Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 17 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 164
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Матеев,
    Второто изречение в подписа ти ми се струва, че е един вид параноя, която определено не важи за практиката в пчеларството.
    Вероятно това те води към метематическия анализ, който в пчеларството не е приложим

  2. #42
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Някой правил ли е опит само със СР и без нито една основа?(8-10-12 празни рамки)
    Нека каже какво са градили и как са го градили. Колко търтеево пило са направили, колко килийки е имало и т.н
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Аз имам доста опит с работата със строителна рамка. Няма само плюсове или минуси. В кратък пост не може да се опише всичко в подроности. Бих ви задал само един въпрос. Освен за осеменяване за какво друго е полезен търтея в кошера ?
    Правилно зададЕн въпрос.Хайде сега да видим как ще заложим коефициента на полезност на търтея, който има доста полезни действия в семейството, въпреки меда, който изяда при своето съществуване.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Това съм го пропуснал .Е с какво е полезен търтея?

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Някой правил ли е опит само със СР и без нито една основа?(8-10-12 празни рамки)
    Нека каже какво са градили и как са го градили. Колко търтеево пило са направили, колко килийки е имало и т.н
    Може би някой който е работил с top bar кошер. На мен ми се случвало да не сложа навреме основи на отводка , която не е ограничена от преградна дъска и беше изградила два далака от таванката почти до дъното с прекрасно работническо пило .

  6. #46
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Матеев,
    Второто изречение в подписа ти ми се струва, че е един вид параноя, която определено не важи за практиката в пчеларството.
    Вероятно това те води към метематическия анализ, който в пчеларството не е приложим
    Във всеки един аспект от науката и технологиите се използват модели. Навсякъде факторите са много на брой и част от тях не могат да бъдат отчетени от моделите, но това не е чак толкова съществено. Важното е да се отчетат ОПРЕДЕЛЯЩИТЕ ФАКТОРИ, а дреболиите вече са подробности. Дреболиите променят модела с малко, а не с много.

    Помислете си как се изчисляват къщите, мостовете или космическите кораби при толкова много неизвестни фактори. Ами ползват се именно модели, които отчитат само най-важните фактори, и след това се слага някакъв коефициент на запас. Това че даден модел е приблизителен не означава, че трябва да бъде отхвърлен на 100%. Точно обратното - винаги трябва да се използват модели във абсолютно всичко, ако човек иска да вникне в същината на нещата и да разбере как те функционират. Без модел няма и познание - има само субективизъм и самозаблуди. И точно пчеларството и пчелната популация са ярък пример за това, как един модел може да обясни много неизвестни за някои пчелари зависимости.

    За който не знае - почти цялата човешка наука в момента се крепи на няколко ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛА, които учените точно и ясно знаят, че те не са напълно верни. Става въпрос за Нютоновата механика, Айнщайновата Теория на относителноста, Квантовата механика, Силните взаимодействия, Слабите взаимодействия, Струнната теория и т.н. В момента караме коли, гледаме телевизия и летим в космоса и всичко това се базира САМО НА ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛИ. Ако ги бяхме отхвърляли с лека ръка, още щяхме да живеем в първобитно-общинния строй.

    Така че недейте сляпо да отричате това, което се вижда на графиките на пчелната популация, а се опитайте да осмислите защо се получават такива криви и как можем да се възползваме от тях в практичното пчеларство.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Това съм го пропуснал .Е с какво е полезен търтея?
    Амии едно полезно действие е примерно помощ при вентилацията.
    Жокер
    Помисли какви действия извършват пчелите и как би бил полезен търтея.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Честно не знам.Давай по разбираемо.Къде вентелират ,на прелката ли?И аз да си допълня поста.На гатанки ли ще играем?

  9. #49
    Забранен
    Регистриран
    15.06.2011
    Мнения
    115
    Пчеларски район
    Община Дулово, област Силистра
    Голяма част от търтеите стоят в магазините и спомагат за вентилирането на меда.Спомагат за неговото узряване.

  10. #50
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За който не знае - почти цялата човешка наука в момента се крепи на няколко ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛА, които учените точно и ясно знаят, че те не са напълно верни. Става въпрос за Нютоновата механика, Айнщайновата Теория на относителноста, Квантовата механика, Силните взаимодействия, Слабите взаимодействия, Струнната теория и т.н. В момента караме коли, гледаме телевизия и летим в космоса и всичко това се базира САМО НА ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛИ.
    Тук виждам много противоречия г-н Матеев!!! Моля прегледайте си учебниците по физика! Кое от изброените от Вас е закон, кое доказана теория с опитни експерименти и кое е теория доказана само с математически модели и в каква степен те са приблизителни! Много ми допада логиката в постовете Ви изградени с математически модели и лично аз смятам, че съществуват 2 науки (всички други са в следствие от тях) - математика и физика, като математиката е "измислена" за да обясни физиката (със или без нашето разбиране на физиката тя си "съществува"). Това, че караме коли, гледаме телевизия и летим в космоса никак не се базира на приблизителни модели а на ЗАКОНИТЕ НА ФИЗИКАТА.
    Всичко това е off topik, защото явно се вижда, че няма достатъчно информация да се направи КОРЕКТЕН МАТЕМАТИЧЕСКИ модел, който да включва всички фактори влияещи на процесите при използване на строителната рамка и резултатите от това (както споменахте - никой не е направил научен експеримент на тази тема или просто нямаме данни за това).
    Е .. на мен явно ще ми се наложи да направя този експеримент и ако има интерес, ще споделя резултатите, колкото и да са несигурни (1 опитно и 1 контролно семейство

 

 
Страница 5 от 17 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •