Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 47 от 147 ПърваПърва ... 3745464748495797 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 461 до 470 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #461
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Може да си го знаеш, но има много неща за които не си се сетил. Например:
    Ако ниските дози помагаха на вароатозиния акар за изграждане на резистентност, то всеки препарат щеше да е ефективен САМО ЕДИН ЕДИНСТВЕН ПЪТ. Ако химическите му остатъци са достатъчни да влияе на пчелите по негативен начин (в случая имунната система и нарушена обмяна на веществата), то какво остава за акара, за когото всъщност е предназначен.
    Това че поради размножителните навици на вароа, всеки акар е приблизително 99,9% копие на майка си ( женския и мъжкия акар се развиват от оподено и неоплодено яйце, снесени от майката, и впоследствие се оплождат помежду си). Трудно резистентнотта би могла да прогресира вследствие на секс (обмяна на гени в популацията).
    И трето че недъгът, благодарение на който даден акар оцелява в пестицидна среда, всъщност го прави по-неефективен в размножаването си. Тъкмо си мислиш че вече пчелите започват да се справят сами с акарите, пък то се оказва че си отглеждаш резистентни акари.


    Отнсоно изграждането на резистентност към антибиотиците.... Много антибиотици просто подтискат размножаването на бактерите, не ги убиват. Дали ще бъдат избити ВСИЧКИТЕ болестотвотни бактерии или част от тях по време на курса на лечение, няма голямо отношение към изграждането на резистентност. По-често резистентността на дадена колония бактерии се дължи на плазмид (свободно циркулиращ фрагмент ДНК), който са получили от друг ВИД бактерия, а никой антибиотик не може да изтреби абсолютно всички бактерии (най-малкото ще останат тези които не е предназначен да убива). Затова има правило антибиотиците, които се използват за лечение при хора и (още или вече) нямат заместител, да НЕ се използват за ветеринарни нужди. Всеки антибиотик е своеобразно оръжие което може да произведе само един единствен изтрел.
    Например не отдавна беше открито, че единия от щамовете Ам.Г в САЩ резистентен към окситетрациклин я е придобил вследствие на плазмид произхождащ от .... млечнокисела бактерия срещаща се в пушената риба.


    а именно това, че рано или късно сами ще си създадем вредител, с който няма да можем да се справим. Няма значение дали това ще е акар или бръмбар или бактерия или вирус. Появата на такъв свръхрезистентен и неунищожим вид за нула време ще залее цялата планета и ние ще сме безпомощни да противодействуваме на нанесените щети. Това може да е нелечима болест (епидемия) или някакво бръмбарче, което ще изяде световните гори
    Наскоро по вестниците писаха за някакъв царевичен бръмбар в САЩ, успял да преодолее пестицида със ЧЕТИРИ механизма на атака, който бил изпозлван за третиране на посевите. И почти успяли да го изтребят, но по някое време се завърнал и сега вече нищо не може да го спре (компаниите още работят върху новите сортове царевица, които да са устойчиви на новите по-силни пестициди за контрол на бръмбара)


    Ако има нещо съществено което да съм пропуснал, който иска може да си го прочете тук:
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #462
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Много съм впечатлен от статията. Впечатляваща е. Изчетох я дума по дума и се опитах да вникна във всеки един аспект, въпреки че съм скаран с химията. Поздравявам те за тази статия. Писана е много професионално и вероятно си загубил колосално време. Ако не е тайна, за кого си я писал? Кой ще я публикува?

    На прима виста в главата ми моментално изникнаха още два потенциални метода за борба с акара. И двата са в сферата на фантазиите, но ако някой някъде по света реши да загуби година или две от живота си в изследвания, току виж се е появил поредния нов метод.

    Единия метод се базира на брояча на пчели, който в момента обмислям за разработка. Идеята е на прелката да се направят коридори за преминаване на пчелите (нещо като в метрото), и във всеки един коридор да има датчици, показващи в каква посока се движи пчелата. Като цяло идеята е да се броят влизащи и излизащи пчели, но сега идеята може да се доразвие с датчик за детектиране на акар на гърба на пчелата, и ако такъв се детектира, мощна искра унищожава акара, заедно с пчелата. Еднократно кошера може да се третира с химически препарати, които да избият акарите вътре в него, и от този момент нататък може да се включи електронната охрана на входа, която няма да допусне влизането на нов акар от чужд кошер или пчелин. Ще се жертват минимален брой пчели (под 1%), но за сметка на това вътре в кошера посмъртно няма как да се появи жив акар и да започне да се размножава.

    Вторият метод се базира на изследванията на Royal Rife - учен от миналото, открил начин за лесна и бърза борба с рака, както и с всички останали болести на вирусна или бактериална основа. Идеята му е много проста - облъчва се организма на човека с точно определена честота и се разчита на резонансния ефект, който при различните микроорганизми се проявява на различна честота, защото имат различна маса. Когато излъчваната честота съвпадне с резонансната честота на даден микроорганизъм, той буквално се пръска на 1000 парченца, претоварен от високата доза енергия, концентрирана в него. При това съседните микроорганизми и клетките на човека остават незасегнати, защото тяхната резонансна честота е друга. Rife е отдал живота си за да изследва това явление и ни е оставил списък с хиляди честоти, унищожаващи причинителите на една или друга болест, включая и на рака. Със сигурност има и честота, която би унищожавала акара, без да засегне пчелите. Просто някой трябва да направи изследвания в тази насока, в резултат на което ще се появи електронен уред, който просто се приближава до кошера, натиска се копчето, и всички акари ще се сриват на дъното.

    http://www.rife.org/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Rife
    https://www.youtube.com/watch?v=vw5Qiz6YZJ8
    https://www.youtube.com/results?sear...Cancer+Viruses

  3. #463
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ами една година Бонев се опита да внесе промени в пчеларската програма и една от тях беше парите за лекарства за борба с вароатозата да се пренасочат другаде (моето ЛИЧНО желание беше някаква част от парите да се дадат на пчелари за закупуване на оборудване за инструментално. С 300хил лв колко пчелари можеха да се накупят.....). Аргументите бяха че тази мярка е "пълнене на кошница с вода". Парите по лекарствата ти ги привеждат много след като е минало времето да се третира (нормалния човек би се замислил дали да си купи даден препарат, вместо алтернативния по-евтин, ако няма да го одобрят). Тази мярка хората масово я използват за да декларират че са купили даден по-скъп препарат (със фактура), след което си взимат по-евтиния (разлика от около 10лв на кошер) и прибират останалото за себе си. Другите аргументи са че когато въпросните препарати наистина се купуват и се използват по предназначение, то те всъщност тровят пчелите си. И накрая - за какво да се отпускат пари за препарати, след като ВСЕКИ пчелар може да си позволи да отдели в най-лошия случай по 10ст. на кошер ( с оксална киселина еднократното третиране излиза 0,01лв.)

    Естествено представителите на БАЙЕР се почувствали засегнати от това че техния препарат е НЕСПРАВЕДЛИВО наклеветяван. Бил толкова безвреден че ВСИЧКИ майкопроизводители в България го ползвали ( което си е и вярно). Е, сега всички поне знаят една от причините защо нещо в качеството на майките куца. Отишли в Пловдив, изнесли им лекция (реклама на продукта), Бонев застанал зад думите си, а те заплашили че ще го съдят ако не приведе доказателства каквито според тях не съществували ( или може би са се надявали че ВСИЧКИ БЪЛГАРИ са толкова захлюпени и прости колкото са 99,9999999% от пчеларите в техните представи). Бонев ми се обади на мен, тъй като въпросния текст го бях писал аз, а той на доверие просто предавал моите думи (ето на това се вика алтруизъм). Естествено бях длъжен да защитя позицията си и хората, които са си заложили главата заради моята безпардонност.


    Статията беше публикувана от Пчеларски вестник



    Между другото Байер имат разработена идея за продукт (на базата на кумафос) който се слага на входа на кошера и всички пчели минават през него.Така ако някоя пчела пренася акарче - пестицида го убива и се предотвратява навлизането на акари от съседните кошери.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #464
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    http://www.pchelar-probvaisambg.com/...238_spisak.htm
    Тук има подборка от статии за термична обработка на пчелите срещу акар. Метода е прост за реализация и ако се вярва на авторите - ефективен и екологичен.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #465
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Сега прочетох файла на скутелатора и след повторно прочитане на абзаца за ниските и високите дози асимилирах логиката му. Ще поразсъждавам малко на глас защото мисля, че това е много важен аспект в борбата с акара.

    - Ако правилно съм разбрал ако третираме с висока доза ще убием 99,99% от акарите, но ще остане поне един който по някаква "случайност" или недъг е устойчив към препарата. Така ще остане да се размножава само устойчивия акар и след няколко поколения ще имаме вече само устойчиви на препарата акари.
    - Ако използваме слаба доза ще избиваме част от акарите, но устойчивия акар няма да остане доминиращ и така ще продължим да имаме неустойчиви и устойчиви акари по-дълго време.

    Какво се случи при мен. Имах сериозен проблем с акара и то точно тогава когато за първи път използвах нов препарат (суперстрипс). Логиката тогава за мен е следната: в пчелина ми е имало предимно акари устойчиви на суперстрипс (кумафос), въпреки че никога не съм третирал с кумафос под каквато и да е форма. И точно в годината в която решавам да сменя препарата уж за добро си навличам най-голямата беля. Излиза, че акара устойчив на кумафос е дошъл от съседен пчелин (например посредством нападения) в който колега е третирал предимно с кумафос в предишни години.
    Значи никой не е застрахован и излиза, че трябва да се третира с поне 2 начина в един сезон за да можем да убием и този 0,01% останали устойчиви акари на първия препарат за да спрем тяхното размножаване. Както и да следим акара във всеки един кошер а не само в извадка от кошери.

    Имам един последен въпрос към скутелатор за да приключа за себе си темата. Мит ли е тогава тезата, че като оставяме лентичките през зимата акара става устойчив поради тази причина?

  6. #466
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Мит ли е тогава тезата, че като оставяме лентичките през зимата акара става устойчив поради тази причина?
    Не съвсем. До голяма степен продължителното въздействие на високи дози пестицид влияе на здравето на пчелите, което пък дава предимство на акарите да се размножават по-бързо. От друга страна, продължителното оставяне на лентичките представлява по-продължителен селекционен натиск, което пък поставя неустойчивите акари в репродуктивно неизгодна позиция. Нормално, след курса на третиране, те би трябвало да изпреварят устойчивите по численост. Препарат който всеки месец убива само 50% от популацията може да се използва вечно.

    Третирането с два РАЗЛИЧНИ препарата е добро като идея, само че много трудно за изпълнение. Пчеларите нямат толкова богат арсенал. Могат да избират между третиране с пиретроид ("Пепси" или "Кока-Кола" - няма значение), с Амитраз (ако пчелите развият резистентност към пиретроиди, обикновенно са устойчиви и към Амитраз) .... и какво излиза - остана само една единствена алтернатива - Кумафос, която пък въобще не е за препоръчване.

    Какво имаш впредвид под това че си имал проблеми с акара след третирането с кумафос? Имало е много акари, които си видял че са там!!!!! или че просто пчелите са умряли и си предположил че е имало много акари. Имай впредвид че колкото е мръсен кумафоса сам по себе си, наличието на остатъци от пиретроиди (лентички) го превръщат в смъртоносен коктейл за пчелите. Нищо чудно препарата да си е свършил добре работата и да е убил акарите, но в същото време да е изтрелял вируси и нозема до връх Еверест (това не е спекулация, нито пък плод на болното ми въображение).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #467
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Добре, все пак възможно ли е на базата на огромните знания, които имаш по въпроса, да седнеш и да напишеш една технология за борба с акара заедно с дозите, времената на третиране, последователността във времето (пролет, есен или пък тази година с това, догодина с другото), допълнителните третирания с дозите им (напр. за нозематоза, за да се компенсира ефекта от горния постинг).

    Не очаквай хората да го съобразят това, четейки статията ти. Информацията е прекалено много и зависимостите са прекалено много за неспециалист по въпроса. Ползата от статията е само в това хората да се убедят, че ти си точно човека, на когото трябва да се има доверие. Аз вече ти имам доверие и съм готов от сега нататък сляпо да правя каквото ти кажеш, но хайде систематизирай го в няколко изречения това как се третира, кога с какво и колко (без обяснения защо). След това аз ще ги разпечатам тези изречения и ще ги въведа като закон в моята фирма.

    И много ти благодаря за целия този труд, който си го положил за да изучиш материята, и после да ни я разкажеш. Предварително ти благодаря и за труда, който ще положиш за да ни сведеш цялото това знание до няколко прости изречения с конкретни препоръки за третиране.

  8. #468
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ами ако си забелязал, аз съм го направил.
    Човек трябва да се бори не срещу самия акар, а срещу вирусите, откъдето главно идват и проблемите с нозема.
    Синтетичните препарати или с други думи - ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ПЕСТИЦИДИ изпозлвани в пчеларството, не отговарят на това условие.
    Нужен е препарат който действа върху акарите, не подтиска имунната система на пчелите (репликация на вируси) и не оставя остатъци във кошера (пак вируси). Амитразът е доста добър в това отношение, но пък не е съвсем безопасен за хората (пчеларите). Безопасната му форма за апликация е лентички (ApiVar). Но пък естествено и тук съществува проблема с резистентността.

    От натуралните препарати
    - мравчената киселина убива акарите, но подтиска имунната система на пчелите,
    - тимолът, използван за борба с вароа, чрез изпарение, е по-мек от мравчената киселина, но се явява репелент и разтройва функциите на семейството за някакъв период от време. Флаш метода е по-добър от продължиелното изпарение ( по-краткотрайно негативно въздействие за пчелите)
    - и остана Оксалнтата Киселина, която от натуралните препарати е най-щадяща пчелите. Естествено - с изключение на метода за апликация чрез накапване (високо захарно съдържание на разтвора). Безопасните за пчелите начини за третиране с ОК са или чрез опушване (задължително да се носи маска и очила/противогаз) или по рецептата която вече съм дал. Там начините за апликация също са два - със пулверизиране или със напръскване (по-тънка струя). Който иска може да си напълни пръскачката за лозето (примерно) и да третира.
    При работа с ОК трябва да се пазят очите и дихателната система.

    За нозема - Тимол на емулсия и/или Нозевит. Към емулсията могат да се добавят и други етерични масла - масла от риган и машерка за борба с вирусите (Hive Alive). Не всички етерични масла са полезни за пчелите, тук навлизаме малко във сферата на алхимията. Други добавки които ползвам (в питките) са чесън, канела, сок от лимон, кокосово/бадемово/рапично масло..... който иска може да добави малко фурми (протеини)



    Най-важното при борбата с вирусите е добро отглеждане на пчелите (nutrition), да не се изцеждат до крайния предел на възможностите си (стрес за семейството) и да не се чака акарите да станат много и чак тогава да се предприема третиране (както е в момента -да кефиш колко много акари са изпопадали след третирането). Всеки може да отиде в някоя голяма (и образцова!) кравеферма или свинекомплекс - принципите за успеха са АБСОЛЮТНО СЪЩИТЕ.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #469
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Скутелаторе,
    А какво ти е мнението за термичната обработка, която руснаците са ползвали толкова много през 80-те години?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #470
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не съм наясно (не следя българската преса), но ако трябва да се вадят пчелите от кошера за да може да се осъществи си е пълна загуба на време.

    Идеята на Матеев датчик да засича нелегални стопаджии и да ги убива заедно с пчелата има много повече хляб в нея. Всъщност това е принципа върху благодарение на който има селектирани няколко популации устойчиви на вароатоза пчели (Уивър твърдят че точно това е и принципа за устойчивост на техните) - наред със хигиеничното поведение, подтискане на възпроизводството на акарите и самопочистването на пчелите от тях, те сами да изхвърлят болните от вируси или бактерии членове на семейството (или самата пчела при болест, да притежава силен иснстинкт за самоотлъчване - алтруистично самоубийство). Естествено недостатъкът е че ако примерно някой съсед остави болен кошер (или разпечатки), който да бъде разграбен, семействата остават без пчели.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 47 от 147 ПърваПърва ... 3745464748495797 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •