Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 40 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 396
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Цитат Първоначално публикувано от teo
    Да се надяваме че майките ще ги осеменяват, това е от което се опасявам.
    Нямаш грижа!

  2. #12
    На мен ми е интересно за самият градеж на тея пити.
    Четох много мнения , един казва трябва първо да ги намажеш със восък , друг казва , не ги градят изобщо , трети казва не трябва да има други пити освен тези в кошера това последното е интересно , ако трябва само пластмасови основи да имаш, като преди това си ползвал само восъчни , те са полуизградени предполагам, то като заселим семейство във такъв кошер със полуизградени основи , какво става до като решът да ги изградят, тук е другия коментар , че пластмасовите полуизградени основи се градят от пчелите при много обилна паша а ако липсва такава запълват полуизградените килийки със нектар и ги запечатват без да надграждат.Срещнах и коментари от колеги закупили от въпросните основи , но не зная от кой производител които споменаваха майката на производителя на основи и как другата пчеломания ако го видят ще го бият с основите по главата.
    Та , явно всичко е на риск.
    Поздрави на всички.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2011
    Мнения
    1
    Тези българските пити са много чупливи,трудно се разпечатва при ваденето на меда,нараняват се,трудно градят пчелите на тях,а и восъка се отделя от самара основа когато се вади меда.Вече 4 години се мъча с тях.Има едни немски но те са от съвсем друг материал и струваха 4 лева с рамката ,но не са полуизградени а напълно изградени

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Работил съм с П.П.О. от Бургаските. Магазинни (ДБ). Изграждат се нормално , но не трябва да има восък при тях (нито основи , нито пити). И аз се чудя , дали в плодника ще се градят , там питите очевидно поне в началото ще са восъчни ; не съм пробвал обаче.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Привет и от мен! Да споделя и аз малко собствен опит, дано съм полезен на някой. С бургаски основи МК работя от три години, тогава с двама комшии организирахме пчелин край село и всеки увеличаваше бройката кой както може. В началото бях после им хванах цаката. Монтаж- преди да щракна двете страници между тях на пет-шест места слагам силикон /обикновено винаги имам подръка/, после ги минавам с телбода отгоре и отдолу и от двете страни с по 3-4 скоби , отстрани по една скоба и става здраво. Обработка преди поставяне- восъчна разпечатка от центрофужене с малко топла вода и мажа с бояджийската четка. Слагам ги само при обилна паша по една две бройки и в плодника и в магазина, като че ли в плодника по-бързо ги градят. Досега цял корпус не съм слагал, може би така е най-добре, не знам. За мен лично са ми по-удобни за центрофужене от новоизградени восъчни, гледам, че и майките не ги заобикалят, ами карат наред. Тая зима се престраших и оставих в единия кошер две плодникови на пластмасови основи, гледам оня ден пчелите бяха навънка. Останаха ми към 40-тина ппо, в близките години няма да ми трябват, някой ако ги иска да се обади да му ги дам. За съжаление по обективни причини се махнах от пчелина, а в двора повече от 3-4 кошера няма как да стане sadsmile;

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2012
    Мнения
    7
    Тази пролет за първи път ползваме такива основи .Сложихме по 1 брой магазинна в плодника и я изградиха без проблем и понеже се забавихме с махането се отгледа и пило.Магазина на 1 ДБ беше изцяло с такива пчелите се качиха малко бавно ,но това мислим че се дължеше на грешки допуснати от малкото ни опит.Доволни сме от тези основи.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2012
    Мнения
    7

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2013
    Мнения
    30
    И при мен за 8-9 дни плодниковите днес ги погледнах-бяха изградени...за пило още не съм забелязал там,но е факт че са готови Явно ги изграждат без пръскане със сироп или мазане с восък...Смятам за догодина да пробвам и с малко магазинни пък да видим...
    Между другото-и бипакса са започнали да градят-тая година може и да продам някоя и друга "вафличка" wink;
    Като цяло-мога да заключа-неочаквано доволен съм

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А въобще някой може ли да даде линк към други производители на пластмасови основи? Гледам западняците масово го използват. Нима китайците досега не са пуснали евтин и качествен аналог?

    С молба ако някой от вас има линкове към западни или китайски пластмасови основи, да ги публикува. Така или иначе тази тема е постна откъм линкове, а според мене пластмасовите основи са един много важен аспект. Самият аз съм готов да бъда опитното зайче и да закупя и изтествам всички видове основи, към които публикувате линкове.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2013
    Мнения
    30
    Матеев,опитай българските wink; все пак трябва да стимулираме българското производство (ако разбира се и те не са внос от някъде) Определено са добри ,въпреки че като ги видях си казах "Хайде и тука тея пари ги изхвърлих",щото наистина изглеждат странно...някак очаквах по-иначе да изглеждат,ама явно че на гадинките им понасят за тая година повече няма да вземам,че вече няма мегдан за кога,ама догодина смятам да пробвам и магазинните им че дали няма да се разпаднат в центрофугата...много миндилски изглежда самата пластмаса е някаква такава една никаква :D Но все пак моят съвет е ако не си ги опитвал досега тея http://www.rolta-plastic.com/product-1.html вземи си 10-ина и сложи да видиш при теб дали ще ги приемат...при мен учудващо за мен самия се получи

 

 
Страница 2 от 40 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •