Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 101 от 147 ПърваПърва ... 519199100101102103111 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,001 до 1,010 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1001
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И последно - ето резултатите от един мой пчелин. Както виждате, отгоре до долу броя на акарите е ЧИСТА НУЛА !!! Това е така благодарение на третирането с лентички Чекмайт, закупени по пчеларската програма. Ако не другото, поне вече имаме доказателства, че Чекмайт наистина е добър препарат, само че цената му е много солена.

    Акари Матеев.JPG

  2. #1002
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цената му е солена ?
    Целта , оправдава средствата .

  3. #1003
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    .... да ... броиш акарите......трябва по представителна извадка от поне 300 пчели стръскани от произволни 2 пити.
    Не чак произволни. Тези в близост до пилото не дават консистентни резултати. За предпотитане е пчелите да са от медовите пити.


    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Както го написах скоро, ОК при време на пило само задържа полулацията на акара а не я намаля.
    Не знам поради каква причина резултатите от изследването, което наскоро публикува, водеха до такъв извод. Все още не съм го прочел цялото за да кажа ДАЛИ има допусната някъде грешка и къде е тя. Както обаче вече казах - негативно твърдение не се доказва.

    Пробвал ли си тежко засегнато от вируси и силно опаразитено семейство през активния сезон да го третираш с ОК няколко пъти последователно?


    А защо броя на преброените акари варира в широки граници.... Не знам дори половината от обстоятелствата, които ми са нужни за да направя предположение.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #1004
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Не само от изследването а и от лични наблюдения го установих. Миналата година август направих 4 третирания и септември все едно не бях третирал. Предполагам резултатите ще варират в зависимост от интервала, броя на пилото и други фактори. Сега знаеш ли какво предположение имам, бавното действие на ок мисля дава време на акара да се намуши преждевременно в килийките. Срещал ли си някъде подобен извод. Последното ми третиране във влажното време имаше много бърз ефект и сега нивата са по-ниски от очакваните от мен, даже се учудвам.



    Ако някой има данни за бързината на действие на различните видове приложение на ок (напушване, пръскане, концентрации....) ще съм благодарен да ги сподели.

    П.С

    Още един начин на приложение на ОК, http://agronomy.emu.ee/vol08Spec2/p08s207.pdf
    Винаги може по-добре.

  5. #1005
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    .....А защо броя на преброените акари варира в широки граници.... Не знам дори половината от обстоятелствата, които ми са нужни за да направя предположение.
    Може би тези вариации са нещо нормално и са свързани с различната резистентност на различните акари в различните кошери - знам ли. Всъщност някога някой правил ли е подобни изследвания, за да сравним резултатите?

  6. #1006
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    ...................... Миналата година август направих 4 третирания и септември все едно не бях третирал. Предполагам резултатите ще варират в зависимост от интервала, броя на пилото и други фактори. Сега знаеш ли какво предположение имам, бавното действие на ок мисля дава време на акара да се намуши преждевременно в килийките. Срещал ли си някъде подобен извод. Последното ми третиране във влажното време имаше много бърз ефект и сега нивата са по-ниски от очакваните от мен, даже се учудвам.



    f
    .От една и съща опаковка ли ти е о.к.Защото миналата година по скоро, март тази мерих о.к. и вместо 99.9 процента излезе 45,та колчето в г..а ми беше факт.Колко то до влагата си мн.прав, ДАНО повече прочетат поста ти.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #1007
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    .От една и съща опаковка ли ти е о.к.Защото миналата година по скоро, март тази мерих о.к. и вместо 99.9 процента излезе 45,та колчето в г..а ми беше факт.Колко то до влагата си мн.прав, ДАНО повече прочетат поста ти.
    Всъщност ОК дихидрат е в концентрация 71.4% а не 99.9 %. Едно е чистота а друго концентрацията. Но 45% е доста надолу, а как си я замерил концентрацията?
    Винаги може по-добре.

  8. #1008
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Всъщност ОК дихидрат е в концентрация 71.4% а не 99.9 %. Едно е чистота а друго концентрацията. Но 45% е доста надолу, а как си я замерил концентрацията?
    Срещу 60-70 лв. ако не се лъжа в лаборатория,но в цената влиза и теста на тимола ,който също ползвах миналата есен.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #1009
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Интересното при ОК е че дозата и ефекта нямат линейна функция. Обясниха ми го че има минимална доза, при която получаваш 90% ефективност, намаляваш с 10% дозата и полочаваш 0% ефективност.
    Освен това има и значение начина на съхранение на опаковката. (както г-н Лалов от болезнен опит вече сам е разбрал)
    И ако тези две информации сега се обработваха от компютъра на Василевса, мистерията щеше да е разбулена. За съжаление нещата са малко по-сложни и неизвестните са доста повече за да може да се правят предположения.



    (аз бих предположил, че ако не действа, значи нещо не е наред (лоша вода, остаряла ОК, нестандартна захар.... знам ли.... и още други неща) и би могло концентрацията леко да се коригира в посока нагоре за да се постигне правилната дозировка, която действа )
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #1010
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Интересното при ОК е че дозата и ефекта нямат линейна функция. Обясниха ми го че има минимална доза, при която получаваш 90% ефективност, намаляваш с 10% дозата и полочаваш 0% ефективност.
    Освен това има и значение начина на съхранение на опаковката. (както г-н Лалов от болезнен опит вече сам е разбрал)
    И ако тези две информации сега се обработваха от компютъра на Василевса, мистерията щеше да е разбулена. За съжаление нещата са малко по-сложни и неизвестните са доста повече за да може да се правят предположения.



    (аз бих предположил, че ако не действа, значи нещо не е наред (лоша вода, остаряла ОК, нестандартна захар.... знам ли.... и още други неща) и би могло концентрацията леко да се коригира в посока нагоре за да се постигне правилната дозировка, която действа )
    Че съм купил калпава о.к. не означава ,че съм е съхранявал неправилно,колкото до дозата е твоите пропорции с дестилирана,преварена вода.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 101 от 147 ПърваПърва ... 519199100101102103111 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •