Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 42
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от dvidenov
    А ако си направя отводка със старата майка преди началото на акацията няма ли да се освободят повече пчели за медосбора и докато се роди и оплоди свищевата майка да е пълен с мед кошера?
    Може и да се освободят, но семейството много ще отслабне за следващите паши. Имаш период от почти 24 дни в който няма да има пило. След това младата майка докато влезе в кондиция още поне 10-тина дни и един месец си е доста дълъг период. След това докато се излюпят младите пчели имаш още 21 дн-30 дни и току виж сезона свършил.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от dvidenov
    А ако си направя отводка със старата майка преди началото на акацията няма ли да се освободят повече пчели за медосбора и докато се роди и оплоди свищевата майка да е пълен с мед кошера?
    Това го правя в края на сезона,но нети го препоръчвам сега.Докато се оплоди и започне да осеменява ще мине близо месец и докато започне да се излюпват нови пчели още три седмици и... сезона е свършил.

  3. #23
    Цитат Първоначално публикувано от dvidenov
    А ако си направя отводка със старата майка преди началото на акацията няма ли да се освободят повече пчели за медосбора и докато се роди и оплоди свищевата майка да е пълен с мед кошера?
    Да ще се освободят. Но това семейство не само че няма да донесе повече мед, а дори напротив. Липсата на снасяща майка в кошера е знак, че не всичко е наред (независимо че има заложени маточници) и това кара пчелите да работят вяло. Да не говорим, че новата майка може да не се оплоди или завърне.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако това се направи в началото на пашата, ще има по високи добиви, а отслабването на семейството може да се предотврати като се работи с ЛР кошери и старата майка да се вдигне с 2-3 рамки в най-горен корпус с плътна преграда и след това с ХР. И след това да се обединят. А може и старата майка да отиде в друг кошер като отводка. Има начини, но трябва да се разсъждава.

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Имам един въпрос- този цитат го прочетох е нета

    "Веднага след смъртта на майката пчелите започват да хранят някои вече излюпени ларви с маточно млечице, за да се превърнат в майки. Това обикновено са тридневни ларви, които преди това са хранени с пчелно млечице и няма да бъдат пълноценни майки в бъдеще. Такива майки се наричат вищеви. Обикновено маточници на вищеви майки трябва да се разрушат от пчеларя, за да се заложат нови с ларви, които са хранени с маточно млечице от първия ден след излюпването."

    Ако няма нови яйца в кошера, как ще стане така, че ларвата да бъде хранена от първия ден с маточно млечице?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  6. #26
    Не вярвай на всичко написано в нета.

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Не вярвай на всичко написано в нета.
    А ако няма предни ларви, какво става?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  8. #28
    Цитат Първоначално публикувано от Farar
    Не искам да засягам никой,но човек който твърди че има метод,чрез който не е допуснал роеви маточници-е смешно!Това означава,че този човек сега прохожда в пчеларството...
    Аз вярвам на yuri, защото и на мен не ми се е роил лежак.Всяка година имам роеви маточници ,защото предизвиквам роене на добри семейства и част от отводките ми са с роеви майки.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  9. #29
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Не вярвай на всичко написано в нета.
    А ако няма предни ларви, какво става?
    Не разбирам за какви предни ларви говориш. Иначе целия цитат, може да се приеме за верен, но много условно. На какви ларви ще заложат маточници, зависи от силата на семействата. А от личен опит знам, че има и чудесни свищеви майки, както и калпави роеви или самосменни. Качеството на една майка се определя от много фактори, освен генетични, решаващи са и условията при които е отгледана, както и оплождането и.

  10. #30
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Цитат Първоначално публикувано от Farar
    Не искам да засягам никой,но човек който твърди че има метод,чрез който не е допуснал роеви маточници-е смешно!Това означава,че този човек сега прохожда в пчеларството...
    Аз вярвам на yuri, защото и на мен не ми се е роил лежак.Всяка година имам роеви маточници ,защото предизвиквам роене на добри семейства и част от отводките ми са с роеви майки.
    Виждам, че си чел внимателно постовете ми.
    Това, че пчеларя умишлено е предизвикал изпадането на дадено семейство в роево настроение с цел получаване на роеви маточници, въобще не означава, че роенето при това семейство не може да се предотврати. Роенето е напълно контролируем процес, който пчеларя може да не допусне изобщо. Едно от условията за това е да се работи с кошери с голям обем и много инвентар (рамки с восъчни основи и изградени пити). Когато се работи с "най-добрия кошер" (ДБ с един магазин)и пчеларя не разполага с резерви празни кошери, роенето е почти неизбежно. Но това е за друга тема.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •