Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 45 от 147 ПърваПърва ... 3543444546475595145 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 441 до 450 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #441
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз днес гледам пред един кошер обезкрилени пчели. И взех та го наръсих с пудра захар, под кошер сложих стериопор и след 5 мин. паднаха над 100 акара после след няколко часа като отидох имаше още 30тина.
    Третирах още един да видя при останалите как е но там паднаха само 30тина. С мрежести дъна съм.

  2. #442
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от suni Виж публикацията
    Може ли някой да ми обясни как се третира с Флуметрин. Имам пушалка, но незнам как мога да ги опуша? По време на опушване преши ли на майката и какви мерки да взема по време на опушване за да няма фатални последици за пчелното семейство.
    Флуметрина е активната съставка на лентите варостоп или байварол и действа контактно. Първо трябва да си намериш флуметрин в течен вариант (например Байтикол) и да изчислиш и отмериш по 15 милиграма (равняващо се на 3-4 ленти варостоп) от активната сусбстанция. Например байтикола в 1 милилитър има 10 милиграма флуметрин. Тоест трябват ти 30 капки за кошер (един милилитър е 20 капки). Ако имаш мъглообразувател може да тестваш с него, аз все още нямам и ползвах обикновена пушилка като при разпалена пушилка капнах 30 капки вътре и направих 30-40 напушвания в кошера. Трябва да се чете етикета за концентрацията на флуметрина, защото за всеки препарат е различна. Дори байтикола има опаковки с различни концентрации в зависимост дали е предназначен за кучета, овце, крави или други подобни.
    Смъртността към пчелите при първия ми опит беше нулева, но майката още не ми остава време да погледна дали снася нормално.
    Някой може с право да се запита ама не са ли резистентни акарите към варостоп. Има обаче една подробност. Лентите се слагат 30 дена и изпаряват всеки ден по една трийсета част от флуметрина и така акарите стават резистентни към малки дози, а чрез напушване се думка цялата доза наведнъж и както се убедих резистентността е нулева.
    Аз лично виждам голям потенциал в този метод и ще продължа да тествам, защото с мъглообразувател третирането ще е песен и се използва разрешен препарат, а не амитрази и тем подобни.

    Далеч не съм първия който се е сетил за подобно напушване. Попаднах на тест от далечната 1991 година в Югославия където са пробвали напушване с течен флувалинат и резултатите са много добри. Флувалината е другия синтетичен пиретроид с който са напоени лентите Варотом.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  3. #443
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Предложението е интересно, НО трябват доста опити преди да се убедим, че флуметрин може да се ползва така. Има огромна разлика да поставиш ленти в които пчелите се отъркват и така разнасят активното вещество и съвсем друго е да го пуснеш под формата на микро капчици в целия кошер. Ясно е че при втория начин действието ще е много бързо и силно, но активно вещество ще попадне и в пилото и какъв ще е ефекта от това..... не се знае.

  4. #444
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Попаднах на тест от далечната 1991 година в Югославия където са пробвали напушване с течен флувалинат и резултатите са много добри. Флувалината е другия синтетичен пиретроид с който са напоени лентите Варотом.
    Има малка подробност флувалината е вече с доказана неефективност.Доколкото си спомням първите резистентни форми на акара бяха открити в Италия, а вече и в цяла Европа на акарите не им пука от флувалинат.За флуметрин не съм попадал на изследване и някакви резултати.Освен , разбира се, на официалните рекламни данни на производителите.
    Към предложения метод имам само една резерва.Ще опръскаме всичко и ще имаме "желания" резултат.Как ще се отървем от пиретроида във восъка и всичко в което е попил в кошера?Целта на лентичките е да обхванат целия цикъл на развитие на акара и така да го ограничат.Количествата пиретроид попадащи не където им е мястото са минимални и пак имаме проблеми с натрупването им.С ударната доза всичко в кошера се превръща в "лентичка".Как си гарантираме чисти продукти за своя употреба, след такава "химическа атака над противника"?(За търговска на никой не му пука. Но това е друга тема.)
    Мъглообразовател с оксалова киселина не е ли по приемлив като вариант?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #445
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Принципно сте прави за отлаганията по пилото и прочее, но като знам как масово се опушва с амитраз нямам излишни страхове. Ще жертвам още тази есен 10тина кошера и ще разберем, няма друг начин.

    Само да подчертая, че става вьпрос за напушване чрез изгаряне а не прьскане с разтвор. Флуметрина чрез погльщане в сиропа или пулверизация е силно токсичен за пчелите.

  6. #446
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Само да подчертая, че става вьпрос за напушване чрез изгаряне а не прьскане с разтвор. Флуметрина чрез погльщане в сиропа или пулверизация е силно токсичен за пчелите.
    Предполагам имаш в предвид изпарение , а не изгаряне.Изгарянето е процес при който настъпват необратими промени в продукта който изгаряме и това на което се разпада не мога да твърдя, че е флуметрин.От тук и следващ въпрос :Газовете отделени при едно изгаряне на флуметрин как въздействат?Как да контролираме процеса на изпарение да не премине в процес на изгаряне?Много въпроси поражда тая идея.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #447
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Някой може с право да се запита ама не са ли резистентни акарите към варостоп. Има обаче една подробност. Лентите се слагат 30 дена и изпаряват всеки ден по една трийсета част от флуметрина и така акарите стават резистентни към малки дози, а чрез напушване се думка цялата доза наведнъж и както се убедих резистентността е нулева.
    Точно тук грешиш - колкото по-висока е дозата и колко е по-висока ефективността на синтетичния препарат - толкова по-бързо се постига резистентност (малко нерезистентни акари ще оцелеят). Колкото е по-ниска дозата - толкова по-дълго време препарата ще е ефективен.

    В България флуметрина и флувалината се радват на повече от 10 години безпроблемна употреба ( до 2010г).
    В САЩ (заради употребата на домашни рецепти с Маврик - търговско наименование на флувалинат предназначен за земеделието) този период е само 4 години.

    За да постигнеш ефективността на лентичките (да се убият акарите и в пилото) ще трябва да третираш няколко последователни пъти.
    Ще ти кажа какво ще стане:
    Всеки сезон ще трябва да увеличаваш дозата все повече и повече за да постигаш адекватна ефективност. Накрая пчелите ще умрат, а акарите ще останат.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #448
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    За борбата със акара искам да ползвам ОК ако някой знае рецепта за Мъглообразовател с оксалова киселина моля да я сподели .Предварително Благодаря
    Милен Михов

  9. #449
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    За борбата със акара искам да ползвам ОК ако някой знае рецепта за Мъглообразовател с оксалова киселина моля да я сподели .Предварително Благодаря
    http://pchelari.com/forum/showthread...B8%D0%BD%D0%B0

    Чети.

  10. #450
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Точно тук грешиш - колкото по-висока е дозата и колко е по-висока ефективността на синтетичния препарат - толкова по-бързо се постига резистентност (малко нерезистентни акари ще оцелеят). Колкото е по-ниска дозата - толкова по-дълго време препарата ще е ефективен...

    Странно, нали казват че резистентност се получава когато не махнем лентичките след 30тия ден. Тогава активното вещество пада до такива нива поносими за акара и става резистентен. Не сьм сигурен и не споря. Но например за антибиотиците и конкретно за фумагилина имам изследвания в които се доказва, че под определен праг ефекта му е обратен - стимулира цераната до ннвиждани нива. Затова испанците на есен слагат 2,5 пьти по-силна доза за да не паднат нивата под критичните стойности до напролет.

 

 
Страница 45 от 147 ПърваПърва ... 3543444546475595145 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •