Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 164
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Когато пчелите започнат да градят далак или рамка,майката не чака пчелите да ги изградят напълно,а още щом се загатнат първите килийки,майката ги осеменява.
    Точно това имах и аз предвид, когато написах само 1-2 дена за изграждане, а не 4-5. Пчелите започват да градят далака и майката веднага тръгва след тях, така че в сметката на дните сложих минимално закъснение. Абсолютният минимум на дните обаче е 13, защото акара влиза при търтеевото пило в последния момент преди запечатването. Ние трябва да изчакаме пълното запечатване на строителната рамка, и чак тогава трябва да я режем. Това отнема точно 12 дена и 16 часа при добро стечение на обстоятелствата. Именно поради тази причина аз цитирам числото 14 дена или 2 седмици като един оптимум, лесен за смятане. Рязането веднъж седмично, както препоръчва kuline, не е за борба с акара, а за производство на максимални количества восък. Това обаче не е предмет на тази тема.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Спирам да споря, че стана голям сеир за хората тук, вярно, че за доста от тях ще е полезно, но .... трябва да обърна внимание и на семейството, за което ме извинете.

  3. #23
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз също спирам да споря. Нека всеки сам да си излага доводите такива, каквито ги смята за правилни, пък останалите пчелари сами да си решават. След малко ще продължа с графиките за другите видове рамки, като пак повтарям - аз се базирам на подробни изчисления ден по ден на пчелната полулация. Тези изчисления пък се базират на всеобщо известните и ВЕРНИ данни за броя на дните, които пчелата прекарва под формата на яйце, личника, запечатано пило, млада пчела и стара (летяща) пчела. Най-накрая ще публикувам и целия файл, в който можете да проверите дали случайно не съм сбъркал някъде някаква формула.

    Не твърдя че съм абсолютно прав. Може да има и фактори, с които не съм се съобразил. Ето например аз не знам какъв е размера на една търтеева килийка, така че съм сложил някакво число хей-така наизуст. Дайте ми вярното число и ще го заложа в калкулатора, за да получим по-прецизни изчисления.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    На мен ми е интересно и едно друго твърдение - че семейство с много търтеи е по-трудоспособно от такова с малко на брой.Не говорим за дефектна или стара майка!Къде е логиката в това и какъв е механизма който се отключва?
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #25
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може би мотивацията за работа - знам ли. Виж как е при хората - понякога човек се амбицира и за нула време отхвърля много работа, а друг път е с провиснал нос (напр. семейни проблеми) и работата въобще не му спори. При пчелите вероятно е същото. Едва ли някога ще успеем да разберем живота на пчелите във всичките му нюанси. То хората още не сме разбрали, пък какво остава за пчелите.

  6. #26
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    На мен и друго ми е интересно. Хиляди пчелари използват Кумафос, а ние си говорим колко са вредни биологичните(механичните) методи за борба с акара.
    Я да сметнем колко мед и пчела се губи от тази отрова и после да си направим сметката отново
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Според мен в случая могат да играят феромоните.Просто налучквам,но защо и самите търтеи да не излъчват определен феромон с който да се насища кошера.Това би дало отговор на много въпроси.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Слагам ги когато плодника се изпълни с пити съответно с пчели, на мястото на втора рамка. След изрязването я поставям от другата страна като втора рамка. Изрязвам ги в зависимост от пашата. Да речем по време на рапицата на седмица след това на две седмици, което пак казвам зависи от пашата.
    Е има си и някои тънкости, които не мога да ви споделя, защото това опира и до както се казва "тайните на майстора", въпреки, че не се имам за такъв.
    Колко рамки с основи ти изграждат през сезона когато ползваш по този начин строителна рамка.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Когато слагам строителна рамка, почти винаги снесените яйца там НЕ изпълват всички килийки. Мисля, че майката (или пчелите) сами си преценяват от колко търтеи имат нужда и колко точно търтеи могат да изхранят. Ако няма строителна рамка - броят на неоплодените яйца в другите пити значително се увеличава. При силна паша ми се е случвало да видя събран мед в строителната рамка (става дума в разгарът на сезона, а не в края). Друго нещо, което съм наблюдавал - когато майката е млада и силна, броят на търтеите е по-малък. Забелязвал съм и друго - при едновременно поставени строителна рамка и рамка с основи за градеж, има моменти, когато пчелите градят главно ВО и почти не обръщат внимание на СР. Естествено я има и точно обратната ситуация.
    Всички тези неща са толкова относителни и зависят от много фактори, че дори да се изчислят - трябва да се вземат предвид прекалено много неизвестни. НЕ отричам цифрите, но пчеларството за мен не е математика. Задължително трябва да се обръща внимание на тези изчисления, но съм сигурен, че напук на всички цифри, пчелите могат да ни покажат някаква съвсем различна реалност.

 

 
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •