Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 57
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    Откровенно за Антибиотиците

    Знам, че това е една тема табу и аз в никакъв случай не искам тук да правим реклама на антибиотиците в пчеларството.
    Знам също, че антибиотиците са забранени в ЕС със закон.

    НО! Искам да знам всичко за тях. Кои са. Кога се прилагат (или са се прилагали). Какво лекуват. Какъв е ефектът им. Вредят ли НА ПЧЕЛИТЕ МИ и с какво. Накратко всички плюсове и минуси.

    Защо? Защото въпреки че са забранени (както и "превишената скорост", евтаназията, торентите, пръскането със самолет, кравефермите в селата...), всеки има право на избор.

    Аз лично одобрявам идеята майко производителите (по целия свят, не само нашите монополисти) да имат право да ги използват. Така поне е по малко вероятно да разнасят болести по всичките си клиенти. Та в този ред на мисли, защо да не поддържам в топ форма 2-3 кошера от които да произвеждам майки за собствените си нужди? Защо да не лекувам вече болните си кошери, от които така или иначе няма да изкарам и продам мед. Няма да продам дори и да изкарам!

    Та предложението ми е: Нека които има знания и опит, нека сподели (дори и с отвращение ), може да бъде полезно за някого!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    .......Аз лично одобрявам идеята майко производителите (по целия свят, не само нашите монополисти) да имат право да ги използват. Така поне е по малко вероятно да разнасят болести по всичките си клиенти. ....
    Антибиотиците не лекуват болестите по пчелите, а ги подтискат, и правят болестотворните агенти още по-резистенни. При майкопроизводителите всичко ще изглежда наред (болета ще е подтисната) и в момента в който болната майка се продаде, тя ще зарази новото семейство и болеста ще се развие с пълна сила. От тази гледна точка ако ще се разрешават антибиотици, то това трябва да е или за всички, или за никого.

    Ако едно семейство е болно от Нозема Церане, по-добре е това семейство да умре, и с него да умре и ноземата, а не да остане живо и да се превърне в заразоносител и заразоразпространител. Именно поддържането с антибиотици на живи заразоносители води то това да пламне целия пчелин, че дори и всички останали пчелини в 3-килоетровата зона. Това се случва с лицензираните майкопроизводители в опитите им да си спасят кошерите. Доцента ги е заразил и някои от тях (не знам колко) са пламнали от болеста. Сега я поддържат с антибиотици, но не могат да я излекуват на 100%. Само я правят по-силна и по устойчива на лечение (ноземата).

    Пчеларите си купуват майки и отводки от лицензираните производители и нищо не забелязват, защото през лятото и есента ноземата не се проявява. Избухването на болеста става чак през зимата и пролетта, когато някои пчелари откриват, че в половината им семейства са останали само една шепичка пчели. Започва се борба с болеста, която обикновено не помага, и в края на краищата измират почти всички семейства в пчелина за период от две години. И всичкото това може да се случи, ако се закупи само една единствена болна майка или отводка. Това по действителни случаи. И никой не може да докаже каква е първопричината за болеста. Заразения майкопроизводител казва, че не е от него. "Ето елате ми вижте пчелите - те са наред." Ха-ха .... изглеждат наред, защото са наблъскани с антибиотици - ха-ха ....

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Ако искаме да има избием болестите с антибиотик, то количествата са толкова големи, че пчелите ще пукнат преди да се излекуват.
    Сериозно! Антибиотика трябва да изтреби всичко чуждо в пчелата, че да има този ефект. С малки количесва само потискаме болестите и стискаме палци да не пукнат пчелите.
    Забравете за мед, прашец, пило и каквото и да било. Антибиотика сваля имунитета на пчелата, а ако се сещате колко са важни гъбите и бацилите (от темите за подхранването), то к'ъв е смисъла.
    Може да има полза само за много болни семейства, а дали изобщо си заслужава...и дали ще има ефект...
    Ако не избиеш болестта във всяка една пчела, то ефекта е нулев и само ще си заразиш и другите. Според мен е по-добре да оставиш семейството да умре и да си прибереш кошера, че да не го грабят(заразят и другите).
    Според мен полза има само за фирмите дето ги продават, но това си е мое мнение. Много нелогично ми се вижда да използвам антибиотик, не мога да намеря дори един плюс, че да се хвана за него.

    Писали сме по едно и също време с Матеев и се повтаряме, но общото мнение трябва да е такова.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Интересна тема ,дано да получи развитие.Вече съм писал ,че съм използвал антибиотици.Тогава това беше общоприета практика ,въведена от научната общност.За който се интересува има една книжка- Ветеринарен наръчник на пчеларя от Стойко Недялков.В нея е посочено кога ,какво ,как ...
    Дамянов ,навярно си прав.В мен изниква въпроса : Гургулова ,когато беше доцент дали ги е знаела тези неща.Да ама кой ще ни каже.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да се предпази един пчелар това да не се случва с него, когато закупува майки от лицензиран производител, най-разумното е да направи следното:

    1. Да убие и да даде за изследвания 10% от майките
    2. Останалите майки да ги сложи по семействата, но да спазва някаква карантина (висока хигиена)
    3. Ако се окаже, че изследваните майките са болни, веднага да унищожи всички нови семейства.

    Нещо подобно е и с отводките, но при тях е трябва да се направи сборна проба от абсолютно всички оттводки, и да се даде за изследване.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Ами...то и да направиш изследвания и всичко да е "6", ако колегата през 100м си е купил само една болна майка, всичките пари дето си ги дал са грешни.
    Ако ще се мъчиш да избиеш болестите в пчелина, то трябва да раздадеш антибиотици и на колегите около теб.
    Няма файда от цялата работа! По-добре е да се спре болестта още при майкопроизводителя.
    То ако имахме истинска ветеринарна служба, досега да бяха осъдени доста хора. Това са милиони загуби за пчеларството!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Антибиотиците не лекуват болестите по пчелите, а ги подтискат, и правят болестотворните агенти още по-резистенни. При майкопроизводителите всичко ще изглежда наред (болета ще е подтисната) и в момента в който болната майка се продаде, тя ще зарази новото семейство и болеста ще се развие с пълна сила. От тази гледна точка ако ще се разрешават антибиотици, то това трябва да е или за всички, или за никого.

    Ако едно семейство е болно от Нозема Церане, по-добре е това семейство да умре, и с него да умре и ноземата, а не да остане живо и да се превърне в заразоносител и заразоразпространител. Именно поддържането с антибиотици на живи заразоносители води то това да пламне целия пчелин, че дори и всички останали пчелини в 3-килоетровата зона. Това се случва с лицензираните майкопроизводители в опитите им да си спасят кошерите. Доцента ги е заразил и някои от тях (не знам колко) са пламнали от болеста. Сега я поддържат с антибиотици, но не могат да я излекуват на 100%. Само я правят по-силна и по устойчива на лечение (ноземата).

    Пчеларите си купуват майки и отводки от лицензираните производители и нищо не забелязват, защото през лятото и есента ноземата не се проявява. Избухването на болеста става чак през зимата и пролетта, когато някои пчелари откриват, че в половината им семейства са останали само една шепичка пчели. Започва се борба с болеста, която обикновено не помага, и в края на краищата измират почти всички семейства в пчелина за период от две години. И всичкото това може да се случи, ако се закупи само една единствена болна майка или отводка. Това по действителни случаи. И никой не може да докаже каква е първопричината за болеста. Заразения майкопроизводител казва, че не е от него. "Ето елате ми вижте пчелите - те са наред." Ха-ха .... изглеждат наред, защото са наблъскани с антибиотици - ха-ха ....
    Матеев, знаем ти позицията относно "монопола на майко производителите". Но темата тук е друга. Не мисля, че си прав за това дали антибиотиците лекуват. Ти пил ли си антибиотици? А децата ти? Аз и моите деца сме пили - верно в краен случай, но сме се лекували и излекували.
    Относно ноземата, аз пък да ти кажа, че от лаборатория са казвали на колега, че всички семейства (в България) имат вече спори на нозема. Така, че Нозевита помага на по-слабо засегнатите, а антибиотиците ще помогнат на по-тежките случаи. Да не се налага най добре.

    Дори и да си прав, пак е хубаво всеки да знае с какво може да помогне и с какво да навреди. И ВСЕКИ ИМА ИЗБОР! Мен лично не ме интересуват забраните и ограниченията. Спазвам ги когато намирам смисъл в тях. Така че на кого е забранено или разрешено ИЗОБЩО не ме интересува.

    Дайте сега за илачите да си говорим.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Матеев, знаем ти позицията относно "монопола на майко производителите". Но темата тук е друга. Не мисля, че си прав за това дали антибиотиците лекуват. Ти пил ли си антибиотици? А децата ти? Аз и моите деца сме пили - верно в краен случай, но сме се лекували и излекували.....
    Ха-ха .... лъжеш се, че си се излекувал с антибиотици. По-скоро си смъкнал нивата на болестотворните агенти до количества, които имунната ти система вече е в състояние да ги контролира. И тези, които са останали, са много по-резистентни към използвания от тебе антибиотик. И следващия път ще трябва да използваш друг, по-силен антибиотик.

    Ноземата не може да бъде убита. Може само да се регулират нейните нива така, щото да бъдат под прага на имунната система на пчелите. И лицензираните майкопроизводители го правят това с антибиотици. Ти обаче как ще го направиш, когато тя дойде при тебе със заразена майка? Един път дойде ли, остава си завинаги. И твоята борба с нея ще бъде вечна. Ще хабиш много време и пари и винаги ще си на ръба на оцеляването на семействата ти. И винаги ще имаш зимна смъртност над 30%.

    Помисли си - защо някои пчелари нямат проблеми през зимата и със зор достигат до 5-10% смъртност, а други никога не могат да смъкнат смъртноста под 30%, въпреки големите усилия, които полагат? Не го ли забеляза това от коментарите във форума?

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Аз пия антибиотик само ако съм на легло поне 1-2 седмици и ставам по-зле.
    Иначе лекарите ги раздават като дъвки, но почти никога не си ги купувам.
    Имам приятели които пият антибиотици веднага след първото кихане и вечно са болни и често имат усложнения дори след най-слабия грип.
    Принципа при пчелите е близък, но не е абсолютно същия. Използваните антибиотици са широкоспектърни, а това е най-голямата грешка.
    Към тези антибиотици се развива имунитет много по-лесно, а колкото е по-проста болестта, толкова по-лесно мутира. Примерно вижте грипа как всеки сезон имаме нов щам. А за ешерихия коли да не говорим. Простата гъба в маята мутира лесно, а представете си какво се случва като "профилактично" третираме срещу нозема.
    Няма как тези антибиотици да работят, просто е невъзможно. Може да има ефект само ако случиш на податлива нозема, но това си е късмет.
    Много по-голям ефект имат пробиотиците и стимуланти за имунна система. Към тях няма как да се създаде имунитет, а предозирането е много трудно.
    Честно, не съм чувал за антибиотик който има 100% ефект, а 99,99% не ни върши работа. Няма как да помогнеш дългосрочно на семейството с антибиотик, а дори и да го спасиш, то ще заразиш много от здравите семейства.
    Остави какво е забранено и разрешено...просто няма смисъл от антибиотиците. Ако имаш 2 семейства и се опитваш да спасиш едното, че да изкара до лятото...може и да има смисъл, но цената също е важна.
    Просто колкото и да се опитвам да намеря причина да използвам антибиотици, то няма такава или не си заслужава финансово.
    Ако искате можем да потърсим информация кой антибиотик помага за X,Y,Z, но то е толкова умряла работа, че само ще подведем някого да използва и да се надява.
    Иначе нищо против нямам да потърсим информация, но...нямам и грам надежда...просто грешката е още в основата(че антибиотика лекува)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ха-ха .... лъжеш се, че си се излекувал с антибиотици. По-скоро си смъкнал нивата на болестотворните агенти до количества, които имунната ти система вече е в състояние да ги контролира. И тези, които са останали, са много по-резистентни към използвания от тебе антибиотик. И следващия път ще трябва да използваш друг, по-силен антибиотик.

    Ноземата не може да бъде убита. Може само да се регулират нейните нива така, щото да бъдат под прага на имунната система на пчелите. И лицензираните майкопроизводители го правят това с антибиотици. Ти обаче как ще го направиш, когато тя дойде при тебе със заразена майка? Един път дойде ли, остава си завинаги. И твоята борба с нея ще бъде вечна. Ще хабиш много време и пари и винаги ще си на ръба на оцеляването на семействата ти. И винаги ще имаш зимна смъртност над 30%.

    Помисли си - защо някои пчелари нямат проблеми през зимата и със зор достигат до 5-10% смъртност, а други никога не могат да смъкнат смъртноста под 30%, въпреки големите усилия, които полагат? Не го ли забеляза това от коментарите във форума?
    Добре! Прав си! Дай тогава да определим понятието "здрав" има ли разлика с "не болен" или е "по-малко болен"?
    Ме мога да се примиря, с идеята да избием болните че да останат здравите... Че то така, при всяка инфекция трябва да си слагаме въжето...
    И ти трябва да се съгласиш с мене, че както е не лечима, така и няма начин да се предпазиш от нея. Кажи, ти можеш ли да кажеш, че нямаш нито един кошер с нозема в момента? Аз не мога. Имам съмнения за 1-2 но все още не съм стигнал до изследванията. Предполагам, че по евтино ще ми излезе да ги лекувам отколкото да ги изследвам...

    Защо някои нямат зимна смъртност, а други имат? Отговорът е един. СИЛНИ СЕМЕЙСТВА зазимяват. НО понякога (особено по-новите пчелари), на пролет откриват точно в тези кошери пило с дупчица по средата...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •