Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456
Резултати от 51 до 57 от общо 57
  1. #51
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не смятам ,просто съм го правил.По твоята технология от 1988г. до сега трябваше да нямам кошери.Завиждам ти затова ,че не ти пука.Дано да не ти се наложи да ползваш това от снимката горе.
    Става дума просто за рационалното решение, а не нещо друго. Масова практика в САЩ е да се унищожават болни от АГ семейства и не съм чел някой да си е затрил пчелина, но съм чел как с години са се мъчили да борят болестта с антибиотици. Там антибиотици се използват само на здравите семейства, а болните са палят. Тоест, като намериш зараза на пчелина третираш само здравите.
    Аз нямам проблем с това да унищожа болно семейство и ми е повече жал за здравите. Хвърлил съм много труд и не си заслужава да рискувам всичко постигнато досега.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да забелязал си ,че пиша за европейски гнилиц.

  3. #53
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Да забелязал си ,че пиша за европейски гнилиц.
    С европейския гнилец семейството може само да се справи. Всичко което съм прочел през последните години ми говори, че ако всичко е наред със семейството, то само може да се справи с гнилеца. Използването на антибиотици е грешно защото , ако ти се наложи да се бориш с АГ, то много вероятно нито едно лекарство няма да действа. АГ и ЕГ развиват много лесно резистентност и ние сами си вкарваме автогол като лекуваме ЕГ с антибиотици.
    Говоря за двете заедно защото лекуваме едно, а по-страшното получава резистентност. Ако утре пламне страната с АГ, то тогава какво ще правим. Дай боже да не се случва, но ако се случи и да имаме разрешение да използваме тези препарати, то те няма да имат толкова голям ефект, защото бай Иван решил профилактично да ръси, че да се намира на работа.
    Иначе Tylosin(Tylosin tartrate) е другия антибиотик, но има информация, че не е добър за ЕГ.(непотвърдена) Дори и цената му давам, че да не кажете нещо.

    При семейства болни от ЕГ и третирани с OTC(окситетрациклин) е 5 пъти по-вероятно да ги повтори следващата година, отколкото такива третирани с био метода(гол рой).
    За мен отговора е ясен, но искам да обясня защо съм взел това решение. Не съм против просто за да бъда против, а защото антибиотиците не са решението на всеки проблем. (Точно както е и препаратите против акара)
    Хайде сега някой да ми обясни след като е 5 пъти по-вероятно, защо да използвам антибиотика?!?! Защо да рискувам да заразя и здравите семейства?!?! Защо да рискувам да направя антибиотика неефективен и когато наистина ми потрябва, то да седя и да гледам как се топят семействата ми.

    Budge - Journal of Invertebrate Pathology 105 (2010).pdf
    (страница 166)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Става дума просто за рационалното решение, а не нещо друго. Масова практика в САЩ е да се унищожават болни от АГ семейства и не съм чел някой да си е затрил пчелина, но съм чел как с години са се мъчили да борят болестта с антибиотици. Там антибиотици се използват само на здравите семейства, а болните са палят. Тоест, като намериш зараза на пчелина третираш само здравите.
    Аз нямам проблем с това да унищожа болно семейство и ми е повече жал за здравите. Хвърлил съм много труд и не си заслужава да рискувам всичко постигнато досега.
    И какво би направил ако не дай си боже откриеш 3-4 семейства АГ/тях изгаряш/а по нататък?Какво би направил за здравите/дали няма както си написал,че правят в САЩ/
    Мисля,че не ти е играла"мечката"в твой пчелин,затова така разсъждаваш!

  5. #55
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Специално американския и европейския гнилец не развиват чак толкова бързо резистентност към ОТС, който между другото е бил ползван масово и повсевместно (за пчели като Starline и Midnite, това е било рутина, да не кажа задължително) повече от 40 години, преди да се появят първите случаи на резистентност. Проблемът с антибиотиците е друг- всичко е част от една цяла и голяма взаимосързана биосистема. Да речем че ползваме даден антибиотик по ветеринарно предназначение на диви лисици - и ако съвсем скоро за пръв път ни се наложи да го използваме върху тарележи, може да се окаже че е неефективен!
    В този ред на мисли, по-добре за загинат няколко семейства ( и дори стотици и хиляди), отколкото няколко човешки живота в повече.



    Иначе, според мен, наистина правилният начин за употреба на антибиотиците е върху здрави семейства + изгаряне на заразените (клинични симптоми). Но до там се стига когато хигиената в пчелина е била занемарена и нещата са на път да бъдат изпуснати от контрол. При хигиенен протокол "намери и изгори" подобно нещо рядко ще се наложи.
    Освен това, антибиотиците съвсем не са "магическо" лекарство - сложиш някакви там и БАМ, семействата ти изведнъж станали по-здрави и по-многочислени и вече да не се побират в кошерите. Напротив, те също си имат токсичност към пчелите и причиняват някаква смъртност, а в комбинация с други (в "безобидни" дози) препарати могат да убият пчелните семейства. После ходете и се жалвайте че арендаторите ви били изтровили пчелите.

    Ако утре пламне страната с АГ, то тогава какво ще правим.
    Това ако не се използват антибиотици няма как да стане! Заразените семейства просто ще умират или симптомите им ще станат прекалено явни, че да позволят масово разпространение на болестта.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Но до там се стига когато хигиената в пчелина е била занемарена и нещата са на път да бъдат изпуснати от контрол. При хигиенен протокол "намери и изгори" подобно нещо рядко ще се наложи.

    Благодаря,само да вметна,че хигиената не важи само за моя и твоя пчелин,хигиената е за целия район в диаметър 4-5км от тях!А хигиенен протокол"намери и изгори" трябва да важи и за всички изоставени и безстопанствени/стари/кошери.Само,че няма кой да го направи имайки в предвид ветеринарния контрол.

    Извинявам се за отклонението от темата!

  7. #57
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Благодаря,само да вметна,че хигиената не важи само за моя и твоя пчелин,хигиената е за целия район в диаметър 4-5км от тях!А хигиенен протокол"намери и изгори" трябва да важи и за всички изоставени и безстопанствени/стари/кошери.Само,че няма кой да го направи имайки в предвид ветеринарния контрол.
    Аз лично не обичам наоколо да има други кошери в 2-3км радиус от моите. Въпрос на философия. Ако някой се намърда неканен или без да знае че районът е вече зает (самите пчелари също имат интерес и се стараят да не посавят кошери в близост до кошерите на някой друг. Или поне така е в моя район), аз нямам друг избор освен да си преместя кошерите.
    При хоби пчеларите каквито и хигиенни практики да прилага отделния пчелар, те имат нищожно значение, тъй като обикновенно в същия район може да има още няколко дузини други хоби пчелари. Когато пчелите са начин на препитание, е неразумно в дейността да съществуват критични точки, оставени на произвола на съдбата и случайността!


    Между другото санитарния протокол "намери и изгори", означава в момента когато пчеларя открие семейство, което не се представя добре по каквато и да е причина (лошо иззимуване, слабо пролетно развитие, видими диарични петна и т.н.) просто му тегли кибрита без да се замисля много много каква би могла да е причинатата и какво му има на това семейство.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 6 от 6 ПърваПърва ... 456

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •