Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 164
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Слагам ср. при зацъфтяване на джанката.Едновременно с нея,на другия край на пилото, поставям и първата рамка с во.Работя с ДБ.Когато се изпълни плодника от магазина пускам плодникова рамка и т.н.Редовно изрязвам далаците след,като повечето пило е запечатано.Ако далака е с раб.пило не го изрязвам,а поставям друга рамка.Изрязвам далаците до началото на липата след това ги оставям.Далаците,които се изграждат в последствие се превръщат в медови рамки.Ако в замедените СР не е отглеждано пило изрязвам далаците за консумация,а ако е отглеждано пило ги използвам за подхранване при есенното нарастване зад преградна дъска.Някои ср не съм ги изваждал.Като се пооправи времето ще снимам.
    За 2014 добива на мед е; едномайчно-40кг,двумайчно(лежак 24) +100кг.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Матеев,
    вероятно аз ще съм най-смелия, защото ти отговарям в прав текст.
    Аз използвам през целия сезон строителна рамка на 12 рамков дадан-блат и с чиста съвест ще ти кажа, че си голям теоретик, но практиката е коренно различна от твоите изводи на база на някакви си графики. Не заблуждавай колегите. Щях да пропусна добива -1,5 до 2 тенекии мед на сезон от семейство. Това е самата истина!
    Сподели в детайли повече подробности. Кога ги слагаш и до кога, на колко време премахваш изграденото, къде ги поставяш в кошера и каквото се сетиш.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Наистина съм теоретик и наистина вярвам прекалено много на числата, защото те никога не са ме лъгали. Убеден съм че, и в момента не ме лъжат. Ако при тебе всичко е наред със строителната рамка, значи има някакъв положителен фактор, който не го отчиташ или не ни го казваш. Може да е двумайчино семейство, или маркова майка или периодично да добавяш пити с пило - знам ли. Отговора ти не е издържан научно (не си ни казал всички фактори от твоята технология и от твоите паши), и именно поради тази причина битуват толкова много пчеларски митове (от казването на полуистини).

    Продължавам да държа на моите си заключения и не ми се сърди, но на тях аз си им вярвам много повече, отколкото на тебе или на други подобни твърдения. А за пчеларите, които се чудят на кого да повярват, ще им кажа следното - нека да си направят експеримент с отнемане на една плодникова пита веднъж на две седмици (общо 6 пити за 3 месеца), и после да видим дали ще се бият в гърдите, че са извадили 40-50 кила мед.
    За втория абзац, отново не си прав, защото не е редно да сравняваш отнемането на пита с пило от това да слагаш постоянно строителна рамка и да я изрязваш през определен период в зависимост от пашата.
    Не работя с двумайчини семейства, нито ползвам елитни майки, защото си ги произвеждам сам, било то с подобие на ентерова пита или с пренасяне на пчелни ларви. Вярно е, че голяма роля играе и района на пчеларстване, но пък не може да се мъчиш в балкана, където има една максимум две паши на година, да произведеш големи количества мед и да си мислиш, че това се дължи на строителната рамка, защото пчелите градят, тогава когато има приток на нектар и млади пчели естествено.
    И като допълнение, налага ми се понякога да отнемам (а не да добавям) пита с пило.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Сподели в детайли повече подробности. Кога ги слагаш и до кога, на колко време премахваш изграденото, къде ги поставяш в кошера и каквото се сетиш.
    Слагам ги когато плодника се изпълни с пити съответно с пчели, на мястото на втора рамка. След изрязването я поставям от другата страна като втора рамка. Изрязвам ги в зависимост от пашата. Да речем по време на рапицата на седмица след това на две седмици, което пак казвам зависи от пашата.
    Е има си и някои тънкости, които не мога да ви споделя, защото това опира и до както се казва "тайните на майстора", въпреки, че не се имам за такъв.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    За втория абзац, отново не си прав, защото не е редно да сравняваш отнемането на пита с пило от това да слагаш постоянно строителна рамка и да я изрязваш през определен период в зависимост от пашата.......
    И по какво се различават двата метода?

    И в двата случая майката залудо е снасяла яйца, които после ще бъдат отнети от семейството. И в двата случая младите пчели залудо са изхранвали пило, което после ще бъде отнето от семейството. И в двата случая 20% от времето или яйцата на майката са отнети или унищожени, което е все тая. А 20% по-слабо семейство носи 50% по-малко мед. Предполагам, че това го знаеш. Ако кажеш че не съм прав, значе обръщаме с главата надолу всички представи за пчеларстването, и всичко почти всичко изписано досега във форума и в пчеларската литература е за боклука, защото не е вярно.

    Кажи ми къде греша? Защо по-слабите семейства са за предпочитане по време на медосбора?

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ...... Да речем по време на рапицата на седмица след това на две седмици, което пак казвам зависи от пашата.
    Тука пак нещо не те разбирам. Как така ще зависи от пашата? Зависи само и единствено от жизнения цикъл на търтея - време на яйцето и време на личниката. Как така по време на рапицата ще ги изрязваш веднъж седмично? Каква е ползата от това?

    Нали на майката са необходими около 3-4 дена да осемени питата. Преди това ден-два за градеж. След това още 3 дена за фаза яйца и още 6 за фаза личника. Общо стават 13-14 дена или точно 2 седмици, за да има ефективна борба с акара. По-малко не става - акара все още няма да е влязъл в килийките. По-много също не става, защото има опасност да се излюпят търтеи. Трябва да са точно 2 седмици, а не 1 или 3.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И по какво се различават двата метода?

    И в двата случая майката залудо е снасяла яйца, които после ще бъдат отнети от семейството. И в двата случая младите пчели залудо са изхранвали пило, което после ще бъде отнето от семейството. И в двата случая 20% от времето или яйцата на майката са отнети или унищожени, което е все тая. А 20% по-слабо семейство носи 50% по-малко мед. Предполагам, че това го знаеш. Ако кажеш че не съм прав, значе обръщаме с главата надолу всички представи за пчеларстването, и всичко почти всичко изписано досега във форума и в пчеларската литература е за боклука, защото не е вярно.

    Кажи ми къде греша? Защо по-слабите семейства са за предпочитане по време на медосбора?
    Да така е майката е снасяла за лудо, но в строителната рамка снася неоплодени яйца, от които колкото и да ти се иска не се излюпват пчели, а търтеи. Пчелите могат да изхранват толкова ларви, колкото си преценят и отчасти за това влияние оказва пчеларя. Когато е достатъчно силно семейството, то не е проблем да се насочат да изхранват търтееви ларви.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тука пак нещо не те разбирам. Как така ще зависи от пашата? Зависи само и единствено от жизнения цикъл на търтея - време на яйцето и време на личниката. Как така по време на рапицата ще ги изрязваш веднъж седмично? Каква е ползата от това?

    Нали на майката са необходими около 3-4 дена да осемени питата. Преди това ден-два за градеж. След това още 3 дена за фаза яйца и още 6 за фаза личника. Общо стават 13-14 дена или точно 2 седмици, за да има ефективна борба с акара. По-малко не става - акара все още няма да е влязъл в килийките. По-много също не става, защото има опасност да се излюпят търтеи. Трябва да са точно 2 седмици, а не 1 или 3.
    Явно аз не мога да обясня и оставам това на теб, да разбереш защо и как се случват нещата, на база на изводи и анализи, които сам си изградиш.
    Все пак човек най-добре се учи от практиката. Поне с това се съгласи.
    Строителната рамка не се използва само за справяне с акара, защото рано на пролет акара е ню-ню. Като имаш на предвид, че аз третирам само есен с мравчена и оксалова киселини.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Да така е майката е снасяла за лудо, но в строителната рамка снася неоплодени яйца, от които колкото и да ти се иска не се излюпват пчели, а търтеи. Пчелите могат да изхранват толкова ларви, колкото си преценят и отчасти за това влияние оказва пчеларя. Когато е достатъчно силно семейството, то не е проблем да се насочат да изхранват търтееви ларви.
    Аз ли лошо обяснявам или ти се правиш, че не ме разбираш. Когато майката снася търтееви (неоплодени) яйца, тя през това време НЕ СНАСЯ ОПЛОДЕНИ ЯЙЦА, от които се раждат пчели работнички. И от всеки 14 дена ти отнемаш около 3 дена и половина за безсмислено яйцеснасяне. Та това е 25% от времето (яйцата), което означава 25% по-малко пчели-работнички след 21 дена.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Когато пчелите започнат да градят далак или рамка,майката не чака пчелите да ги изградят напълно,а още щом се загатнат първите килийки,майката ги осеменява.

 

 
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •