Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 75
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от h_kirilov Виж публикацията
    Според концепцията на Матеев до системата ще има достъп с потребителско име и парола. Координатите на пчелина на даден пчелар ще се вижда само от арендатори в непосредствена близост до пчелина. Обикновенно в такава близост до личния си обект човек знае какви други обекти има и от каво естество са.
    Това твърдение, че един пчелар обикновенно знае какви други обекти има в близост до неговия пчелин, не е вярно. Говорим за зона с радиус 3 километра или диаметър 6 километра. Това са почти 30 000 декара. Малко са пчеларите, които наистина знаят какви други пчелини или арендатори има на такава огромна площ. Аз лично за моите пчелини я нямам тази информация. По-скоро имам само смътни и откъслечни данни, които са много далеко от пълната истина.

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Именно защото конфедерацията е демократична, именно заради това тя трябва да се съобразява с мнението на своите членове. Няма как да се съобрази с мнението на някой друг, който нито го знаем кой е, какъв е, откъде е, какво го боли и къде го сърби. Това че някой се е самообявил за "пчелар" и обича да си чеше езика по форумите съвсем не означава, че конфедерацията трябва да се съобразява с него. Той може да има право на глас в публичните медии, но няма право на глас в конфедерацията. Има си само един единствен начин неговото мнение да се чуе, и това е той да стане член на конфедерацията, да приеме нейния устав и да се съобразява с наложените в него права и ограничения, и да гласува с 1 глас в допитванията за всеки един пчеларски проблем.

    Да, конфедерацията се бори за ОБЩОТО БЛАГО НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, но когато трябва да си изясним въпроса "Що е това общо благо?", тогава конфедерацията ще се допита само до своите членове, защото ги знае кои са, къде са, има им телефоните, мейлите, и освен това има и доказателство, че това са истински пчелари със законно регистрирани пчелини в БАБХ.
    Именно за това използвах думите "принципни разли" .. сега видях, че съм изял няколко букви .. различия имах впредвид.

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това твърдение, че един пчелар обикновенно знае какви други обекти има в близост до неговия пчелин, не е вярно. Говорим за зона с радиус 3 километра или диаметър 6 километра. Това са почти 30 000 декара. Малко са пчеларите, които наистина знаят какви други пчелини или арендатори има на такава огромна площ. Аз лично за моите пчелини я нямам тази информация. По-скоро имам само смътни и откъслечни данни, които са много далеко от пълната истина.
    Е айде сега ... ще се хващаме за думата "обикновенно" и ще спорим за глупости ли ? Изхождате от вашата позиция, а аз от моята. Не всичко е черно и бяло има и много нюанси на сивото ... теоретично безброй . Отклоняваме се от темата г-н Матеев.

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от h_kirilov Виж публикацията
    Благодаря за пояснението (понастоящем работя като системен администратор и програмист ), надявам се сте го направили към аудиторията а не лично към мен
    Разбира се че всичко, което го пиша, касае цялата аудитория, която би го прочела. В тази връзка и за да съм честен трябва да напиша още нещо по въпроса със защитата на личните данни. Да, наистина една програма би могла да помогне силно да се ограничи достъпа до данните и различните ползователи на тази програма да виждат само този минимум от информация, който им е необходим да си вършат работата. Има обаче определен кръг от хора, от които нищо не може да бъде скрито. Това са именно системните администратори, които се грижат за компютъра и за базата с данни. Тези хора обикновенно знаят и виждат всичко, и ако въобще е възможна някаква злоупотреба с данни, обикновенно тя започва именно от тях.

    Няма как една компютърна система да работи без системни администратори, така че на такъв пост обикновенно се назначават високо морални и отговорни хора. Освен това те подписват и една камара документи и декларации, свързани с опазването на тайната и недопускането на изтичане на информация. И ако въпреки това се случи изтичане на информация, то тогава срещу тези хора се извършва наказателно преследване, и не са редки случаите, когато те попадат в затвора.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Потвърждавам горното мнение .. лично аз съм подписал декларация с неустойка от моя страна с непосилна за мен сума + нанесени щети и пропуснати ползи!

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Много интелигентно разсъждавате обаче ще ви опиша реалната картинка. Комшията срещу мен е земеделец. Чува вечерта от Емо Чолаков, че утре ще пече, на сутринта обува сините гащи пали трактора и тръгва. Всеки ден я гледам тази картинка. Нито има компютър нито интернет нито търси кмета, който се вясва в селото на 3 дена веднъж.
    Мислете при тази ситуация кой е работещия вариант. Аз ще ви предложа една хипотеза.

    Има национален телефон (при това задължително безплатен), като му скимне да пръска земеделца звъни и казва еди кой си булстат днеска пръскам. Толкова. Системата го вижда кои земи са му описани в регистъра и праща смс на пчеларите в зоната на покритие с актуален телефон на земеделеца. Пчеларя звъни лично и го пита точно кои масиви ще пръска да види дали пчелина попада в обсег.
    Максимално лесно за земеделеца, трябва да има само телефон и глоба за незвънене. Решава се и проблема със земеделци от съседни села.
    Винаги може по-добре.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Нека внеса и аз малко яснота относно това кой каква информация вкарва в системата и каква информация получава. По мое виждане, в системата трябва да може да се регистрира всеки пчелар в България, който въобще се е обозначил като такъв в правния мир - било то при ветеринар, община, БАБХ, без значение дали членува в някаква пчеларска организация, сдружение или асоциация. При регистрацията той въвежда задължително определени лични данни, които се доказват с документ, за да не бъде удавена системата умишлено с хиляди фалшиви регистрации от тинейджъри или недобросъвестни хора. В тези данни освен личните се включват и:
    1. Телефонен номер за получаване на SMS съобщения.
    2. Мейл адрес за кореспонденция
    3. Местонахождение и GPS координати на пчелините (стационарни и временни при подвижно пчеларство)
    При регистрацията той получава автоматично свой идентификационен номер , с който се води в базата данни, временна парола и лична страничка с въведените данни. Той може да влиза само в тази страничка със своя номер и парола и да корегира данните. Актуалността им е негово задължение, с което той се съгласява при регистрацията.
    Той не вижда нито данни за колегите си нито данни за арендаторите и собствениците на земя!
    Ние се надяваме ако системата се приеме от МЗХ и се създаде, от тях да получим цифровата карта с разположението на обработваемите парцели в държавата, заедно с техните собственици или арендатори (стопаните) и координати за връзка с тях. След като системата заработи и на тях по законов път им бъде вменено да уведомяват за третиранията с опасни за пчелите химикали, те ще бъдат поканени да се регистрират в системата и редовно да въвеждат в системата данните за третиранията. При регистрацията те също получават свой номер, който ги привързва еднозначно към картата и базата данни , парола за достъп и лична страничка с данните за всичките си парцели земя с техните координати. Те ще бъдат задължени да влизат в определен срок преди всяко третиране и да отбелязват парцела, който ще се третира и вида на ползвания препарат.
    Никой от тях не вижда данните за парцелите на съседите си и данни за разположените в района пчелини!
    Системата автоматично очертава около парцела защитна зона с определена по закон големина 3,5 или 10км, изчислява координатите на този виртуален парцел и автоматично претърсва базата данни за намиращи се в него пчелини и уведомява пчеларите за датата и часа на третиране, вида на веществото и времето, за което не бива да се отварят кошерите.

    PS m_pchelari,
    Има идея в това, което предлагаш, но телефона му трябва да е регистриран в базата данни, за да не бъде заливан националния номер с фалшиви обаждания като тел 112. А това предполага и постоянен дежурен на линия да приема обаждания - респективно заплати и осигуровки на поне трима души целогодишно. Ако обаче системата разполага с кратък номер, това може да стане със SMS-и тя автоматично да обработва получените съобщения, ако съдържат необходимите атрибути.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #28
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    За да няма недоразумения.
    За да няма недоразумения,ако вместо "давай" ти беше написал "чакай",какво щеше да направиш.

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Много интелигентно разсъждавате обаче ще ви опиша реалната картинка. Комшията срещу мен е земеделец. Чува вечерта от Емо Чолаков, че утре ще пече, на сутринта обува сините гащи пали трактора и тръгва. Всеки ден я гледам тази картинка. Нито има компютър нито интернет нито търси кмета, който се вясва в селото на 3 дена веднъж.
    Мислете при тази ситуация кой е работещия вариант. Аз ще ви предложа една хипотеза.

    Има национален телефон (при това задължително безплатен), като му скимне да пръска земеделца звъни и казва еди кой си булстат днеска пръскам. Толкова. Системата го вижда кои земи са му описани в регистъра и праща смс на пчеларите в зоната на покритие с актуален телефон на земеделеца. Пчеларя звъни лично и го пита точно кои масиви ще пръска да види дали пчелина попада в обсег.
    Максимално лесно за земеделеца, трябва да има само телефон и глоба за незвънене. Решава се и проблема със земеделци от съседни села.
    Тази твоя идея не променя концепцията на системата, а само добавя една малка допълнителна функционалност, която обаче е абсолютно безсмислена и нереализуема според мене. Правя разбор изречение по изречение:

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    ......Има национален телефон (при това задължително безплатен), като му скимне да пръска земеделца звъни и казва еди кой си булстат днеска пръскам....
    Безплатен национален телефон, и дежурен оператор на него ..... Ха-ха, нали знаеш, че безплатно е само сиренцето в капана на мишките. Слагането на телефон и оператор означава около 10-15 хиляди годишни разходи за телефона, още толкова за заплата на оператора и още толкова за поддръжка на офиса. Общо отидоха 40-50 хиляди на година. Кой ще ги даде тези пари?

    Второто е "когато му скимне на земеделеца, вдига телефона и звъни". Не може това да става когато му скимне на земеделеца. Пчеларя трябва да е предупреден поне 2-3 дена предварително. Иначе как ще си организира отсъствието от работа, транспорта до пчелина и т.н. Също така не може прелките да се затварят от сега за след 5 минути. Ти сам го знаеш това. Не ги ли затвориш рано сутринта по тъмно, летящите пчели излитат на полето и дотам .....

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    ...... Пчеларя звъни лично и го пита точно кои масиви ще пръска да види дали пчелина попада в обсег.
    Максимално лесно за земеделеца, трябва да има само телефон и глоба за незвънене. ....
    Това е силно нереалистичен сценарий.
    1. Пчеларя звъни лично .... - ами ако арендатора не си вдигне телефона, защото вече са му звъннали 100 човeка и на него му е писнало като грамофонна плоча да повтаря едно и също?
    2. ... и го пита кои масиви ще пръска ... и арендатора отговаря 31723.862153, 31723.884361, и така изрежда още около 200-300 цифри. Как си го представяш това? Да не би арендатора да е бюро справки? Ами пчеларя - какво ще му говорят тези цифри? Ти опитвал ли си се някога по телефон да си изясниш с друг човек кои са твоите имоти там на полето? Какви думи ще използваш? Какви ориентири ще дадеш?
    3. .... максимално лесно за земеделеца .... - надявам се че това не е поредния виц.
    4. .... решава се и проблема със земеделци от съседни села - това не го разбрах как се решава. Осъзнаваш ли, че има арендатори, които обработват по 1000 имота в единично землище. И ти очакваш това някой да ти го разкаже по телефона? И дори и да се случи - ха-ха ..... после какво ще направиш? Сядаш на гугъла и започваш да си чертаеш 3-километрови окръжности около всеки един имот на арендатора?

    Ето затова съществуващата система с участие на кметове и въобще на живи хора НИКОГА НЯМА ДА ПРОРАБОТИ !!! Информацията е много и не може да бъде обхваната от един единствен човек. Не може и да бъде разказана по телефона. Престави си ти пътуваш в лека кола или чукаш някоя мацка, и в един момент някой си звъни и започва бързо да ти диктuва цифри и координати в продължение на половин час. Осъзнаваш ли цялата нелепост на всичко това? Аз имах подобен случай - звъни ми мой познат арендатор и ми изреди 7-8 села, в землището на които ще пръска. След това ми каза дата и час. Аз естествено не си го записах това и вечерта като седнах пред компютъра, за да гледам картата, и изпаднах в ужас. Кои бяха селата, на коя дата беше, в колко часа беше? Ами сутринта ли ще пръска или след обяд? И му звънях за доуточнение пак, и пак и пак и най-накрая нещата така се изнервиха, че едвам не се изпокарахме. А сме приятели. Представи си че това му се случва на арендатора от 100 различни други пчелари, чули недочули, разбрали недоразбрали, хъкащи, мъкащи, "ама чакай да намеря молив за да записвам", ама "това къде е - при пенчовата чушма или на кривото дере" и т.н и т.н. ........

    Не знам какво си мислите, но телефонното оповестяване в разговор между хора си е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, особенно когато се добави и посредник (кмета), който пък превръща цялата информация в РАЗВАЛЕН ТЕЛЕФОН, където компютрите стават компоти ...... и т.н и т.н. Аз съм дълбоко убеден, че разрешаването на проблема не може да се направи от ЖИВИ ХОРА, ако ще да изпишем още 1000 закона по темата. Трябва си компютър, който точно и ясно да ти изпрати мейл или SMS с точните дати и часове на пръскания и с точните твои пчелини, които ще са засегнати. Всичко останало си е тра-ла-ла - чесане на езици от некомпетентни законодатели и самозвани пчеларски вождове, които никога през живота си не са пробвали поне веднъж как белким ще проработи измисленото от тях нормотворчество.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Еми то не може с трици маймуни да ловим. Всеки дава по 3 лева годишно и ето ти ги парите за телефона. 10 000 пчелари събират 30 000 лева за оператор и телефон, който работи само няколко месеца между впрочем. Който не иска, хубаво да си помисли един кошер да му отровят само колко ще му струва.

    Онзи ден в горещия дебат по странжданския проблем ми хрумна и една идея за конфедерацията. Всеки кандидат член може да се съгласява да участва с примерно 0,5 % кошера във фонд бедствия. На 1 април се обобщават данните за примерно смъртност над 90% и тези колеги се подпомагат пропорционално от кошерите във фонда. Всеки дарява кошер/семейство само ако има такива случаи за обезщетяване.
    Това е нещо като вътрешна бартерна застраховка. Ако се нулираш по някаква причина поне да може да започнеш от някъде без да фалираш.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •