Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 40 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 396
  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    -н Матеев ,как мислите,дали с пласмасовите основи донякаде няма да се реши и проблема с молеца?Защото дори да похапва от надграденото с восък,няма да му е по вкуса пласмасата и би трябвало да може да се ползва?Просто гадая,би било хубаво да видя мнения на колеги които са ги ползвали вече.Защото невиждам някаква кой знае кава разлика в цените от другите обикновени основи от восък.

  2. #42
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Ако съм разбрал правилно от сайта им , то за една рамка трябват 2 основи

  3. #43
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от dimi_01 Виж публикацията
    -н Матеев ,как мислите,дали с пласмасовите основи донякаде няма да се реши и проблема с молеца?Защото дори да похапва от надграденото с восък,няма да му е по вкуса пласмасата и би трябвало да може да се ползва?Просто гадая,би било хубаво да видя мнения на колеги които са ги ползвали вече.Защото невиждам някаква кой знае кава разлика в цените от другите обикновени основи от восък.
    Аз мисля, че донякъде ще го реши. Понеже молеца се предвижва и храни точно в или непосредствено до основата. При използване на пластмасова полуизградена основа, молеца ще е принуден да се предвижва доста по - близко до външния край на килийките. Но в този случай, на пчелите ще им е по - лесно да се справят с него.
    Не съм сигурен в това, а просто разсъждавам. Догодина със сигурност ще ги пробвам.

  4. #44
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз все още не съм виждал молец в пити с пластмасова основа. Когато го видя (ако го видя), ще го снимам и ще ви го покажа. Засега и аз съм склонен да поддържам теорията, че с тези пити молеца е принуден да се движи близо до повърхността на питата, но там той се явява лесна плячка за пчелите. Така че има голяма вероятност тези пити да са "имунизирани" против молци.

    Искам да ви кажа за още една екстра на тези основи, която досега не сме я споменавали:
    Понеже тези основи са полуизградени от пластмаса, за пълното им доизграждане е необходим 2 пъти по-малко восък, тоест със съществуващите си ресурси един кошер ще изгради 2 пъти повече пити в сравнение с друг кошер с восъчни основи.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Пробвай да видиш, че този с восъчните основи ще го изградят много по-бързо, независимо, че е нужен повече восък.

  6. #46
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да си призная честно, нямам сляпо доверие в тези бургаски основи, и затова за тази зима съм планирал производство както на такива рамки, така и на стандартни обтелени рамки с восъчни основи. Догодина двете системи ще ги поставя на конкурентни начала и нека да победи тази, която е по-добра. При всички случаи обаче ще трябва да се правят по десетки хиляди рамки и от двете системи, но това е добре дошло, защото ще осигури работа на пчеларите за през зимата. Нещо повече - ще пробвам и третата система с пластмасови китайски основи, които пчелите изрично отказват да ги градят, но когато тези основи предварително се потопят във врял восък, с тях също няма никакви проблеми и те всъщност са най-добрите основи за рамки. На запад масово ги използват и си имат дори термин - WAX COATED PLASTIC FOUNDATIONS. Te наистина са вечни и наистина нямат абсолютно никакви недостатъци, стига обаче предварително да са потопени във врял восък. Намрил съм китайски фирми, които ги продават на цени, съизмерими с тези на восъчните основи, и дори малко-по евтино. Имам и образци, както и малко експерименти, които доказват, че след потапянето им във врял восък пчелите ги градят без никакви проблеми.

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    5
    Здравейте Матеев,
    В търсене на решение на нашия проблем с основите проучваме вариант -пластмасови.
    Прочетох постове, че ги изпробвате. Молбата ми е да споделите опита си след зимата как са основите и добре ли зимуват пчелите на тях, могат ли да се използват повторно, има ли наистина проблем с градежа, както някой пишат. Как сте ги използвали като плодникови, магазинни или и двете и ако може да кажете какъв е резултата спрямо восъчните. С центрофугирането има ли проблеми?
    Ще съм Ви благодарен за споделения опит.

  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз съм много доволен от Бургаските пластмасови основи и тази зима си направих десетки хиляди рамки с тях. До момента не съм видял никакъв проблем и мога само да ги хваля, обаче ........

    Обаче преди около две седмици един мой колега-пчелар каза, че ги ползва от 4-5 години, и въобще не е доволен. Малко поспорихме на тази тема и той обеща да ми прати снимки, за да видя сам с очите си какъв е проблема. Снимките дойдоха и за да ми е чиста съвестта, публикувам ги на форума. Според колегата това на снимките се случва чак след 3-4 години експлоатация. Пчелите за това време успяват да прегризат пластмасата и през дупките восъчния молец успява да се вмъкне между двете пластмасови основи и да се разхожда там и да прави поразии.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1010362_818055014891316_2297481730423986199_n[1].jpg
Прегледи:      885
Размер:	177.1 KB
ID:	1202

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	10168187_818055081557976_384518296638767730_n[1].jpg
Прегледи:      869
Размер:	164.9 KB
ID:	1203

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	10246390_818055004891317_7534919128263520731_n[1].jpg
Прегледи:      868
Размер:	146.8 KB
ID:	1204

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	10254033_818055111557973_2113681221647167652_n[1].jpg
Прегледи:      868
Размер:	194.1 KB
ID:	1205

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	10259874_818055001557984_8256018604072436473_n[1].jpg
Прегледи:      869
Размер:	148.3 KB
ID:	1206

  9. #49
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2011
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    Варна
    Аз ги ползвам от 3 години, но масово ги прилагагам в магазините. Може би е рано, но нямам никакви проблеми досега. В момента съм в процес на по-широкото им внедряване в плодниците, но може би трябва да се замисля.

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    18.04.2013
    Мнения
    31
    Пчеларски район
    Каспичан, обл. Шумен
    Има Чешки основи по един лев и български няколко стотинки. Също на Бипакс. Познавам пчелар 4 години вече работи със пластмасови основи, но Чешките , тези на снимката да не са Български ?

    Също и восъка на снимките е изключително стар и черен. Във природата когато стане черен восъка пчелите го гризът и изграждат нов, нещо такова се е получило при колегата. Трябвало е след като мине тъмнокафявият период след 2-3 тата година зависи колко е снасяла майката да разтопи восъка за да го продаде а пчелите да не се налага да гризът основите а наново да си изградят със пресен восък.

    По долу и мойте пластмаси изградени и наснесени за три дена без пръскане на основата, след две години когато достигнат тъмнокафяво ги претопявам за да запазя восъка. Колегата на снимката е чакал чакал и дано някой да му каже, че молеца обича черни пити най много.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри SAM_0022.jpg‎   SAM_0015.jpg‎   сдфс.png‎   SAM_0017.jpg‎   SAM_0014.jpg‎  

    Този пост е редактиран от Ruddy30; 24.04.2014 в 13:32.
    Ако не си част от решението, бъди част от проблема!

 

 
Страница 5 от 40 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •