трябва да мислим с кой препарат да ги изтребим до крак (щото това така или иначе е невъзможно). Колкото и пъти да третираме пчелите няма как да намалим акарите под определена стойност - дори и ако третираме 3-4-5 пъти последователно, нивото на акарите няма да е кой знае колко по-ниско от това на след 1-вия или след 2-ия път.
    Няма как да се унищожат всички акари във всички семейства - дори и ако те се третират по едно и също време, няма как да се реши проблема с химия - акари винаги ще има. Единственото решение е пчелите да се научат да живеят с тях.
    Дони, само да те питам нещо - Ако в леглото си имаш бълхи, дървеници , или въшки ти лично ще се опитваш да се научиш да живееш с тях, или ще се мъчиш да се отървеш ? Благодаря.

  7. #47
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако обаче пчелите ти от "4 год не са получавали никакво третиране",значи,че нямат акари.
    Напротив - акари има (дано не се налага да онагледявам), но явно по някакъв начин ги държат в допустими граници (след като не живея сам в изолиран раьон, а и тези които не получават третиране са наедно с другите). Никой няма полза от смъртта на пчелите - дори и акарите, ако пчелите умрат - умират и те; акарите просто се опитват да оцелеят между третиранията.
    Както казах един - два акара от време на време съвсем не са повод за притеснение. Ако обаче днес не се забелязват, а след месец да речем всяка 2-ра е с кърлежче - е това вече е повод за притеснение - представете си какво ще е след още един месец.

    Иначе съм напълно съгласен - всеки сам решава кога, колко и как да третира - за да няма на кого после да се сърди. Но дали 2 акара в по-малко си заслужават вниманието.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #48
    Цеко Сифоня
    Guest
    Сложно го пишете колеги... :D Въпреки че с колегата Скутелатор се недолюбваме и съм го критикувал в некои форуми той според мен е прав,аз също прилагах тези методи и продължавам -преди да имам комп. и да се регна в пчеларските форуми.Ненужно е безразборното третиране може би така убиваме имунната система на пчелите и резултата е негативен със каквото и да третираме.Да аз също съм третирал само веднъж лани наесен,сега пак така продължавам да-, използвам и строителна рамка която не знам защо изобщо не се коментира в този форум?Не мога да се оплача от акара,проблемите са ми други -къде да продам меда на по-добра цена.

  9. #49
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    Работа с Оксалова Киселина

    Здравеите колеги .
    Моля за малко информация.
    Искам да третирам пчелните ми семеиства с О.К. чрез накапване.Но на всякаде където и да съм прочел за О.К.пише че не трябва да има пило.Та въпросът ми е ползвал ли е някои О.К.и кога се използва.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    За третиране с накапване с оксалова киселина се съобразявам с изискването да се третира едно поколение пчели веднъж.
    Тоест, ако сега третираш, ще останат нетретирани пчелите от пилото и по-късно повторно третиране ще се окаже неблагоприятно за пчелите, получили вече една доза от киселината.
    Обикновено се третира късно през есента /ноември, декември/ с оксалова киселина чрез накапване, като преди това /през юли, август/ е направено третиране с друго средство, примерно тимол /моят начин/. После, през пролетта не третирам.

 

 
Страница 5 от 147 ПърваПърва ... 345671555105 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •