Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 173
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Здравеите колеги.
    И аз да кажа, като че ли суха захар е наи добре с вътрешна хранилка или както аз правя направо върху рамките слагам вестник и одгоре захарта после наилон за влага и покривната табла. Това е само за спасяване от глад през януари, ако са гладни взимат ако имат достатъчно мед не пипат до началото- средата на февруари. ( суха захар само зимата и то при нужда)
    Поздрави.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Поне до толкова доколкото зная аз, пчелите не взимат директно кристалите на сухата захар. Те поемат само разтопената от влагата част. Факт е, че дори и при наличието на достатъчно медови запаси в кошера, пчелите я посещават. дори и в студено време. Някои неща не мога да си ги обясня. Уж пчелите се изтощават, а няма такъв голям подмор. Пчелните семейства са винаги силни. Много пъти съм зи задавал този въпрос как става така. Хората, които са прокарвали тази практика не са научни работници а практици. Видяли са пробвали са доволни са от ефекта. Аз лично предпочитам питките, въпреки че са по-трудоемки. А топлата хранилка си има своите преимищества стига да е добре направена.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Снощи бях на лекцията на Якофов, там беше и Симеон Тодоров. Наистина беше много интересна лекцията и наистина в залата имаше над 50 човека, гледащи скепчино на нещата. Дори в края на лекцията задаваха всякакви въпроси, но не и свързани с храненето със суха захар. За съжаление повечето бяха възрастни пчелари и нормално да не се интересуват от това. Та по въпроса за сухата захар.
    Има технология специална, както във всяко нещо. Не си мислете, че като сложите захар в хранилктата, сте си свършили работата. Не е така. Прави се специално дъно, и специална табла и специална ТОПЛА ХРАНИЛКА покрита със стъкло. Който ще ходи в Плевен, може да се запознае лично. Няма тайни за криене. Хранят целогодишно и развиват пило и през зимата, като правят специална система за зазимяване и плодника облепват със стиродур, за защита от ветровете. Много интересно , има ли пило - има пчели в хранилката, захарта се овлажнява от конденза по стъклото. Зимата сипват в захарта малко меден сироп и прашец, така че гледат пило и през зимата. Но обърнете внимание, не гонят продукция от стоков мед, а събират основно прашец и правят отводки. По принцип ЗАХАРОЗАТА основно и най вече стимулира пчелите да отделят млечице за хранене на пилото, няма ли захароза, или приток на нектар, намалява развитието на семейството. Захарта е за момента, когато няма приток на нектар. Има още едно условие - в кошера да има винаги запаси от мед. Има ли приток на нектар - захарта не я посещават, намалее ли - качват се в хранилката. Това е.
    Имат по един магазин мед над кълбото през зимата, не им ли е достатъчно, а защо минават през пълния магазин и вземат от захарта ? И какво като се изтощават старите пчели, нали отглеждат пило и тези млади пчели после всяка отглежда по 4 личинки.
    Не искам да възхвалявам този начин на работа или пък да го налагам, всеки е свободен сам да решава по какъв начин да си гледа пчелите, спрямо условията си и целите си, но все пак от всяка информация може нещо да се вземе, макар и зрънце.

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Мое скромно мнение е ,че всеки трябва да работи както му харесва, като се съобразява с географската си ширина и конкретните климатични уСЛОВИЯ, с това какваПАША ПОЛЗВА И КАКВА ПРОДУКЦИЯ ГОНИ. Нали труда ни все пак се мери по преливащите от пчели семейства и по напрасканите с мед магазини. И НАКРАЯ-----ВСЕ ПАК ВСИЧКО СЕ ОСТОЙНОСТЯВА. ОСТАНАЛОТО Е ЕДНА НАУКА , К ОЯТО СЕ КАЗВА--- АЛА-БАЛИСТИКА. ЖЕЛАЯ НА ВСИЧКИ ВИ УСПЕХИ.

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    104
    Пчеларски район
    ДОБРИЧКА
    Аз по принцип зимата храня само с мед,като медът слагам върху дъската и обръщам хранилката отгоре.Въпроса ми е следния, преди 2 седмици сложих пробно на 5-6 кошера само пудра захар,и в момента няма и следа от нея ,някой ако може да си даде мнението дали ще е от полза или не.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Щом са я взели, значи са имали нужда от нея. Със сигурност хранят пило, а захарозата спомага за повече отделяне на пчелно млечице. А меда е храна, той е енергия основно.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    28.09.2010
    Мнения
    15
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    Чел съм го е един от 3-те български вестника(ще се опитам да го намеря).Изследването, което се цитираше е направено в чужбина.Повече подробности не се сещам.
    Няма как да си го чел някъде, защото изследването,което е направено е точно в противоположна посока,а именно: оцветената захар е наблюдавана в килийките с пило.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    28.09.2010
    Мнения
    15
    Всяка технология,която се използва и дава резултати е достийна за уважение, както и хората които са я въвели. Всеки който е против или скептично настроен, има право да опонира, но с факти, точни цитати, статии и др. Да манипулираш обаче електората на един вестник и да твърдиш, че едва ли не, в цяла Южна България от София до Бургас не може да се намери "читав" мед, в следствие на тази технология е..... меко казано престъпление.
    Сега се сещам за думите на един мой колега,който казваше: Пчеларя трябва да е не само с достатъчно знания, но и да разполага с факти и умение да ги изложи по съответния начин, така че, убедително да защити своята теза. Това което лъпсва в статията на въков/ а и в други негови такива/. Налагането на мнения ,теореми и внушения, са похвати от недалечното минала,което за съжаление е и причината да сме на тази хал.

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от nikoko
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    Чел съм го е един от 3-те български вестника(ще се опитам да го намеря).Изследването, което се цитираше е направено в чужбина.Повече подробности не се сещам.
    Няма как да си го чел някъде, защото изследването,което е направено е точно в противоположна посока,а именно: оцветената захар е наблюдавана в килийките с пило.
    в-к"ПЧЕЛИ',бр.25-2008г
    Д-р Бьотгер,д-р Вайс,д-рХиршфелдер
    "...Друг въпрос,който беше разрешен, бе къде пчелите отнасят захарта.За тази цел на три от опитните семейства подавахме на пчелите захар, оцветена в синьо с метиленова синя боя на прах.След два дни установихме, че пчелите са занесли част от захарта в строителната рамка,част от нея-в медените пояси(венци)около пилото и,на око,около50% от захарта-в килийките на магазинните рамки.Там синята храна бе добре запечатана.
    В никакъв случай не може да се приеме за допустимо използването на сухата захар по време на медосбора."
    п.п. Колега,май все пак съм го чел някъде!И още нещо във въпросната статия не се отрича използването на сухата захар.Който иска може да я прочете,а не да философства.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колегите Д-р Бьотгер, Д-р Вайс , Д-р Хиршфелдер & колектив , също като мен не отричат използването на суха захар! wink;
    Ето и снимки от днес 06.02.2011 год. 11.30 ч.




    А пък по време на медосбора в хранилката не могат да се изброят 10 пчели - те не я посещават, защото работят на друго място.

 

 
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •