Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1

    Осиротяло семейство

    Имам 1 семейство без майка и смятам да го обединя с един по слаб но ме претеснява че имаше 2 подобия на моточници и да не е станало търтовка /ако това е възможно по това време да стане търтовка/.Как точно да постъпя в този случай?Осиротялото сем. е силно с много пчели.Смятам тези дни при първа възможност да го прегледам по обстойно.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Как разбра че е без майка?Ако си сигурен, слагай слабото отгоре като между двете сложи весник "да почетат малко",и каквото такова.

  3. #3
    Може да качиш едното семейство върху другото, на всяко оставяш прелка да излизат а плодниците ги разделяш с мрежа за комари, след седмица махаш мрежата и каквото стане, обикновено съм нямал проблеми.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Може да качиш едното семейство върху другото, на всяко оставяш прелка да излизат а плодниците ги разделяш с мрежа за комари, след седмица махаш мрежата и каквото стане, обикновено съм нямал проблеми.
    майката предполагам не я затваряш в кутия по този начин с мрежата?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    майката предполагам не я затваряш в кутия по този начин с мрежата?
    От нейните пчели ли ще пазиш майката та да я затваряш в клетка?!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    От нейните пчели ли ще пазиш майката та да я затваряш в клетка?!
    цитирам-след седмица махаш мрежата и каквото стане
    е както виждаш ще има и чужди пчели!

  7. #7
    За седмица миризмата ще са е оеднаквила а осиротялото ще е приело майката (ако искаш още като ги пръсъединяваш напръскай долното и горното семейство с някаква есенция, аз ползвам есенция Ром за сладкиши). В момента в който усети феромоните на майката горното семейство ще заработи, и ще си е приеме с охота като махнеш мрежата. Стига да не се е отъртовило и вече да има пчели да снасят, тогава цялата тази гимнастика е излишна и направо тръскаш да налитат по останалите кошери кошерите (предполага се че това дали се е отъртовило си го видял преди да сложиш семейството върху другото)
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Миналата зима едно семейство беше останало без майка, беше много силен кошер 7-8 междурамия. При пролетния преглед само като повдигнах капака пчелите започнаха да бучат и ми стана ясно какво е положението. Имах същото време едно много слабо семейство което едва живукаше. Изчаках да се свечери да се приберат пчелите на осиротялия кошер, взех корпуса и без никакви прегради го сложих като 2ри корпус на слабото семейство, след седмица проверих и майката се беше качила при новите пчели и осеменила добре. Според мен в този период на годината осиротяло семейство с голяма охота приема каквато и да е майка.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Миналата зима едно семейство беше останало без майка, беше много силен кошер 7-8 междурамия. При пролетния преглед само като повдигнах капака пчелите започнаха да бучат и ми стана ясно какво е положението. Имах същото време едно много слабо семейство което едва живукаше. Изчаках да се свечери да се приберат пчелите на осиротялия кошер, взех корпуса и без никакви прегради го сложих като 2ри корпус на слабото семейство, след седмица проверих и майката се беше качила при новите пчели и осеменила добре. Според мен в този период на годината осиротяло семейство с голяма охота приема каквато и да е майка.
    Абсолютно вярно, същия случай имах тази зима, осиротелия кошер го усетих още януари но не бях на 100 % дали е осиротел, преди няколко дни след като се убедих го обединих с един почти умрял (но с жива майка) и сега няма проблеми. Не съм ползвал нито вестници, нито мрежи, нито нищо .

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"

    Red face

    [QUOTE=Цеко;56760]Абсолютно вярно, същия случай имах тази зима, осиротелия кошер го усетих още януари но не бях на 100 % дали е осиротел, преди няколко дни след като се убедих го обединих с един почти умрял (но с жива майка) и сега няма проблеми. Не съм ползвал нито вестници, нито мрежи, нито нищо .

    Според Й. Кантар през студените месеците когато семейството остане без майка приема новата майка безпроблемно, т.е. без транспортна или др. клетка. Според други автори по това време може по същия начин да се придаде и втора майка, която да бъде приета от семейството.
    Keep Walking...

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •