Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 42
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84

    Днес сложих една магазинна пита по средата след три дена ако е осеменена питата отнемам майката с4-5 пити пило в момента има около 16 пити пили.после ще оставя маточниците само по магазинната пита като махна долната и летва пък да видим .
    А отводката мисля да я заселя в друг 24 рамков лежак който съм разделил на 4 с ханеманови решетки и след 14 дни ще сложа още 3 маточника в различните отделения а майката ще е за респект.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Щом си сложил магазинна рамка сигурно е изградена с работнически килийки .

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Ако това се направи в началото на пашата, ще има по високи добиви, а отслабването на семейството може да се предотврати като се работи с ЛР кошери и старата майка да се вдигне с 2-3 рамки в най-горен корпус с плътна преграда и след това с ХР. И след това да се обединят. А може и старата майка да отиде в друг кошер като отводка. Има начини, но трябва да се разсъждава.
    Евгени, тия неща правиш ли ги ? Ако да, какъв е ефекта ?

  4. #34
    Нормално е свищевите майки на Юри да не могат да напълнят кошера с пчела ,камо ли да се стигне до роене....

  5. #35
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    Нормално е свищевите майки на Юри да не могат да напълнят кошера с пчела ,камо ли да се стигне до роене....
    Щом 5 бр ЛР корпуси за тебе не са цял кошер, значи си прав. И кога съм казвал, че всичките ми майки са свищеви?

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Наборе,при мен има роеви,самосменни и свищеви майки.Роевите са от края на май миналата година,свищевите и самосменните от август.До зазимяване роевите бяха с едни гърди напред,но сега статуквото е променено.Свищевите са с една идея по добри от самосменните,а роевите са назат с една рамка пило.Немога да обясня защо.Може би 3-4месеца разлика във възраста на майките.Другото което ми идва в главата е,че при свищевите подхранвам със сок от изцедени търтиеви далаци.
    Както и да е,немога да се съглася,че свищевата майка е слаба и неможе да развие силно семейство.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Роенето на зависи от това дали кошера ще се напълни или не с пчела.
    Дали една майка е роева, свищева или от самосмяна не е определящо за нейното качество. (или да кажем, са от последните причини за определяне на качествата й)
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    Ако не ми хареса свищевата майка мога ли да я сменя чрез самосмяна след месец?Или пчелите сами ще го направят?

  9. #39
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Не може ти да я смениш майката чрез самосмяна. Това се случва само когато пчелите сами си сменят майката. Ти можеш да създадеш предпоставки за това и да се надяваш, че те ще решат такова нещо.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    18.05.2012
    Мнения
    8
    Здраво колеги пчелари .Накратко ке го опишам мојот начин за производство на матици.

    Матиците ги произведувам со пресадуванје на најмлади ларви.

    Како носач на матичњакот користам чеп од акумулатор на кој ја прицврстувам основата на матичњакот


    За одредување на староста на ларвата користам изолатор ,но во овој случај ларвата ја одредувам по искуство ,односно показател ми е тродневно залегнато јајце


    Пресадувањето е завршено и основите на матичњаци ги ставам на рамот - носач на матичњаците.


    Формирам јак стартер во кој има мноштво млади пчели кои се способни да ги ранат матичњаците односно да ги негуваат ларвите.


    Рамот го ставам во стартерот


    Резултат од работата


    Матичњаците ги обезбедувам во кафези како не би пропаднала целата работа


    После 14 дена старост матичњаците ги распоредувам по оплодњаци


    Поздрав на сите колеги и ви посакувам медна година

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •