Струва ми с, че сте "пресолили манджата" в началото на текста и понеже се усещате, че е така решихте да пробвате тук дали ще мине. Само искам да ви напомня, че повечето посетители стоят в страни и не изказват мнение, а малкото които си позволяват да изкажат такова трябва много да внимават за да е бъдат обявени за провокатори.
Сега по същество
- Знаете ли, че още през 2003 г. на Българския Пчелар му е отнето свещеното право на избор на пчелни майки и свещенното право да произвежда и продава излишните си отводки?
Сега му е законово забранено, но никой не му дири сметка дали продава или не, а после може би ще му е законово разрешено, НО ще трябва да се конкурира с производители собственици на хиляди кошери и бълващи огромни количества склонни и на доста по-ниски цени. Дори и да не са склонни на по-ниски цени тя цената сама ще падне от пренасищане на пазара.
- Знаете ли, че законите в областа на пчеларството си ги измислят в своя полза и прилагат в своя полза само няколко човека, които са превърнали в роби всички останали пчелари?
Чувствам се леко ощетен, но чак пък роб в никакъв случай.
- Знаете ли че един от вашите мили пчеларските вождове се е изправил и пред Еврокомисари е казал „Българските пчелари не се нуждаят от директни плащания“?
Не не знам, а претендирам да съм от средно информираните, ако вие го знаете го назовете с име, дата и т.н. останали факти и да го линчуваме ако трябва, но ако това са само приказки без доказателства може да си говорим между нас ама да излизат официално, извинете.
- Знаете ли, че бюджета на сегашната тригодишна програма е два пъти по-малък пак поради действията старите вождове?
Отново не знам и до колкото знам той се формира според броя регистрирани пчелни семейства във всяка държава. Ако има виновни ги покажете и обяснете.
- Знаете ли, че причината в момента да няма директни плащания на кошер в цяла Европа е само и единствено България, която не е подкрепила тази идея?
Това до колкото съм запознат не е въобще не е вярно. При гласуването мнението е било разделено на половина ЗА и ПРОТИВ и ако всички наши представители (на България) бяха гласували ЗА щеше да се получи, но и и те не са били убедени и някои са гласували ПРОТИВ и ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ и предложението не се приема но да се казва, че само те единствени носят вина е подвеждащо все пак половината евродепутати са били ПРОТИВ.
- Знаете ли, че всичко лошо което ви се случва в пчеларството, е плод на задкулисните игри само на 3-4 човека?
Абсолютно е не вярно. Няколко човека са направили доста злини ама чак пък всичко лошо да е заради таях хайде хайде. Никой от таях не кара пчеларите да блъскат амитраз примерно или да слагат буци пръст във восъка и т.н. За състоянието на сектора сме виновни всички.
- Знаете ли, че такова загробващо законодателство и такова робско отношение към пчеларите има само и единствено в България, и никъде другаде?
Бяхме роби малко по горе, а сега вече сме погребани в гробове заради законодателството! Закона не е съвършен, но дава права на пчеларите да работят и реализират продукцията си. Определено има много за поправяне ама чак да сме погребани.......