Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 25
  1. #11
    Обединявам почти всяка година /есен или пролет/ слабите семейства понеже се стремя на 100% да са само силни и съм наясно с това но не ми се е случвало по това време да имам търтовка и ме притеснава като ги обединя пчелите търтовки да не убият майката.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от mmm.1979 Виж публикацията
    Имам 1 семейство без майка и смятам да го обединя с един по слаб но ме претеснява че имаше 2 подобия на моточници и да не е станало търтовка /ако това е възможно по това време да стане търтовка/.Как точно да постъпя в този случай?Осиротялото сем. е силно с много пчели.Смятам тези дни при първа възможност да го прегледам по обстойно.
    А каква система са кошерите,колегите предложиха варянти за корпусна, но ако твойте са ДБ и дъното и плодника са заедно ???

  3. #13
    Семейството и в ДБ с отделно дъно - така че става за ротации.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от mmm.1979 Виж публикацията
    Обединявам почти всяка година /есен или пролет/ слабите семейства понеже се стремя на 100% да са само силни и съм наясно с това но не ми се е случвало по това време да имам търтовка и ме притеснава като ги обединя пчелите търтовки да не убият майката.
    По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.

    Цитат Първоначално публикувано от mmm.1979 Виж публикацията
    Семейството и в ДБ с отделно дъно - така че става за ротации.
    И моите са ДБ но не ротирам нищо, просто прехвърлям пити.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.
    Може и да покажа след 2-3 дни,онзи ден направих бърз преглед на няколко сем.Едното много силно с юлска майка,но не можа да си подпълни запасите и го подхранвам от Коледа, та онзи ден то имаше търтеи и 20 тина килийки търтеево пило на едно място, ,гледам и не вярвам.До него около 5 на 5см прясно снесени яица,по едно на дъното на килийките,майката не можах да я видя.След 3-4 дни ще го погледна ,надявам се да не е търтовка.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Моето осиротело семейство първоначално го открих в началото на януари когато проверявах какви са медовите запаси, но не бях сигурен. Края на януари когато слагах питките мислех да го прегледам по обстойно, но заваля сняг и се провали работата. Сега на 20 февруари го обединих и не беше станало търтовка, доколкото си спомням след 42 дни без майка семейството става търтовка (или нещо такова), но това май не важи за зимата?

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.
    Има , има .....

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При пролетния преглед само като повдигнах капака пчелите започнаха да бучат и ми стана ясно какво е положението. Имах същото време едно много слабо семейство което едва живукаше. Изчаках да се свечери да се приберат пчелите на осиротялия кошер, взех корпуса и без никакви прегради го сложих като 2ри корпус на слабото семейство, след седмица проверих и майката се беше качила при новите пчели и осеменила добре. Според мен в този период на годината осиротяло семейство с голяма охота приема каквато и да е майка.
    Абсолютно същя случай имам тази зима. В началото на февруари установих, че един от силните ми кошери е останал без майка и ги събрах с една отводка/слаба. Предната неделя дигнах една пита за да видя, имаха замътено пило.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    ...След 3-4 дни ще го погледна ,надявам се да не е търтовка.
    По-добре се стягай за рояци
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    По това време търтовки няма или поне аз не съм виждал до сега.


    И моите са ДБ но не ротирам нищо, просто прехвърлям пити.
    "Цеко" какво представляво това ротиране,като процес?

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •