Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 147 ПърваПърва ... 9101112132161111 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #101
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867

    тимоваросан и ековаросан

    Някой ще сподели ли впечатления за ефективността на опушването с тимоваросан и ековаросан? Двата препарата са екологични сръбски брикети за опушване на пчели срещу вароатоза. Миризмата на пушека е много приятна. Опушването става много бързо и лесно.

  2. #102
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Миналата година закупих от изложението в Плевен "Тимоваросан". Цяла пролет слагах от тях по 2 табл. в пушалката с гориво и опушвах. Не мога да кажа какъв им е противароатозния ефект, тъй като не съм имал такава цел. Бях третирал преди това с Оксалова к-на(02.01.2011), а на 12.03. поставих и ленти "Байварол". Наистина брикетите имат прекрасен аромат и при опушването с тях пчелите се държаха изключително кротко.

  3. #103
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Браво vanHanegem!
    Това е класически метод за стимулиране раннопролетното развитие на пчелните семейства, запасени с достатъчни количества мед, който ми харесва но лично не съм прилагал.
    Какво е мнението ти за този ефект, имаш ли база за сравнителен анализ.
    Можеш да споделиш и други наблюдения в тази връзка.

  4. #104
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867

    Тимоваросан

    И аз от Плевен си купих таблетките тимоваросан и ековаросан, както и съответната за целта пушалка с плоска тръбичка, която се вкарва във входа на кошера за опушване. Загубих листовката с методиката за опушване, но по интернет я намерих на сръбски. Ако съм разбрал правилно, на всеки кошер се вкарват по 30 струйки дим. От една брикета се изкарват 600 струйки дим. Срокът на годност на неразопакованите брикети е неограничен.

  5. #105
    "EKO VARO SAN" и "THYMO VARO SAN" са екологични брикети направени на основата на етерични масла и тимол. Лекарствата са разработени от известния сърбски пчелар и проф д-р по медицина Костадин Тричкович. Използват се като алтернативни средства за борба с вароатозата.
    Сръбски продукт са и се използват много в Сърбия. В България е проблем използването им защото всичко което е сърбско не е разрешено за използване в България. По-точно както каза един тук във форума които се грижи за всичко това:

    Тия ветиринарно-медицински препарати НЕ СА РАЗРЕШЕНИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ в България.
    НЕ СА ВКЛЮЧЕНИ В РЕГИСТЪРА НА
    ЛИЦЕНЗИРАНИТЕ ЗА УПОТРЕБА
    ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИ ПРОДУКТИ В
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    на основание чл. 290, ал. 1 от ЗВД,
    актуализиран на 19.12.2011г.

    Това прави тяхното разпространение незаконно.
    Същите се разпространяват нелегално.

    Трябва да се използват само препаратите които са разрешени: Варостоп, Варотом, тимол ОК итн.

    Втори тук на форума които също се грижи за БГ препарати, ползва "Варостоп" и не е срещнал информация за резистентност към него.

    Навсякаде в Сърбия може да се чуе: Ако есента не броим акарите на дъното на кошера на пролет ще броим празните кошери...
    http://gordyan.wordpress.com/ - екип ГОРДИАН

  6. #106
    http://dox.bg/files/dw?a=bd31d84753
    Това е една книга за алтернативните методи на борба с вароатозата.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Аналог на Bayvarol e Варостоп. Приблизителен аналог на Apiguard е Екостоп.
    http://www.primavet.com/ekostop.php
    http://www.primavet.com/varostop.php
    Aналог на Apistan e Varotom.
    Само като допълваща информация.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #108
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Колеги това лекарство беше споменато в една от дискусиите в групите на Агро.нет, но не напълно дискутирано за него.
    Кажете мнение:
    ..."БИНЕНВООЛ, или в превод от немски ПЧЕЛНО БЛАГО е течност, която съдържа етерични масла, билкови екстрати, лимонена и оксална киселина, прополис и др. продукта е немски, но генералният му представител е астрйска фирма :

    Imkerhof Salzburg / www.imkerhof-salzburg.at"...
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  9. #109
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Здравейте колеги,

    Мисля тази година да третирам с "pirizin" нa BAYER, досега не съм го използвам цената му е 45 лв за една опаковка за 10 семейства. Другия вариант по бюджетно ориентиран е ВАРОСТОП за една опаковка 5.2 лв за около 3 семейства.
    "Bayvarol"- а е 12,5 за едно семейство мисля че "pirizin"- а е приемлив като цена и качество. Но дозировката нещо не е я разбрах на едно семейство се дава от 10- 50 ml от приготвения разтвор много голяма ми се вижда границата 5 пъти да не ги предозирам ако и дам максималната доза и на слабите семейства.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ако питаш мен заложи на варостопа. Имай предвид, че перицина влияе върху имунната система на пчелите. Иначе е добър препарат срещу акара. Но всеки сам взема решението.

 

 
Страница 11 от 147 ПърваПърва ... 9101112132161111 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •