Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 38 от 41 ПърваПърва ... 283637383940 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 371 до 380 от общо 401
  1. #371
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Цапат при ново обтелване ЯКО. При изпъване на теловете със зегето восък се трупа по зъбните колела и превърта и не се получава и ....... мамата
    Иначе пчелите ги изчистват в последствие перфектно.
    Имам някаква фобия към тея рамки от топилка и това е. Адски ме дразнят и само едни са по-дразнещи, нападнатите от молец.
    Прав си може и без почистване ама....... фобия.
    Прав си сигурно, но аз нито опъвам телове наново, нищо не ги правя, слагам основата, пускам тока, че се мандахерцала малко не е проблем, те като се съберат на нея да градят е изправят от тежеста им.

  2. #372
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Когато топя на слънчевата топилка цели рамки, се сваля всичко от рамката. Рядко ще остане някое петно клей върху дървото на рамката и то в случай, че бързам да я извадя, за да сложа нова. По принцип, аз съм си правил топилката и тя е с три стъкла, а не с две и вдига температура над 70 градуса по Целзий, когато температурата на въздуха е над 27 градуса, ако е по-студено не вдига толкова температура.

    След изваждането на рамките дървото е много добре почистено и единственото, което правя, е почистване на телта с макетен нож, защото остават капчици непочистен восък, както и тънък филм от клей, който не пречи на залепването на следващата восъчна основа, но пречи на пчелите, щото те не търпят мръсотия, почистват телта и с това отлепят основата. Тъкмо затова, преди да поставя основата, почиствам теловете на рамките с макетен нож. Да, досадно е, но ми пести доста тел и време за поставянето й.

    Относно топенето на восъка заедно с рамките, мисля, че е достатъчно да се дезинфектират от парата. В екарисажите, когато третират месото на болни животни, го обработват с пара под висока температура, мисля, че е над 100 градуса, и парата унищожава всички микроорганизми. Това го твърдят ветеринарите. Представяйте си, какво ядем в саламите. Да са ви сладки, любители на саламите!

  3. #373
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Идеята е добра, но трябва да се изпробва. Пиши, ако имаш резултат.

  4. #374
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Благодаря за поздравите!
    Ще му ги предам, ако се видим, но аз съм в Ловеч.

  5. #375
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Когато топя на слънчевата топилка цели рамки, се сваля всичко от рамката. Рядко ще остане някое петно клей върху дървото на рамката и то в случай, че бързам да я извадя, за да сложа нова. По принцип, аз съм си правил топилката и тя е с три стъкла, а не с две и вдига температура над 70 градуса по Целзий, когато температурата на въздуха е над 27 градуса, ако е по-студено не вдига толкова температура.

    След изваждането на рамките дървото е много добре почистено и единственото, което правя, е почистване на телта с макетен нож, защото остават капчици непочистен восък, както и тънък филм от клей, който не пречи на залепването на следващата восъчна основа, но пречи на пчелите, щото те не търпят мръсотия, почистват телта и с това отлепят основата. Тъкмо затова, преди да поставя основата, почиствам теловете на рамките с макетен нож. Да, досадно е, но ми пести доста тел и време за поставянето й.

    Относно топенето на восъка заедно с рамките, мисля, че е достатъчно да се дезинфектират от парата. В екарисажите, когато третират месото на болни животни, го обработват с пара под висока температура, мисля, че е над 100 градуса, и парата унищожава всички микроорганизми. Това го твърдят ветеринарите. Представяйте си, какво ядем в саламите. Да са ви сладки, любители на саламите!
    И каква е връзката между салама и екарисажа?

  6. #376
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Не бъркай парата от восъкотопката с тази, която се използва в промишлеността. Тя се произвежда в котли, които работят под налягане. Най-често се използва прегрята пара или пара под налягане - често се означава като "Пара 6" примерно, ако е под налягане 6 atm. и температурата ѝ е доста по-висока, но не помня колко точно - около 160 градуса май, но може и да греша.

  7. #377
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg Виж публикацията
    Не бъркай парата от восъкотопката с тази, която се използва в промишлеността. Тя се произвежда в котли, които работят под налягане. Най-често се използва прегрята пара или пара под налягане - често се означава като "Пара 6" примерно, ако е под налягане 6 atm. и температурата ѝ е доста по-висока, но не помня колко точно - около 160 градуса май, но може и да греша.
    Днес снигнахме 8 атм .

  8. #378
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Приемам ироничната забележка!
    Парата не е по моята специалност, но ми се е налагало да работя в химически комбинат в компанията на много апарати, работещи с пара. При необходимост ползвах справочници, но тук не правим проект, подлежащ на технически надзор и затова си позволих да посоча данни по памет. Уфф, много години минаха от последния ми проект и много неща вече избеляха в паметта ми. Не случайно поясних, че не си спомням точно, но сега направих справка и виждам, че котлите 6 атм достигат до 130 градуса.
    Всъщност трябваше да кажа, че 100 градуса не са достатъчни за стерилизация, защото има микроорганизми, които издържат доста време при тази температура. В кулинарните книги за стерилизация на месни консерви препоръчват мин. 103 градуса, което ще рече, че или трябва в тенджера или друг съд под налягане да става или в някакъв солов разтвор, напр. на готварска сол.

  9. #379
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Това , не е забележка .
    Пиша , до къде стигнахме с колега .

  10. #380
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Това , не е забележка .
    Пиша , до къде стигнахме с колега .
    Любопитен съм да науча подробности, може ли?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 38 от 41 ПърваПърва ... 283637383940 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •