Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 164
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Строителни рамки

    Специално за строителната рамка важат следните базови принципи:

    1. Тя се слага като най-крайна рамка, ако семейството е МЕДОВИК, и в центъра на плодника, ако семейството е БАЩИНО СЕМЕЙСТВО, каквито ги правят майкопроизводителите.
    2. При бащините семейства тази рамка не се вади през целия сезон, тъй като те се нуждаят от произвеждането и отглеждането на много търтеи. Мед от такива семейства обаче не се търси.
    3. При медовиците тази рамка се сменя на всеки две седмици. Не се оставя за по-дълго, защото ще се народят търтеи и акари.
    4. Ако системата е Фарар или ЛР, то тогава се слага една цяла строителна рамка.
    5. Ако системата е ДБ, то тогава се слага строителна рамка, разделена с хоризонтална дървена летвичка. Един път седмично се унищожава само половината рамка, като се редуват горна с долна.

    Слагането на две строителни рамки при Фарар и ЛР, или една цяла при ДБ е грешно, защото това води до загуба на страшно много яйца, снесени от майката, и като цяло това води до поддържане на много слаби семейства. Помислете - всеки един път, когато залагате строителна рамка, вие всъщност карате майката няколко дена подред да я осеменява. След 21 дена вие наблюдавате срив на пчелната популация с по 5-6 хиляди пчели, като този срив продължава по една седмица. И ако тази седмица съвпадне с някоя главна паша, ще загубите много килограми недополучен мед.

    ПС: Според мене лично използването на строителна рамка през пролетта и през активния сезон за семейства МЕДОВИЦИ е много грешно, защото тя влиза в конфликт с изискването за поддържане на силни семейства.

    Тази тема е създадена с мнения, взети от други теми.
    Администратор

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Според мен строителната рамка е необходима и не смятам че се губи много мед, или дори и да се губи ползите от нея са доста по добри, примерно с стр. рамка можеш да овладяваш достатъчно силни пчелни семейства и да ги държиш винаги в работно настроение, добив на восък, физическо отстраняване на акара.
    Аз примерно на ЛР в плодника в 2-ри корпус слагам 2 строителни рамки предпоследни от 2-те страни с летва по средата. Идеята докато едната се изгради и засеменени до запечатването, да се започне с усвояване на другата. Всичко това се постига чрез добра паша, когато няма паша акуратно подхранване и добивите не са ми намалели. Работническото пило също също и добро изграждане на основите с работнически килийки. Строителната рамка е донякъде и контрол и като цяло за мен смятам че има повече полза от колкото вреда.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Унищоженото пило в строителните рамки всъщност представлява НЕРОДЕНИ ПЧЕЛИ РАБОТНИЧКИ. Изхранването на това пило, докато се запечата заедно с акара, всъщност представлява МНОГО НА БРОЙ ОТКЛОНЕНИ ОТ ОСНОВНАТА РАБОТА МЛАДИ ПЧЕЛИ.

    Слагането на 2 рамки със строително пило означава с 20-25% по-малко родени пчели-работнички в кошера. Отделно от това се отделят още 10% пчели да отглеждат търтеевото пило. Като цяло се получава с 30-35% по-слабо семейство. Ако това го наричате ПОЛЗА ЗА СЕМЕЙСТВОТО - просто нямам думи...... Ако обаче е част от планирано изтребление - тогава съм съгласен с вас, но има и по-лесни методи да унищожите едно семейство.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ще се съгласиш още тази пролет ако направиш следния експеримент;Когато поставяш корпус с ВО за изграждане,на една група постави поне по една рамка без ВО,а на другата само рамки с ВО.След,като бъдат изградени сравни качеството на новоизградените рамки.Ще забележиш,че там където е имало само ВО,по новоизградените рамки има повече участъци с търтиеви килийки.А там където са имали възможност да избират какво да строят,търтиевите участаци са значително по малко.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз не правя тотално отричане на строителните рамки. Те наистина могат да бъдат важна част от пчеларската тенология. Въпросът е обаче КОГА трябва да се използват? Хаотичното и непланомерното използване, както и неправилното дозиране на броя и тяхната площ наистина водят до драстично намаляване на силата на семейството.

    Следователно ако наистина тези рамки ще се включват в технологията, то това трябва да стане с внимателно планиране на времето, през което да се слагат, и изчисляване на бъдещето време, в което семейството временно ще бъде отслабено. Нищо такова досега не съм чул във форума - някой да обвързва слагането на строителните рамки с някаква бъдеща паша или с някакъв период от време, в който наистина има логика те да бъдат сложени. Това ме навежда на мисълта, че чули недочули, разбрали недоразбрали - хайде на юруш да слагаме строителни рамки, защото Пешо бил слагал, пък той бил чул от Гошо, който пък бил прочел от някъде, ама вече не си спомнял какво точно е пишело. Точно това недоосмисляне критикувам, защото точно то ще доведе до ниски добиви на мед.

    За който не знае - от едно бащино семейство с една единствена строителна рамка, стояща от април до август, рядко се получават повече от 5-10 килограма мед. Цялата сила на семейството отива в отглеждането на пилото и търтеите, раждащи се от тази рамка. При това бащините семейства непрекъснато се подхранват и непрекъснато им се добавят пити с пило, и въпреки това те едвам успяват да се самоизхранват, камо ли да съберат някое друго кило мед за пчеларя.

    Нека тези, които редовно слагат строителни рамки, чистосърдечно да си кажат по колко мед вадят от техните семейства. Ама да кажат истината, без хък-мък ...... и без да се оправдават с лошата година, лошата майка или каквото там друго измислят.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направих си труда да проверя какво ще се случи с пчелната популация при слагане на строителни рамки, което води след себе си отклоняване на майката да снася търтееви яйца. Ето какво се получи при 1 или 2 ДБ строителни рамки, слагани еднократно или многократно. При многократното слагане съм направил изчисленията за общо 3 месеца активен сезон (6 слагания през две седмици). Когато ДБ питите са 2 съм направил слагане през 1 седмица, като унищожаването на пилото се редува едната седмица с едната пита, а другата седмица - с другата пита.

    За размер на търтеевата килйка съм приел 6.5mm. Ако това е така, то тогава една ДБ пита има 6670 търтееви килийки, които при 90% запълване приемам, че са около 6000. Ако майката снася средно по 1800 яйца на ден, то тогава за пълното осеменяване на питата ще загуби 3 дена и 8 часа. От гледна точка на полулацията през тези 3 дена и 8 часа все едно майката е почивала и не е снасяла оплодени яйца за излюпване на пчели-работнички. Поради тази причина в калкулатора на пчелната популация съм заредил този период с 0 броя снесени яйца.

    Вижте резултатите и сами си вадете изводите:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ1-1.JPG
Прегледи:      813
Размер:	113.1 KB
ID:	3205

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ1-6.JPG
Прегледи:      804
Размер:	121.0 KB
ID:	3206

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ2-1.JPG
Прегледи:      809
Размер:	114.6 KB
ID:	3207

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ2-6.JPG
Прегледи:      803
Размер:	119.3 KB
ID:	3208

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От графиките с еднократното слагане на строителна рамка се вижда, че ефекта със сриване на популацията започва чак на 21-ия ден от слагането, и след това продължава цели 42 дена. Един път сложете такава рамка в средата на Май, и ще си унищожите медосбора от пашите през юни и юли. Ако сложите такава рамка в началото на Април, ще загубите акациевата паша. Въобще има някакъв логичен период от време, когато слагането на строителна рамка може да бъде полезно?

    Колкото до слагането на две рамки или пък многократното слагане - ами че то това си е направо самоубийство. Любопитно ми дали някой наистина някога го е правил това, за да сподели впечатленията си.

    Не забравяйте - всички графики до момента са за големите плодникови ДБ пити. Явно тяхната площ е прекалено голяма, за да си позволяваме да унищожаваме толкова много пило. След малко ще сметна как изглеждат нещата при ЛР и ФАРАР. Би трябвало при тях щетите да са по-малки.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    А,имаш ли информация,колко търтея по принцип отглежда едно средно семейство?Защото тези търтеи ВИНАГИ са заложени в програмата на майката.Ефекта на строителната рамка се изразява в това,че търтеите се концентрират на едно място,до достигане на планираното количество за даденото семейство.Останалите пити се изграждат по-правилно и с доста по-малко търтееви килийки.Аз поне така разсъждавам.Друг е въпроса,че когато се унищожават регулярно и има липса в семейството,ще се губи време за ново поколение търтеи.Реално,когато се получи желаната бройка,предполагам,че майката преустановява снасянето на неоплодени яйца.За мен,рамката има плюсове и минуси,зависи каква ни е целта.Аз смятам да я ползвам тази година,основно за борбата с акара и за да си извадя восък.

    Смятам моите строителни да ги направя в горната част с размера на магазинна(16см с восъчна основа) и отдолу за търтеи.Говоря за ДБ,за МК още не съм решил.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз не правя тотално отричане на строителните рамки. Те наистина могат да бъдат важна част от пчеларската тенология. Въпросът е обаче КОГА трябва да се използват? Хаотичното и непланомерното използване, както и неправилното дозиране на броя и тяхната площ наистина водят до драстично намаляване на силата на семейството.

    Следователно ако наистина тези рамки ще се включват в технологията, то това трябва да стане с внимателно планиране на времето, през което да се слагат, и изчисляване на бъдещето време, в което семейството временно ще бъде отслабено. Нищо такова досега не съм чул във форума - някой да обвързва слагането на строителните рамки с някаква бъдеща паша или с някакъв период от време, в който наистина има логика те да бъдат сложени. Това ме навежда на мисълта, че чули недочули, разбрали недоразбрали - хайде на юруш да слагаме строителни рамки, защото Пешо бил слагал, пък той бил чул от Гошо, който пък бил прочел от някъде, ама вече не си спомнял какво точно е пишело. Точно това недоосмисляне критикувам, защото точно то ще доведе до ниски добиви на мед.

    За който не знае - от едно бащино семейство с една единствена строителна рамка, стояща от април до август, рядко се получават повече от 5-10 килограма мед. Цялата сила на семейството отива в отглеждането на пилото и търтеите, раждащи се от тази рамка. При това бащините семейства непрекъснато се подхранват и непрекъснато им се добавят пити с пило, и въпреки това те едвам успяват да се самоизхранват, камо ли да съберат някое друго кило мед за пчеларя.

    Нека тези, които редовно слагат строителни рамки, чистосърдечно да си кажат по колко мед вадят от техните семейства. Ама да кажат истината, без хък-мък ...... и без да се оправдават с лошата година, лошата майка или каквото там друго измислят.
    Матеев,
    вероятно аз ще съм най-смелия, защото ти отговарям в прав текст.
    Аз използвам през целия сезон строителна рамка на 12 рамков дадан-блат и с чиста съвест ще ти кажа, че си голям теоретик, но практиката е коренно различна от твоите изводи на база на някакви си графики. Не заблуждавай колегите. Щях да пропусна добива -1,5 до 2 тенекии мед на сезон от семейство. Това е самата истина!

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Наистина съм теоретик и наистина вярвам прекалено много на числата, защото те никога не са ме лъгали. Убеден съм че, и в момента не ме лъжат. Ако при тебе всичко е наред със строителната рамка, значи има някакъв положителен фактор, който не го отчиташ или не ни го казваш. Може да е двумайчино семейство, или маркова майка или периодично да добавяш пити с пило - знам ли. Отговора ти не е издържан научно (не си ни казал всички фактори от твоята технология и от твоите паши), и именно поради тази причина битуват толкова много пчеларски митове (от казването на полуистини или частични истини).

    Продължавам да държа на моите си заключения и не ми се сърди, но на тях аз си им вярвам много повече, отколкото на тебе или на други подобни твърдения. А за пчеларите, които се чудят на кого да повярват, ще им кажа следното - нека да си направят експеримент с отнемане на една плодникова пита веднъж на две седмици (общо 6 пити за 3 месеца), и после да видим дали ще се бият в гърдите, че са извадили 40-50 кила мед.

    Та това твоето е равносилно по време на активния сезон от едно семейство да направиш 2 силни отводки и въпреки това да извадиш рекордни количества мед. Не ми се сърди, но много рибарско изглежда. Хайде тогава да ни светнеш за технологията си, защото повечето хора от форума (и аз самия) могат само да мечтаят за толкова много мед дори и без да вадят рамки с пило.

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •