Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 42
  1. #1

    МОЯТ НАЧИН ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МАЙКИ

    Преди да опиша метода, който аз най-често ползвам, искам да уточня някои неща.
    За мен пчеларството е само хоби, и целта на практикуването му е, да усигорявам семейството си с 100% натурален продукт, а "излишното" продавам с цел въстановяване на направените разходи. Пчелина ми се намира на 150 км от мястото, където живея и през активния сезон го посещавам по 2 пъти месечно. Къде с късмет, къде с знания и решимост за "кардинални" действия, до сега семейство не ми е изпадало в роево състояние. По тази причина почти нямам преки впечатления от работа с роеви майки.
    В моя случай ползването на купени майки е оправдано в голяма степен.
    Как аз си произвеждам майки? Ами моите майки са си 100% свищеви. След акацията правя отводка със налитане на старите пчели към майката, старото семейство, го качвам над СГ-дъска над него. Ако имам възможност (което е много рядко) на 4-тия ден изрязвах запечатаните маточници и оставях само открити. Но с времето установих, че като е силно семейството, няма разлика в качеството на произведените майки с и без изрязване на 4-тия ден. Ако майката се оплоди и заработи, до слънчогледа правя преценка на качествата и, ирешавам как ще постъпя с нея. През Септември правя окончателен разбор и решавам съдбата им. Ако има неуспех с оплождането, просто обединявам двете семейства в общия кощер и не си играя да оправям търтовки.
    Когато забележа маточници за самосмяна, задължително се възползвам от тях.
    Можеби много от вас ще ми опонират, че свищевите майки на са качествени, но в практиката си съм забелязал че това не е съвсем така. Вярно, винаги има и брак, но има и много качествени и то не малко. И нямам проблем с роенето.
    Това в общи линии е моята практика за производство на майки.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    ''Но с времето установих, че като е силно семейството, няма разлика в качеството на произведените майки с и без изрязване на 4-тия ден.''

    Този момент е доста спорен. Освен ако имат ''усещането'', че имат достатъчен ресурс и инстинкта им не ги води до бързо възпроизводство на нова майка, а маточниците останат не/запечатани след четвъртия ден.
    Но ако са запечатани и силно да е семейството при всички случаи са хранени и за пчела.Съгласен съм, че при силното семейство вероятноста да се открият запечатани маточници е по-малка и ако пчеларя няма време да погледне по една или друга причина може да рискува.

  3. #3
    Моето обяснение е, че като семейството е силно, има много пило и храна, то пчелите не бързат да заложат "на всяка цена" и колкото се може по-бързо маточници, а избират най-подходящите за целта ларви. Ако семейството е слабо и с малко пило, то тогава пчелите "бързат" да си произведат майка, без която съществуването им е обречено.
    Не знам дали подобно твърдение, е научно подплатено, но моя личен опит го потвръждава.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    За разлика от пчелите, пчеларя трудно може да различи коя майка е по-качествена. За това в неговите очи често всички са с еднакво качество.

    Ако две коли се движат с еднаква скорост - коя е по-бързата от двете? - няма как да знаем.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    За разлика от пчелите, пчеларя трудно може да различи коя майка е по-качествена. За това в неговите очи често всички са с еднакво качество.

    Ако две коли се движат с еднаква скорост - коя е по-бързата от двете? - няма как да знаем.
    Да прав си. За мен критерий е семейството което развиват и стоковата продукция от това семейство.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110

    Re: МОЯТ НАЧИН ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МАЙКИ

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Къде с късмет, къде с знания и решимост за "кардинални" действия, до сега семейство не ми е изпадало в роево състояние. По тази причина почти нямам преки впечатления от работа с роеви майки.
    И нямам проблем с роенето.

    Колега,един въпрос?Колко кошера гледаш?Ако са повече от 10,коментара ти по-горе не е искрен.Една година ДА,но "досега"....не мога да повярвам. sadsmile;

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колегата е споделил най-добронамерено .начина му на производство на собствени майки и в същия момент противороевите мероприятия, които провежда. Какво значение има колко кошера отглежда? И много ясно е казал, че пчеларсвото му е хоби и посещава пчелина си два пъти в месеца.
    На мен не ми е ясно само едно - защо едни и същи потрбители в този форум все нещо не им харесва и са много мнителни към споделено от колеги, а в същия момент "мишкуват" и търсят най-малкия повод да създадат конфликт?
    Уважаеми Цецо от Ловеч! Вие имате досега 11(единадесет) изразени "мнения", които могат спокойно да попаднат във всяка една от всички отворени във форума теми. Разчупи шаблона!
    Working....

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Колегата е споделил най-добронамерено .начина му на производство на собствени майки и в същия момент противороевите мероприятия, които провежда. Какво значение има колко кошера отглежда? И много ясно е казал, че пчеларсвото му е хоби и посещава пчелина си два пъти в месеца.
    На мен не ми е ясно само едно - защо едни и същи потрбители в този форум все нещо не им харесва и са много мнителни към споделено от колеги, а в същия момент "мишкуват" и търсят най-малкия повод да създадат конфликт?
    Уважаеми Цецо от Ловеч! Вие имате досега 11(единадесет) изразени "мнения", които могат спокойно да попаднат във всяка една от всички отворени във форума теми. Разчупи шаблона!

    А ТРЯБВА ЛИ ДА ПИШЕМ НЕБИВАЛИЦИ?

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Колегата е споделил най-добронамерено .начина му на производство на собствени майки и в същия момент противороевите мероприятия, които провежда. Какво значение има колко кошера отглежда? И много ясно е казал, че пчеларсвото му е хоби и посещава пчелина си два пъти в месеца.
    На мен не ми е ясно само едно - защо едни и същи потрбители в този форум все нещо не им харесва и са много мнителни към споделено от колеги, а в същия момент "мишкуват" и търсят най-малкия повод да създадат конфликт?
    Уважаеми Цецо от Ловеч! Вие имате досега 11(единадесет) изразени "мнения", които могат спокойно да попаднат във всяка една от всички отворени във форума теми. Разчупи шаблона!

    А ТРЯБВА ЛИ ДА ПИШЕМ НЕБИВАЛИЦИ?
    Не трябва, разбира се! Затова - кажи някоя "бивалица"!

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Това имам предвид :



    Шесто - тълкувайте го както си искате , но истински задълбочените дискусии тук липсват.Запитайте се защо , и какво ново ще научите така .Затова се появяват предимно единични изречения от хора с наистина ценна информация , и обикновено критиците веднага омазват темата...

    Мястото на това мнение не е тук , затова моля да бъде изтрито , но първо го прочетете.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •