Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе

    Нозематоза рецепта

    Колеги тук ми казаха една рецепта за нозематозата та искам да попитам дали ще свърши работа и дали правилно съм я разбрал.
    Значи рецептата е :
    за 10 литра сироп 1:1 като на 10 литра една чаена лъжица чили (люти чушки) на прах + 1 куб МК (мравчена киселина) като този еди кубик колко милилитра е не знам
    Ако имате мнение дали е така или някои го е ползвал да каже.
    Дава се като сироп всичкото в хранилката.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от kaletoo Виж публикацията
    Колеги тук ми казаха една рецепта за нозематозата та искам да попитам дали ще свърши работа и дали правилно съм я разбрал.
    Значи рецептата е :
    за 10 литра сироп 1:1 като на 10 литра една чаена лъжица чили (люти чушки) на прах + 1 куб МК (мравчена киселина) като този еди кубик колко милилитра е не знам
    1 кубик = 1 милилитър = 15 капки

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Отиваш в аптеката и си купуваш една спринцовка колкото кубика ти трябва,на око работи не прави.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Благодаря за разяснението за мерните единици но питам дали някой е прилагал това и дали може да се прилага

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от kaletoo Виж публикацията
    Колеги тук ми казаха една рецепта за нозематозата та искам да попитам дали ще свърши работа и дали правилно съм я разбрал.
    Значи рецептата е :
    за 10 литра сироп 1:1 като на 10 литра една чаена лъжица чили (люти чушки) на прах + 1 куб МК (мравчена киселина) като този еди кубик колко милилитра е не знам
    Ако имате мнение дали е така или някои го е ползвал да каже.
    Дава се като сироп всичкото в хранилката.
    По рецептата не мога да се изкажа, но понеже си човъркам по темата за белина или водороден пероксид (перхидрол) в сиропа или водата ми попадат интересни неща. В съставките на твоята рецепта има логика. Люти чушки се ползват срещу нозема. Аз съм давал запарени и пасирани чушки в питките по сръбска рецепта, не се сещам дозата в момента, но нещо от сорта на 1 люта чушка на 5 кошера май беше.
    Ето нещо и за мравчената киселина:

    VI. Окислители
    Вофастерил - 40 % пероцетна киселина, с бактерициден, спороциден, фунгициден и вирусоциден ефект. Използва се за дезинфекция на ръце, лабораторна стъклария, различни повърхности и пр. Пермравчена киселина. Има изразено бактерицидно и спороцидно действие. Прилага се за дезинфекция на ръце. Перхидрол (Н2О2) - с бактерициден, спороциден и вирусоциден ефект, който се усилва при комбиниране с течни синтетични сапуни. Използва се за дезинфекция на различни повърхности. Комбинацията пермравчена киселина и перхидрол има силно спороцидно действие.
    Взето е от тук:
    http://dddbg.com/важно-е-да-знаете/м...слители
    Винаги може по-добре.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    питам защото много хора я използват за външно третиране смисъл не в сиропа

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Не експериментирайте със съмнителни рецепти! "Vita Europa"са го измислили - препарата се казва "Vitafeed Gold" и по-добър от него няма в света (проф.д-р К.Гургулова). 1л. струва 99 лв. и е за 100 л. захарен сироп 1:1.
    Working....

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Стига бе, 99 лв, това са 20 буркана мед....
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Стига бе, 99 лв, това са 20 буркана мед....
    Точа сметка.Аз през цялото време се чудя какво толкова има вътре.Ми то 20 годишно струва толкова.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Стига бе, 99 лв, това са 20 буркана мед....
    Ако искаш можеш да умножиш броя на загиналите от Нозематоза семейства по пазарната цена на пчелно семейство и да видиш колко буркана с мед се падат.
    P.S.: Без лоши чувства!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •