Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 41 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 401
  1. #261
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Сьщия ефект се постига и с ширина на горната летва 2 см вместо 2,5 см.

  2. #262
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Само за сведение: Колегата при който видях рамките с канал на горната летва е с кошери ДБ. Ако се видя пак с него ще разпитам повече, дали има мнение за ефект, или сега ще ги ползва за първи път.

    Поздрави, Г. Георгиев

  3. #263
    Потребител
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    69
    Пчеларски район
    Плевен
    От любопитство, ако някой от вас ползва финландски кошери (в частност г-н Матеев) там има ли така наречената "зона на смъртта"?
    Дават ги с +- 30градуса компенсация на външната температура.Ако вън е -10, -15 в кошера би трябвало да е достатъчно топло пчелите да могат да се движат и да стигат до меда където и да се намира.

  4. #264
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Много пъти съм си мислил дали е възможно да се направи рамка от прахово боядисан алуминиев профил. Може да се използва Т-профил с ширина 25mm, централно ребро за заздравяване 5-10mm и дебелина на профила и реброто - 1mm. Като здравина (коравина) този профил ще е съизмерим или дори по-здрав от алтернативната дървена летвичка. Изчислих и теглото на вложения алуминий - получава се около 100g за една ЛР рамка. При закупуване на едро на такъв профил цената му ще е от порядъка на 7 лева на килограм или 70 стотинки за 1 рамка.

    Самата сглобка ще е много лесна - просто профила се реже на верните размери и в 4-те ъгъла на рамката се слагат дървени триъгълничета, които да крепят цялата конструкция. Всъщност има много варианти за конструкцията, както и за обтелването. Крайният резултат ще е, че ще се получи рамка, в която мъртвата зона е само 2mm + разбира се 10-те mm между рамките. По-идеален вариант за мъртвата зона няма как да се измисли. Като цена - ами получава се поносима цена, която дори може да се каже че е ниска предвид факта, че рамката ще стане ВЕЧНА.

    Ако някой започне промишлено да произвежда алуминиеви рамки, тогава директно може да заварява профилите един с друг, а след това да прави прахово боядисване върху готово заварената рамка. Може дори да се нанася и полимерно покритие, като с това ще реши проблема с високата топлопроводимост на алуминия. Като цяло може да се получи идеална рамка с доста ниска цена.

    Остава единствено проблема с факта, че все пак слагаме алуминий вътре в кошера. Дори и да е перфектно боядисан, пак има шанс за попадане на алуминий или алуминиеви соли в меда. Не че са кой-знае колко вредни - все пак алуминиевото фолио и алуминиевите съдове за еднократна употреба масово се използват в хранителната промишленост.

    Та ако някой наистина иска максимално да намали зоната на смърта, най-добре е да помисли за алуминиеви рамки. По-добро няма как да се измисли. Леко завишената цена не е проблем, защото и на самите специализирани дървени рамки цената също е завишена поради допълнителния труд. Може да се направи и хибриден вариант, при който алуминиеви са само долната и горната летвичка (или поне само централната част), а другото е от дърво.

    ПС: Това е само идея, която не съм я пробвал. Ако някой все пак реши да я пробва, с голям интерес бих прочел за резултатите от неговия експеримент.

  5. #265
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Наскоро купих едни липи (дъски) за рамки. Нещо много се цепят като ги кова с такера. Досега не съм имал проблем с липи. Тези са от сушилня, а досега винаги аз съм си ги сушил като съм ги държал на сянка по няколко месеца. Имам усещането, че тези са пресъхнали. Може ли да се цепят, защото за неправилно сушени? Извинявам се, но нищо не разбирам от сушене. Ако са пресъхнали има ли как да "оправя" нещата? Най-накрая и да се цепят не е кой знае какъв проблем Предполагам естественото сушене е по-добро, но ако са от сушилня и е направено качествено, дали ще има голяма разлика?
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 12.07.2015 в 21:11.

  6. #266
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Наскоро купих едно липи (дъски) за рамки. Нещо много се цепят като ги кова с такера. Досега не съм имал проблем с липи. Тези са от сушилня, а досега винаги аз съм си ги сушил като съм ги държал на сянка по няколко месеца. Имам усещането, че тези са пресъхнали. Може ли да се цепят, защото за неправилно сушени? Извинявам се, но нищо не разбирам от сушене. Ако са пресъхнали има ли как да "оправя" нещата. Най-накрая и да се цепят не е кой знае какъв проблем Предполагам естественото сушене е по-добро, но ако са от сушилня и е направено качествено, дали ще има голяма разлика?
    Няколко са факторите, поради които материалът се цепи. Първо това е качеството на самият материал - неговата структура (от колко годишни дървета е добит, къде са расли, надморска височина, вятър, суха или по-влажна почва и още доста други фактори). Друг фактор е начинът на сушене. Естественото сушене е най-добро за материал за рамки. При него почти няма изменения на якостните качества на материала. Ако е сушен в сушилна камера на по-екстремен режим, то увреждането на структурата на дървесината е по-голямо. Важна е и самата влажност, при която се обработва дървесината. Колкото тя е по-суха, толкова цепенето е по-голямо. А приложени заедно посочените по-горе фактори могат да понижат значително качеството на дървесината.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  7. #267
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Предполагам естественото сушене е по-добро, но ако са от сушилня и е направено качествено, дали ще има голяма разлика?[/QUOTE]

    Винаги предпочитай естественото сушене .
    В сушилните на някои предприятия се нагледах на ,,чудеса,, -във Варна ,,Сава Ганчев,, , в Шумен ,,Август Попов,, ,в Пловдив ,,Напредък ,, .
    Това , преди 25 години , а за сега не ми се мисли .
    Докато мине номера , пардон фактурата .

  8. #268
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Винаги предпочитай естественото сушене .
    В сушилните на някои предприятия се нагледах на ,,чудеса,, -във Варна ,,Сава Ганчев,, , в Шумен ,,Август Попов,, ,в Пловдив ,,Напредък ,, .
    Аз като поковах разбрах, че съм се излъгал
    Знам два метода за учене:
    А) от собствените грешки
    Б) като те открехнат другите какво да не правиш
    Разбира се А) не е за предпочитане. Благодаря все пак за съвета. За в бъдеще ще послужи

  9. #269
    Наблюдател
    Регистриран
    15.11.2010
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    сандански
    Здравейте колеги, тази година ми се налага да направя голям брой рамки и мисля да опитам обтелване с такер , като на клипа. Ще се обзаведа и с радиална центрофуга , та питането ми е, дали това вертикално обтелване ще издържи на високите обороти ?
    До сега обтелвах хоризонтално, но прочетох тук ,че не издържа при въртенето на високи обороти.

  10. #270
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от sandan Виж публикацията
    Здравейте колеги, тази година ми се налага да направя голям брой рамки и мисля да опитам обтелване с такер , като на клипа. Ще се обзаведа и с радиална центрофуга , та питането ми е, дали това вертикално обтелване ще издържи на високите обороти ?
    До сега обтелвах хоризонтално, но прочетох тук ,че не издържа при въртенето на високи обороти.
    С такер не съм пробвал. Армирани вертикално (по метода на Венер) ЛР с 8 тела нямат проблем с радиалната. За мене армирането сравнено с такера и тел е по-добро. Второто не съм го пробвал. Т.е. това е хипотетично сравнение само

 

 
Страница 27 от 41 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •