Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 164
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    "Изградените естествени пити (далаци) на строи-телните рамки трябва да се изрязват през всеки 3—4 дни ..."
    "... С изрязването на питите от строителните рамки не бива да се закъснява, тъй като те биват изграждани предимно с търтееви килийки и майката в скоро време снася в тях неоплодени яйца, а пчелите напразно биха изразходвали енергия и храна за отглеждане на търтеевото пило. От друга страна, с нередовното изрязване значително се намалява добивът на восък."
    Календарен справочник на пчеларя - Л. Радоев
    Някой работил ли е по този метод с изрязване през 3 -4 дни и какво ви е мнението за него ? Задавам въпроса си по този начин, защото от 20 август миналата година съм горд собственик на 2 пчелни семейства в ДБ кошери, които тази година съм планирал да прехвърля в 10р. ЛР и да увелича бройката им максимално при условие, че нямам нито изградени пити, нито восък(в последните няколко дни доста се изписа за дефицита или по скоро липсата на свободна продажба на основи без подмяна на восък). При тези условия производството на восък явно ще е един от ключовите фактори за постигане на целите ми!

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Като пчелар с малко кошери ползвам строителна рамка от много години . Наложи се да я ползвам поради съмнението ми в ефекта от лентичките, тогава още не знаех за оксаловата киселина . Ефект в борбата с акара има , особено рано на пролет в началото на градежа . Тогава пчелите отглеждат много търтеи без значение дали имат строителна рамка , или не . Търтеевото пило е като капан за женските акари , които предпочитат да се развиват в него. Често на една търтеева ларва има по 3 до 5 акара (майката и потомството ) . Някъде бях чел, че пчелите отглеждат 80 % работнички и 20 % търтеи на пролет и ако нямат строителна рамка развалят поставените за градеж основи, затова първо слагам строителните рамки и като започнат да ги градят тогава добавям основи за градеж . Колкото до ефекта върху медосбора не мисля , че е отрицателен , все пак премахвайки търтеевото пило намаляваме и броя на личния състав , който яде но не събира мед . Естествено по време на главна паша строителната рамка няма място в кошера , както е и добре да има по-малко открито пило за да се освободят повече вътрекошерни пчели за обработка на донасяния нектар . След края на юни строителна рамка дори и да има тя се ползва за складиране на мед, а аз я ползвам за "мед с дъвка" , на който децата много се радват :-) .

  3. #33
    И , аз съм ползвал и продължавам да ползвам строителни рамки.До сега не съм забелязал нито отслабване на семейтва , нито забавяне в развитието при семействата.
    За положителен ефект при борба с акара също не мога да дам положителни или отрицателни страни , но от цялата гимнастика се сдобивам с добро за мен количество восък.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А всички, които са ползвали строителни рамки, правили ли са НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ какво е със и без тях? Под НАУЧЕН разбирам експеримент, в който има две групи ЕДНАКВИ кошери по всички останали фактори, освен по този, който се изследва. Едната група е експерименталната, а другата - контролната. Прави се експеримента, записват се резултатите, сравняват се, и каквото покажат цифрите - това е истината.

    Твърдения от типа "не съм забелязал положителни или отрицателни страни" са много субективни. Как така дадения пчелар преценява, че не е забелязал? С какво е сравнявал? Записвал ли е резултатите? Колко процента са разликите? И въобще истина ли е това негово твърдение, или на него му се иска да е истина и сам си вярва?

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Когато аз четях пчеларски книги, в тях нямаше нищо за акара.Може да се каже ,че когато станах пчелар долу -горе тогава акара стана проблем.Строителната рамка се препоръчваше за задоволяване на инстинкта на пчелите да градят търтееви килийки.Демек да градят основите само с работнически килийки.Също така за получаване на повече восък.За пръв път чувам ,че при повече търтеи има повече мед.Някъде имаше данни 1кг. търтеи колко мед изяждат.Забравил съм защо ,но аз никога не съм ползвал строителна рамка.Може и затова да съм слаб пчелар.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Това е една от магиите на пчеларството - ние търсим логиката,а пчеличките се побутват лекичко и си намигат,гледайки ни сеира.Защо ли си мисля,че все те нас учат,пък ние се заблуждаваме колко сме умни.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От твърденията на пчеларите в постингите и от това, което получих на лични съобщения, открих една грешка в моя модел. По скоро не е грешка (модела си е верен), а грешно зададени начални данни. В публикуваните данни и графики съм заложил 90% запълване с пило на строителната рамка, като по този начин съм забравил да отчета наличието на меден венец. Реших да променя коефициента на запълване на 60%, като по този начин вече ще се получат много по-реалистични данни. Още не ги знам какви са (ще ги смятам след малко), но каквито се получат, такива и ще ви ги покажа.

    Другата корекция, която направих, е промяната на размера на търтеевата килийка. От този размер зависи колко килийки ще има на питата, а от там и колко яйца ще загубим от яйцеснасянето на майката. Благодарение на Дамян Дамянов се сдобих с достоверна информация (от западно издание), съгласно която една търтеева килийка е с размери от 6.2 до 6.9mm. В модела заредих числото 6.6mm, което е по средата на цитирания интервал.

  8. #38
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето ги и файловете на модела, заредени с вече верния размер на търтеевата килийка и със 60% запълване с пило на строителната рамка. Няма да ги коментирам - нека всеки сам да си прави изводите - добри или лоши.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ1-1.JPG
Прегледи:      337
Размер:	111.3 KB
ID:	3212

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ1-6.JPG
Прегледи:      334
Размер:	118.8 KB
ID:	3213

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ2-1.JPG
Прегледи:      334
Размер:	111.1 KB
ID:	3214

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ДБ2-6.JPG
Прегледи:      335
Размер:	119.4 KB
ID:	3215

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Аз на строителна рамка венец не съм виждал . Извинявам се , ако не съм разбрал добре но началните данни отчитат ли факта , че не строителната рамка кара пчелите да отглеждат търтеи, а инстинктът им за размножаване и дори и без нея те пак отглеждат търтеи ? Нали знаете , че в тръвните няма восъчни основи а всичко е един вид строителни рамки но това не означава , че в тях има само търтеи. Пчелите градят търтееви килийки и върху восъчна основа но им е по лесно върху строителната рамка защото там сами си слагат основите на градежа .
    Наистина не съм правил експеримент , но и ако имам повече кошери няма да слагам строителна рамка защото си е доста труд да ги изрязваш редовно . От това обаче бих загубил доста восък който става все по-скъп. Така че според мен строителната рамка върши работа но за малки пчелини иначе ще е икономически необосновано .

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Аз имам доста опит с работата със строителна рамка. Няма само плюсове или минуси. В кратък пост не може да се опише всичко в подроности. Бих ви задал само един въпрос. Освен за осеменяване за какво друго е полезен търтея в кошера ?

 

 
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •