Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 55
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2014
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Lom

    Въпрос за отглеждане на пчели в един ЛР корпус и над него ДБ магазини, възможно ли е?

    Става дума за един 10 рамков ЛР корпус за плодник, дълбоко дъно и ДБ магазини за мед, мисля така да опитам тази година.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Добави по още един корпус за плодник и един магазин за мед, и ще стане.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2014
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Lom
    С два знам, че става, въпросът с един какво ще стане ?

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    Ами ако работиш само с един магазин пчелите ще го изпълнят прекалено бързо и ще се роят. Майката много бързо ще запълни всички пити с пило и трябва постоянно да вадиш пити с пило и да поставяш новоизградени или ВО за да има майката къде да снася, но с това вадене на пити с пило ще отслабваш семейството и не очаквай да стане много силно и да извадиш много мед. За това колегата те посъветва да използваш минимум два ЛР корпуса за плодници. Така ще правиш ротаций и майката ще има винаги място къде да снася, а ако искаш преди пашата пак можеш да я изолираш в един корпус с ХР.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    С един корпус за плодник ще им е тясно, като го напълнят с пило, пчели и мед и ще започнат да се роят. Няма да можеш да използваш пълните възможности на пчелното семейство.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от andrian13 Виж публикацията
    Става дума за един 10 рамков ЛР корпус за плодник, дълбоко дъно и ДБ магазини за мед, мисля така да опитам тази година.
    Колега ,я по-добре кажи каква ти е идеята.Та да не се хабят напразно колегите да ти обясняват.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Валтер Желязков Виж публикацията
    С един корпус за плодник ще им е тясно, като го напълнят с пило, пчели и мед и ще започнат да се роят. Няма да можеш да използваш пълните възможности на пчелното семейство.
    Въпреки поредния "въпрос от нищото", което за мен си е 99% провокация на недобросъвестни бивши или остроумни "колеги", ще отговоря така:

    Според мен, Валтер, напълно си прав, но с едно 2 допълнения, може истината да се обърне на 180 градуса.

    Да си представим следното: Плодника от 1 ЛР корпус , в момента се пълни с пило и по някое време има 8,5 - 9 рамки с пило и прашец. Мед няма много по това време (вече е април, да речем). След 10 дни ще цъфне рапицата. Ако няма такава, преместваме разказа 10 дни преди акацията. Та в този заветен момент, пляскаме една ханеманова решетка над корпуса и слагаме един магазин отгоре. И следващите 10 дни храним ЯКАТА! Така, че да се напълни магазина максимално. Почва пашата и ние само добавяме магазини (според наличностите 1-2-3 или повече). НО магазина над ХР не пипаме. Вадим мед от всички магазини но него не пипаме. Вероятно, ако проверим по някое време корпуса, той ще е пълен на 90% с пило и никакъв мед. И така до есента. На 01.09 сваляме магзина под корпуса, махаме ХР и пожелаваме на пчеличките приятен сън.

    Как ви звучи тази измислена история за един ЛР плодник и ДБ магазини? С добавка само на една ХР?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172

    Arrow

    Цитат Първоначално публикувано от andrian13 Виж публикацията
    Става дума за един 10 рамков ЛР корпус за плодник, дълбоко дъно и ДБ магазини за мед, мисля така да опитам тази година.

    Гледай на Софрон лекцията, той използва точно такава конфигурация: 1 ЛР корпус + 4 ДБ магазина.



  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Малко ми прилича на Венер,но с магазини а не с корпуси.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И тази тема е разисквана в форума!

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •