Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Колко са вашите загуби през зима(2014-2015)

Гласували
180. Не можете да гласувате в тази анкета
  • 0%

    91 50.56%
  • 10%

    50 27.78%
  • 20%

    16 8.89%
  • 30%

    11 6.11%
  • 40%

    6 3.33%
  • 50%

    3 1.67%
  • 60%

    2 1.11%
  • 70%

    0 0%
  • 80%

    0 0%
  • 90%

    0 0%
  • 100%

    1 0.56%
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 111
  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    то и след 2 месеца пак ще е 0% смъртност ... ch.atanasov е прав всички крият и никой не казва по ред причини...

    Засега без изненади макар и да се надявах да оцелеят - 2 отпаднали - отводки от август - дадоха фира още преди Коледа....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    При мен едно осиротяло семейство

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    При мен зазимени 13 кошера към настоящия момент всички са живи, и дано така си остане , като един от тях е /кенийски, африкански различно го наричат/, не знам как да го подхранвам и какво да го правя оставил съм го каквото стане с него, въпреки това си е и той жив. На пролет ще видим как ще са нещата.

  4. #14
    То е още рано да се говори за загуби при положение че най много семейства отпадат средата на март или началото на април, но за момента нямам нито едно загубено имам едно рехаво семейство на 2-3 рамки но мисля че ще оцелее
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз гласувах с 10%, но защото първо се заблудих, че става въпрос за предишната зима. Причината за загубите миналата зима според мене са само две - избягали семейства (вероятно от акара) и умрели от глад семейства по причина, че предишната зима не бях правил есенно подхранване.

    Тази зима загубите ми вече достигнаха 5%, като причините са същите. Средно по едно или две семейства на пчелин вече са загинали, въпреки че този път положих големи усилия с третирането и подхранването. Другата причина също я знаете - кълвачи и торнадо (ураган).

    Според мене винаги ще си има някаква зимна смъртност, като причините за това могат да бъдат десетки, включая и грешки на пчеларя. Ако тази смъртност е в рамките на 10 или дори 20%, то това според мене е нормално. Как е при хората? Въпреки напредналата медицина пак има детска смъртност, смъртност от неизлечими болести, смъртност от нещастни случаи и дори смъртност от глупост. При пчелните семейства най-вероятно е същото.

    Един пчелар има сериозен проблем само ако смъртноста достигне до много големи размери - например над 20%. Тогава и само тогава вече трябва да се търси причината. При хората например това са масовите измирания от някаква епидемия.

    Според мене всичките тези пчелари, които се кълнат че имат нулева смъртност, или ЛЪЖАТ или имат много малко кошери, и по тази причина статистиката на НОРМАЛНАТА СМЪРТНОСТ (под 20%) все още не ги е засегнала. Това е истината. Единственото, което всъщност можем да обсъждаме, е какъв е процента на смъртност, който можем да считаме за нормален.

    ПС: Иначе колегите са прави - тазгодишната смъртност ще я броим на 1-ви април, и след това във форума повечето пчелари ще напишат първоаприлската си ЛЪЖА, защото ще ги е срам да си кажат истината.

  6. #16
    Не ме срам от каквито и да било резултати! С пчеларство се занимавам от 5 години първите 2 години нямах загуби но да приемем че кошерите бяха по малко, на третата загубих 2 семейства, на четвъртата загубих 4 отводки. Тази година както писах в предния коментар за момента нямам ядове така както гледам може и да нямам загуби но пчелите се броят на пролет а още е зима ...
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    15.02.2014
    Мнения
    3
    По-принцип съм забелязал,че сложа ли питките след 10.02 няма проблем с по-нататъшното зимуване.Задължително найлона отгоре.
    Досега всичко е перфектно-65 от 65 и смятам,че няма да има проблеми.Не виждам какво срамно има да се кълнем или лъжем,все пак кошерите са мои и засягат само мен.

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз гласувах с 10%, но защото първо се заблудих, че става въпрос за предишната зима. Причината за загубите миналата зима според мене са само две - избягали семейства (вероятно от акара) и умрели от глад семейства по причина, че предишната зима не бях правил есенно подхранване.

    Тази зима загубите ми вече достигнаха 5%, като причините са същите. Средно по едно или две семейства на пчелин вече са загинали, въпреки че този път положих големи усилия с третирането и подхранването. Другата причина също я знаете - кълвачи и торнадо (ураган).

    Според мене винаги ще си има някаква зимна смъртност, като причините за това могат да бъдат десетки, включая и грешки на пчеларя. Ако тази смъртност е в рамките на 10 или дори 20%, то това според мене е нормално. Как е при хората? Въпреки напредналата медицина пак има детска смъртност, смъртност от неизлечими болести, смъртност от нещастни случаи и дори смъртност от глупост. При пчелните семейства най-вероятно се същото.

    Един пчелар има сериозен проблем само ако смъртноста достигне до много големи размери - например над 20%. Тогава и само тогава вече трябва да се търси причината. При хората например това са масовите измирания от някаква епидемия.

    Според мене всичките тези пчелари, които се кълнат че имат нулева смъртност, или ЛЪЖАТ или имат много малко кошери, и по тази причина статистиката на НОРМАЛНАТА СМЪРТНОСТ (под 20%) все още не ги е засегнала. Това е истината. Единственото, което всъщност можем да обсъждаме, е какъв е процента на смъртност, който можем да считаме за нормален.

    ПС: Иначе колегите са прави - тазгодишната смъртност ще я броим на 1-ви април, и след това във форума повечето пчелари ще напишат първоаприлската си ЛЪЖА, защото ще ги е срам да си кажат истината.

    Тази зима е необичайно топла и дори най-кекавите пчели успяват да иззимят. Ако в такава зима някое семейство все пак не оцелее, значи е имало някакъв СЕРИОЗЕН проблем.
    Аз лично предпочитам смъртоността да я смятам за определен период от време (5 години), тъй като всяка година е за себе си.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Тази зима е мека, но в сравнение с предходната си е зима. Така, че според мен смьртността ще по-висока. Критичните периоди тепьрва предстоят, другата седмица и втората десетдневка на март. А прогнозата за март е да е по-студен от миналогодишния. При мен досега през годините смьртността винаги е била октомври и март. Декември и януари по принцип си протичат без смьртност. До момента не сьм отварял повече от 5,6 кошера така че няма как да кажа смьртност, предполагам и много други са така.
    Винаги може по-добре.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Чак сега погледнах .Аз не участвам ,но досега анкетите бяха явни.Така въобще нищо няма да се разбере.Според мен де ,може да греша.

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •