Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 40 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 396
  1. #121
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от asti Виж публикацията
    Да малко скъпичко ми идва със силикона, мисля за някакво по евтино лепило което да ползвам. Относно закрепването със такера което съм направил, да разбирам че е погрешно, или спокоино мога да си продължа по този начин. Да попитам само това панестото лепило не се ли раздува или точно по тази причина са притиснати готовите рамки?
    Този реборд който е изрязал колегата точно той ,ще ти създава проблеми после
    Милен Михов

  2. #122
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Камене, имам питане. Как топиш восъка, и след колко време? Предполагам, че като при ВО след потъмняване.

    Поздрави, Г. Георгиев

  3. #123
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от bobi mitrev Виж публикацията
    Дай обяснение защо ги изрязваш, моля
    Този ''реборд'', както казва kapanec е разковничето на всички последващи проблеми. Ако си монтирате основите, както го е измислил производителя се лишавате от възможността пчелите да захванат основата към рамката. А те ще го направят много по-здраво отколкото вие с такера. В по късен етап, като се наложи да си разпечатваш питите, много често ще захапваш ''реборда'' с пч. нож и неминуемо ще срещнеш перфектно заточеното острие с някое от телбодчетата ( и хайде заточвай наново). Отделно от това, ако рамките са ви стандартни, то основите ще влизат точно между летвите на рамката и така дъната на килийките на двете половинки ще се срещат с най-изпъкналата си част. Това от своя страна ви лишава от около 2-3 мм дълбочина на килийките за сметка на кухини между двата листа. Изрязвайки ''реборда'' двете половинки стават по-къси с около 5- 6 мм по вертикала и хоризонтала. Последното позволява на всяка килийка да застане между три такива от другия лист. Така вече слепената основа става много здрава и без кухини, а от там се подобрява и топлообмена от двете страни на питата. Следователно и зимуването на такива пити не е никакъв проблем за пчелите. А между другото и ларвите на восъчният молец някак си успяват да се проврат в кухините между двата листа и при излизането си оттам като възрастно насекомо прогризват директно основата( щото не могат да излязат от откъдето са влезли). Дано обяснението ми да е дало яснота за всички ;-)
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 12.04.2015 в 19:28. Причина: неправилно цитиране

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от asti Виж публикацията
    Относно закрепването със такера което съм направил, да разбирам че е погрешно, или спокоино мога да си продължа по този начин. Да попитам само това панестото лепило не се ли раздува или точно по тази причина са притиснати готовите рамки?
    Определено не продължавай по този начин. В последното ми мнение обясних защо. Лепилото не е монтажна пяна за врати и прозорци, а полиуретаново лепило за лепене на топлоизолационни плоскости и няма обемно разширение. Може да се закупи от магазините за топлоизолации, струва около 10-12 лв, стига за оклоло 250-300 основи и се работи с пистолет за пяна. Рамките, или по-скоро основите, се притискат за да се изгони въздуха между тях.

  5. #125
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Не отговори как отделяш восъка от основите, когато вече са почернели и негодни.

  6. #126
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Камене, имам питане. Как топиш восъка, и след колко време? Предполагам, че като при ВО след потъмняване.
    Восъка се отстранява от основата със шпатула, широка 3-4 см, връхчетата на която предварително са загладени със закръгление R=4mm (на око разбира се ). Хубавото на тези основи е, че можеш да коригираш градежа когато си поискаш. Всеки знае, че една пита с восъчна основа пчелите я съсипват непоправимо с маточниците. При пластмасовите основи това е поправимо. Понякога пчелите в нагона си за повече търтеи изграждат отделни петна от питата само с търтееви килийки. Драсваш със шпатулата и при следващият преглед установяваш работнически килийки. Ако решиш да си дезинфекцираш старите вече "остъргани" пити това може да стане за няколко минути в парна восъкотопилка при температура не по-висока от 80 градуса Целзий. А от там обратно в кошера и този път градежа отнема много по-малко време на пчелите.

  7. #127
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    Отделно от това, ако рамките са ви стандартни, то основите ще влизат точно между летвите на рамката и така дъната на килийките на двете половинки ще се срещат с най-изпъкналата си част. Това от своя страна ви лишава от около 2-3 мм дълбочина на килийките за сметка на кухини между двата листа. Изрязвайки ''реборда'' двете половинки стават по-къси с около 5- 6 мм по вертикала и хоризонтала. Последното позволява на всяка килийка да застане между три такива от другия лист. Така вече слепената основа става много здрава и без кухини, а от там се подобрява и топлообмена от двете страни на питата
    Г-н Каменов, поздравявам ви за находчивостта. Успяли сте да премахнете най-сериознните недостатъци, заради които лично на мен тези основи не ми допаднаха преди години. Колкото е по-тънка една пластмасова основа - толкова качеството й се смята за по-високо и пчелите не правят разлика от нея с восъчната.
    Чудя се дали производителя не би могъл да измисли начин да ги предлага фабрично слепени по някакъв начин. Единствения им недостатък който ще остане в този случай е с недотам надеждната им дезинфекция, което по принцип си е проблем на всички пластмасови основи. Но предвид цената, спокойно биха могли да бъдат използвани и за еднократна употреба.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Защо не ползвате срей лепила - лесно и удобно за работа. Нещо такова например: http://www.perocar.com/technicheski-...ersalno-lepilo.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #129
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Защо не ползвате срей лепила - лесно и удобно за работа. Нещо такова например: http://www.perocar.com/technicheski-...ersalno-lepilo.
    С това лепило си мисля че ще става много тънък слой между основите и поради това ще се чупят при работа, но най вероятно греша? Говоря за Бургаските. Иначе цената му е добра.

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от asti Виж публикацията
    С това лепило си мисля че ще става много тънък слой между основите и поради това ще се чупят при работа, но най вероятно греша? Говоря за Бургаските. Иначе цената му е добра.
    Ако го направите по описания по-долу от колегата ви начин, няма да имате никаъв проблем със здравината.
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    ......Отделно от това, ако рамките са ви стандартни, то основите ще влизат точно между летвите на рамката и така дъната на килийките на двете половинки ще се срещат с най-изпъкналата си част. Това от своя страна ви лишава от около 2-3 мм дълбочина на килийките за сметка на кухини между двата листа. Изрязвайки ''реборда'' двете половинки стават по-къси с около 5- 6 мм по вертикала и хоризонтала. Последното позволява на всяка килийка да застане между три такива от другия лист. Така вече слепената основа става много здрава и без кухини, а от там се подобрява и топлообмена от двете страни на питата. Следователно и зимуването на такива пити не е никакъв проблем за пчелите. А между другото и ларвите на восъчният молец някак си успяват да се проврат в кухините между двата листа и при излизането си оттам като възрастно насекомо прогризват директно основата( щото не могат да излязат от откъдето са влезли). Дано обяснението ми да е дало яснота за всички ;-)
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 13 от 40 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •