Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 55
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Напълно съм съгласен с колегата Филимонов.Тази програма ми залегна на мен,още преди две години.Има обаче един момент в който пчелите заливат горния плодник с мед и натискат майката надолу.Ако през това време слагам празен магазин,той си остава такъв за целия сезон.В такъв случай подлагам празния магазин под залетия плодник.Меда винаги е над пилото,затова трябва да следим и къде се намира пилото,за да качват в празния магазин.Друг е въпроса,че някои пчели обичат да качват над пълните магазини(корпуси),моите засега са от първия тип.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    ...Вече съм решил, всеки кошер трябва да е окомплектован с два ЛР корпуса за плодник и по 2 магазина, като трябва да се предвидят поне за половината семейства и по трети магазин.
    Лятото бях ограничен от към магазини и четох в една книжка , че удачен вариант е махането на средните пити , които обикновено са запечатани, събиране в средата на страничните, които не са запечатани и връщане на изцентрофугираните пити в края. Така пчелите не остават без мед над плодника и доста бързо допълват средните пити и ги запечатват и наливат крайните, като след 4-5 дни операцията се повтаря. Това го изпробвах и останах много доволен от добивите.
    Ха, Гена, по първото ти изречение, спора го водихме още в зората на форума, радвам се че вече си го решил. По някои фактори за медодобива- в тая статия, има я вече на много места у форума:

    http://www.farmer-bg.com/7544-FAKTOR...ARHU-MEDOSBORA
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Лятото бях ограничен от към магазини и четох в една книжка , че удачен вариант е махането на средните пити , които обикновено са запечатани, събиране в средата на страничните, които не са запечатани и връщане на изцентрофугираните пити в края. Така пчелите не остават без мед над плодника и доста бързо допълват средните пити и ги запечатват и наливат крайните, като след 4-5 дни операцията се повтаря. Това го изпробвах и останах много доволен от добивите.
    Това изобщо не е рентабилно/изгодно, когато се работи с повече семейства всяко отваряне на кошера по време на пашата намалява добива затова преди паша се слагат нужните според силата на семейството магазини и при приключване на пашата се взима наведнъж всичкия мед.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Според мен няма как да предвидиш ,как ще протече пашата.Затова аз поставям първо един магазин ,ако носят и пълнят ,поставям втори под пълния.По нататък ,ако пашата продължава горния го свалям ,центруфогирам и отива на кошера ,пак под пълния. По този начин в моя район не се налага да имам трети и четвърти магазин.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Затова аз поставям първо един магазин ,ако носят и пълнят ,поставям втори под пълния
    Прочети и другата тема с това заглавие и там ще видиш какво съм написал но пак ще го повторя ако чакаш да напълнят първия магазин и тогава да слагаш втори и трети то тогава вече си закъснял и си загубил част от добива.Ето къде имаш потенциал за развитие уверявам те ,че добивът ще се вдигне може с 5 кг. но така вместо 30 кг. ще имаш 35кг.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Сигурно съм го чел ,но това е за твоя район със силна паша.Когато аз съм слагал два магазина едновременно ,обикновенно пълнят долния и не качват горе през пълния.Дори така ги хваща канапа ,че тъпчат долу и блокирват майката.При това положение искам -неискам горният пак го пъхам отдолу.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Сигурно съм го чел ,но това е за твоя район със силна паша.Когато аз съм слагал два магазина едновременно ,обикновенно пълнят долния и не качват горе през пълния.Дори така ги хваща канапа ,че тъпчат долу и блокирват майката.При това положение искам -неискам горният пак го пъхам отдолу.
    Принуди ги пчелите не се учат те се принуждават да вършат нещо.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    [QUOTE=радо;54925]....всяко отваряне на кошера по време на пашата намалява добива......./QUOTE]

    Мнението по горе написаното е, че това е МИТ, а и не говоря за ровене в плодника.
    Също така, когато поставиш празен магазин под пълния, това е стрес за пчелите, оголваш им медовата шапка. Затова изчаквам поне малко да го залеят в средата и тогава го пъхам под пълния.
    Все пак трябва да се има в предвид къде се пчеларства, в северна България или в полупланински или планински район.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Незнам какво точно имаш предвид.Правил съм опити с вдигане на рамки с пило горе .Почти без резултат.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Незнам какво точно имаш предвид.Правил съм опити с вдигане на рамки с пило горе .Почти без резултат.
    Свиваш плодник ,слагаш ХР ,променяш им входа да не минават през плодника най лесно като ХР е с дървена рамка, която е прекъсната и това е вход ,примерно входове на магазините......

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •