Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 40 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 396
  1. #51
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    И аз смятам че при правилна експлоатация основите биха изкарали доста повече от 3-4 години.

  2. #52
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз съм много доволен от Бургаските пластмасови основи и тази зима си направих десетки хиляди рамки с тях. До момента не съм видял никакъв проблем и мога само да ги хваля, обаче ........
    .
    Господин Матеев,бихте ли отговорили защо решихте да използвате пластмасови основи при положение,че имате цех за восъчни?Какво толкова ви привлече в тях?

  3. #53
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами те имат следните преимущества, които за мене са изключително важни:

    1. Много са здрави. Издържат на центрофужене с високи обороти, което е изключително важно за автоматичните машини и центрофуги.
    2. По-евтини са от восъчните основи.
    3. По-малко труд се влага в тях за монтаж спрямо обтелването и лепенето на восъчни основи.
    4. По-малко восък е необходим за пълното им изграждане. Това означава, че за един сезон едно семейство може да изгради 20 и повече пити.
    5. Понеже са полуизградени, семейството започва да ги използва една минута след слагането им в кошера. Веднага започва да ги пълни с мед и/или пращец, а майката веднага започва да снася в тях.

    Ако не беше това с прогризването, което всъщност все още не съм го видял с очите си, бих казал, че това са идеалните основи.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Пчелите живеят вьв всякакви кьщи.Но за изграждане ползват само воськ.Защо ли?

  5. #55
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Цитат Първоначално публикувано от argilov Виж публикацията
    Пчелите живеят вьв всякакви кьщи.Но за изграждане ползват само воськ.Защо ли?
    Може би защото с това разполагат. Не съм против восъчните основи, но ако например си е купил кошер без магазин или силна отводка и има възможността да "хване" малко мед чрез пластмасови полуизградени основи по-лесно и бързо не виждам нищо лошо. Днес например те са новост за България, но и рока беше новост и упадъчна култура преди 60години, а днес е класика.

  6. #56
    Наблюдател
    Регистриран
    18.04.2013
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Каспичан, обл. Шумен

    Основа за 0.50 лв

    Целта е да се използва половината основа скоро ще постна резултати
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри SAM_0061.jpg‎   SAM_0060.jpg‎  
    Ако не си част от решението, бъди част от проблема!

  7. #57
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Пластмасата има един съществен недостатък - топлонепроповодимост. Колкото е по-дебела основата, толкова по-бавно я градят - за да може да восъкът да е ковък и пчелите да изграждат конструкции от него е нужно да е със определена топлина - той и фундамента към който се прикрепя. При дебелите пласмасови основи лесно може да се забележи че пчелите предпочитат да ги градят само от едната страна.

    Друг недостатък на пластмасата е недостачно добрата им дезинфекция (човек би се замислил за това ако трябва да се бори с Ам. гнилец например. Докато човек е пчелар сигурно ще премине през 3 или 4 епидемии, които заплашват бизнеса му - губо казано по една на всяко десетилетие. Човек трябва да е подготвен за всичко).

    Целите платмасови рамки (излята готова рамка със основа) имат пък друг недостатък - пчелите много обичат да градят мостове и далаци по тях между корпусите (както когато разтоянието не е спазено).

    Австралийците например ползват дървена рамка с пласмасова основа, но само за магазините. Плодника - восъчни основи.

    Най-добрите пласмасови основи са тези на Pierco и Rite-Cell
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #58
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Моите са същите,имам впредвид плодникови.А за магазини вероятно ще са подходящи.И имам идея,да се направи от производителя готови пити.

  9. #59
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    А мислили ли сте когато доиде време да се сваля восъкът от тези пластмасови основи кои ще е наи удачният начин.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    А мислили ли сте когато доиде време да се сваля восъкът от тези пластмасови основи кои ще е наи удачният начин.
    Добър въпрос! Особено ако при нагряване над температурата на топене на восъка се размекват и изкривяват.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 6 от 40 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •