Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 74
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Само на мен ли ми се струва, че в тия пити мед няма?...Гледам клипчетата отново и отново - мед няма! Особено от тия на Нова и БТВ, сумарно меда от извадените пити имаше не повече от 1 пита, като количество. Нещо ми се струва, че поради лошата 2014 година, за мановия мед колегите са извадили повече от колкото е трябвало.

    И второ - много черни тия пити. Поне на 4-5 сезона са. Тия хора не ги ли подменят? Много рядко слагам пита 4-ти сенон. Ако зимните пчели са отгледани в тези рамки, нищо чудно, че не са избутали до пролетта.

    Не ги познавам тия хора, може би са сериозни гурута в пчеларството, да ме прощават ако бъркам в заключенията си, но според мен не само опаразитяването е довело до това положение, но и груби пчеларски грешки и порочни практики.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Тъй като няма желаещи за дискусия от Странджа ,може ние да си "бъбрим" .Колега Aranis ,виждал ли си семейство умряло от глад?За питите: две от изчезналите ми семейства са с пити на две години.Друго ,което бере дуаша ,също е с нови пити.В същото време из кошерите има пити на повече от 12г.,като семйствата са много добре.Как би го обяснил това.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Всъщност има колеги, посочили Странджа, като пчеларски район, но те не писаха нищо за масова смъртност по пчелините им.

    Правя изводи от това, което съм видял, в следствие на моя пчеларски опит, и знания от литература, за която не пестя средства и време да чета. За това и написах, че не познавам хората и говоря само и единствено от свое име, без да ангажирам никого. Нито съм научен работник за да го направя, нито изнасям лекции или правя експерименти. Чета, разсъждавам, тествам, прилагам (искам съвет от Бай Илия, ако нещо не ми се получава ). Общо взето това е моята стандартна практика.
    На въпроса - старая се да не виждам, но миналата година поради моя грешка видях! Пчелите остават на кълбо, на горната летва (нямаше нито една капка мед). По втория въпрос, не е важно на колко години са питите, а какво е отгледано в тях. И аз реално не съм си сменял магазинните пити, но в тях не се гледа пило. Бели са като деня в който са изградени. А тези от клиповете са черни. Ако зимните пчели са отгледани в тях...няма да казвам, какви са негативните последици, защото хората са изписали цели книги въху проблема и са правили опити с години...

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Въпросите ми бяха по скоро риторични.Мисълта ми беше ,че това което пишеш не е причината за тази голяма смъртност .Може и да греша.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Атанасов, причините са ясни и за такива пчелари като Янев! Те бяха споделени и от най-близкото обкръжение на "царя" в социалните мрежи! Я ни кажи смъртността на твоя пчелин каква е, нали и ти си от този район.
    Working....

  6. #26
    Нещо за пчеларстването ми ли имаш да кажеш vanHanegem не помня да сме яли и пили на една маса та камо ли да сме говорили с теб. Аз съм наред не се занимавай с мен
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Причините не са ясни само за мен ,защото не допускам колегите да не си гледат пчелите и да не третират ,както го правим ние.Моите пчели не са в Странджа.За загубите до този момент съм писал.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Не съм твърдял, че 100% това са причините. Само научни работници и лаборанти могат да потвърдят причините. Просто тия неща ми направиха лошо впечатление от всички изгледани клипове. Съчуствам на колегите и не искам "да ритам" паднали хора, защото знам колко ми е болно при всяко изгубено семейство.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Само на мен ли ми се струва, че в тия пити мед няма?...Гледам клипчетата отново и отново - мед няма! Особено от тия на Нова и БТВ, сумарно меда от извадените пити имаше не повече от 1 пита, като количество. Нещо ми се струва, че поради лошата 2014 година, за мановия мед колегите са извадили повече от колкото е трябвало.

    И второ - много черни тия пити. Поне на 4-5 сезона са. Тия хора не ги ли подменят? Много рядко слагам пита 4-ти сенон. Ако зимните пчели са отгледани в тези рамки, нищо чудно, че не са избутали до пролетта.

    Не ги познавам тия хора, може би са сериозни гурута в пчеларството, да ме прощават ако бъркам в заключенията си, но според мен не само опаразитяването е довело до това положение, но и груби пчеларски грешки и порочни практики.
    Питите са им много хубави даже, това им е последният проблем. Ако не знаеш пчелите зимуват по-добре на по-тъмни пити, че държат по -топло.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А меда в тези пити дали не е манов? Специално и за двата вида нозематози изрично пише в литературата, че мановият мед ги активира.

    Би трябвало всички пчелари в Странджа есента да изцентрофужат на 100% всичките си пити, дори и в плодника, и после да заредят семействата с по 15-16 килограма инвертиран сироп 70%. Дали това е правено или не? Наясно ли са колегите от Странджа, че мановия им мед е както дар божи, така и нож в гърба?

    Цитирам:
    Профилактика. Редица фактори благоприятствуват за възникването и по-тежкото протичане на нозематозата. Затова трябва да се вземат мерки за отстраняването им преди зазимяването и по време на зимуването на пчелните семейства. Преди всичко се налага отстраняването на мановия мед от гнездата, ако пчелите са събрали такъв през лятото, и заменянето му с доброкачествен мед или захарен сироп. Семействата трябва да се зазимят като силни — с повече млади пчели. Гнездата се затоплят добре при зазимяването и същевременно се осигурява възможност за добро вентилиране на кошерите през зимата, за да се отстранява излишната влага; ........

    Виждате че фактор номер 1 за нозематозата е мановия мед, а точно той е в изобилие в Странджа ........
    Ето линк към пълната информация: http://gradina.bgvhod.com/2012/05/12...0%D0%B0%D0%B7/

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •