Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 173
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ПОДХРАНВАНЕ СЪС СУХА ЗАХАР

    Моля споделете.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Майката ПРИРОДА е определила с какво да се хранят пчелите! Това,че ние търсим алтернатива , не означава че сме прави.Твърдо против такова подхранване!!!

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Може да стане дискусия. Всеки може да има мнение по въпроса. Особено полезни ще са мненията на колеги, които са хранили със суха захар, а след това са се отказали(защо????) и на такива, които са започнали да хранят отскоро и мислят да продължат тази практика. Въпросът е дискусионен и в пчеларската преса в момента - виж предния брой на "Пчеларски вестник", но това не означава, че това хранене трябва да се отрича, защото има не малко привърженици и то на базата на постигнати успехи!

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Може да стане дискусия. Всеки може да има мнение по въпроса. Особено полезни ще са мненията на колеги, които са хранили със суха захар, а след това са се отказали(защо????) и на такива, които са започнали да хранят отскоро и мислят да продължат тази практика. Въпросът е дискусионен и в пчеларската преса в момента - виж предния брой на "Пчеларски вестник", но това не означава, че това хранене трябва да се отрича, защото има не малко привърженици и то на базата на постигнати успехи!
    И какви успехи са постигнали щото аз този вестник не го чета?

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Всъщност май не се изразих правилно! В пресата започна дискусия "за или против" подхранването със суха захар. Асен Въков от Видин отрича методите на пчеларстване на Костадин Якофов, чиято практика е целогодишното присъствие на суха захар в специално изработена хранилка в модернизиран кошер на Георги Гърдев. Според запознати Асен Въков е само "машата". Негов вдъхновител е Боян Първулов.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Асен Въков си няма и представа как се прави подхранването със суха захар, защо се прави, какви цели се преследват и дали въобще тя влиза по някакъв начин в меда. Отговорите на всички тези въпроси ще излязат в някой от следващите броеве на същия вестник. Точно пред Първулов, Якофов е доказвал къде отива захарта и че по време на паша пчелите въобще не я поглеждат. Няма и как да стане това. Експеримента се състои в следното. В експерименталния кошер захарта е оцветена с оцветител за сладки. Избран е червения цвят, поради обясними причини. Опитът показва, че при отсъствие на нектар от природата и наличие на пило в пчелното семейство, кондензиралата влага "намокря" сухата захар и пчелите могат да взимат от нея. При наличие на паша откритото пило е по-ограничено, пчелите вентилират усилено нектара и сухата захар става още по-суха-става на камък. С отминаване на пашата влагата в "топлата хранилка" се завръща и захарта пак омеква и пчелите отново започват да се възползват от нея. Та да се върнем на експеримента. Експеримента показва, че оцветител в питите с мед няма, а червения цвят присъства само в питите с пило.

  7. #7
    ANIBAL
    Guest
    Сега ,нещо има ,което не ми е ясно.Това със сухата захар е добре както е описано.Но възникват въпроси и мисля,че няма как да не се пита.Например :Как така конденза е само при постъпване на нектар?Не изхвърлят ли пчелите зрънцата от захар като чужди предмети?С каква апаратура е констатирано отсъствието на боя в меда?Има и други ,но това не може да се обхване само с един пост.Ще ви помогна с моите мисли.Аз лично мисля,че пчелите постоянно поддържат % влажност в кошера.И поради тази причина Конденза трябва винаги да присъства горе дето е захарта.Но съм наблюдавал лично как пчелите изхвърлят тези по-едрите зрънца от захар, когато ги срещнат в подбудата напролет.Но и съм наблюдавал друго ,как пчели крадци усвояват пити захаросан мед в питите.Те принасят вода отвън и с нейна помощ те я отнасят по кошерите си.Така,че за да я вземат тази суха захар ,то те отново принасят вода и така се изчерпва захарта.А когато това е паралелно с нектаро потока ,мисля,че не е трудно да познае човек ,къде отива това.Наистина напълно признавам и факта,че когато има изобилие от нектар ,то пчелите забравят за това количество.И се насочват изцяло към изхранване на пилото с този нектар.Но това не означава,че те не го поглеждат въобще.Дори и да има само две пчели на тази суха захар ,то те се интересуват точно от нея.И точно те се занимават с нейното преработване.Така,че наистина въпроса е СПОРЕН.А има и друг въпрос:Какво количество суха захар се усвоява през сезона?Това, ако може да ми отговорите, ще мога да си дам отговор на много други питания.Става въпрос за количество от един кошер.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Сега ,нещо има ,което не ми е ясно.Това със сухата захар е добре както е описано.Но възникват въпроси и мисля,че няма как да не се пита.Например :Как така конденза е само при постъпване на нектар?Не изхвърлят ли пчелите зрънцата от захар като чужди предмети?С каква апаратура е констатирано отсъствието на боя в меда?Има и други ,но това не може да се обхване само с един пост.Ще ви помогна с моите мисли.Аз лично мисля,че пчелите постоянно поддържат % влажност в кошера.И поради тази причина Конденза трябва винаги да присъства горе дето е захарта.Но съм наблюдавал лично как пчелите изхвърлят тези по-едрите зрънца от захар, когато ги срещнат в подбудата напролет.Но и съм наблюдавал друго ,как пчели крадци усвояват пити захаросан мед в питите.Те принасят вода отвън и с нейна помощ те я отнасят по кошерите си.Така,че за да я вземат тази суха захар ,то те отново принасят вода и така се изчерпва захарта.А когато това е паралелно с нектаро потока ,мисля,че не е трудно да познае човек ,къде отива това.Наистина напълно признавам и факта,че когато има изобилие от нектар ,то пчелите забравят за това количество.И се насочват изцяло към изхранване на пилото с този нектар.Но това не означава,че те не го поглеждат въобще.Дори и да има само две пчели на тази суха захар ,то те се интересуват точно от нея.И точно те се занимават с нейното преработване.Така,че наистина въпроса е СПОРЕН.А има и друг въпрос:Какво количество суха захар се усвоява през сезона?Това, ако може да ми отговорите, ще мога да си дам отговор на много други питания.Става въпрос за количество от един кошер.
    Във четвъртак вечерта(18ч.) въпросите си можеш да ги зададеш лично на Якофов.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Аз пък съм чел,че резултати са тъкмо обратни на това,което е писал колегата Бонев т.е. има оцветяване на стоковия мед.Каква е истината всеки сам си прави изводите...

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    Аз пък съм чел,че резултати са тъкмо обратни на това,което е писал колегата Бонев т.е. има оцветяване на стоковия мед.Каква е истината в секи сам си прави изводите...
    Според мен споровете са излишни. Предлагам всеки да си направи през идващия сезон експеримент с един , или с група кошери и съответно с толкова контролни такива./ еднакви по сила и дадености разбира се/ и наесен да говорим. Аз за себе си съм направил тези изводи и знам, че сухата захар е чиста глупост и заблуда. Желая на всички ЕКСПЕРИМЕНТАТОРИ ГОЛЕМИ УСПЕХИ.

 

 
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •