Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    6

    Относно данъчна декларация

    Здравейте,нов съм в форума имам запитване тази година за 2014 г продадох меда на една фирма с договор казаха ми като се пише на инвалид не се плаща нищо.Въпроса ми е след като не съм регистриран като земеделски производител ако го пиша на инвалид какво се плаща след подаване на декларация и дали ще му спрат помощите става на въпрос за сума от 11600лв.И ако го запиша на пенсионер какво ще се плаща казаха ми че се спадат 40%производствен разход плаща се данак 10%и някакво здравно доусигуряване 8%.Моля който е компетентен да ми пише.Извинявам се ако темата не е в точния раздел.Благодаря предварително.Ако е на инвалид какво се плаща ако е пенсионер какво се плаща.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Ако договора вече е сключен с теб, няма как да го прехвърлиш на инвалид или пенсионер сега. Данъчното облекчение за инвалидите е 7920 лв, от горницата се признават 40 % разходи и върху остатъка от 60% се плаща данък 10%, същото плащат и пенсионерите и лицата които не са регистрирани земеделски производители само че върху цялата сума /няма данъчно облекчение/. Пенсионер и инвалид когато са регистрирани земеделски производители плащат /и то всеки месец/ само здравна осигуровка - тия 8 % за които пишеш.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    6
    Значи когато е рагистриран пенсионер или инвалид за земеделски производител само тогава има 8%здравно осигоряване ако неса остава само 10%данак така ли да разбирам и ако е на инвалид дали му спират помощите който му дават,и все още фирмата не е подала дани в НАП и мога да се свържа с тях да променят на кой се води договоре,но как ще е най добре.Благодаря

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цеко грешиш. Независимо дали си регистриран ЗП или не имаш нормативно признати разходи. За ЗП те са 60% а за не регистрирани са 40% и вече данъка е на база получената сума след приспаднатите разходи , като за ЗП се приспадат и осигуровките. Върху остатъка плащаш 10% данък. За инвалидите ако остатъка е до суматана данъчното облекчение не дължат данък, ако е над- само за горницата над тази сума. Пенсионерите ЗП заплащат само здравни осигуровки.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    6
    Значи когато е рагистриран пенсионер или инвалид за земеделски производител само тогава има 8%здравно осигоряване ако не са остава само 10%данак така ли да разбирам? И ако е на инвалид или пенсионер не регистриран какво се плаща има ли 8% здравно осигоряване + 10%данак или остава само данак10% и дали му спират помощите на инвалида който му дават,и все още фирмата не е подала данни в НАП и мога да се свържа с тях да променят на кой се води договора,но как ще е най добре.Благодаря

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Цеко грешиш. Независимо дали си регистриран ЗП или не имаш нормативно признати разходи. За ЗП те са 60% а за не регистрирани са 40% и вече данъка е на база получената сума след приспаднатите разходи , като за ЗП се приспадат и осигуровките. Върху остатъка плащаш 10% данък. За инвалидите ако остатъка е до суматана данъчното облекчение не дължат данък, ако е над- само за горницата над тази сума. Пенсионерите ЗП заплащат само здравни осигуровки.
    Мисля че и аз така го обясних /или поне така ми се искаше/, колега Киров двама човека ти обясняваме едно и също и пак не можеш да разбереш, най добре се консултирай със счетоводител да не се ядосваш после. Не знам какви привилегии получава твоя инвалид, но моя получава по малко от 20 лв на месец и до сега не ги е изгубил....

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    6
    Значи не ги спират ок,а тези 8% здравни внасят ли се на не регистриран производител

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето какво получих днес по мейл от НАП, но не знам как да го тълкувам. Публикувам го, защото може да влезе на някого в употреба:

    Промени касаещи земеделските производители
    Данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция при условията на ЗКПО за преотстъпване на корпоративен данък, под формата на данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски производители. (чл. 48, ал. 6)


    Има и други текстове, които ни касаят. Ето и пълният текст на мейла, заедно с приложените към него документи:

    Уважаеми клиенти,

    Водени от желанието да бъдем полезни, както и да Ви информираме навреме за Вашите права и задължения относно плащането и декларирането на данъчните и осигурителни задължения, Ви изпращаме информационен пакет за промените през тази година.
    По-важните от тях за физическите лица са:
    - 5% отстъпка ще може да ползва всеки, който подаде декларацията си по електронен до 31 март, няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и внесе в срок до 30 април дължимия по декларацията данък. Най-лесно онлайн декларацията може да се подаде с персонален код, който се издава безплатно в офисите на НАП.
    - данъчното облекчение за минимални доходи ще се ползва само през 2015 г. за доходите от 2014 г.
    - данъчното облекчение за деца ще се ползва през 2016 г. с подаване на декларация за доходите от 2015 г.
    - през 2015 г. се дава право на избор за удържане на авансов данък през последното тримесечие с декларация пред платеца на дохода Бихме искали да ви напомним също и че осигурителните каси, поемайки задължения към самоосигуряващите се лица - членове на каси, могат и чрез упълномощаване от тяхна страна да подават декларация 6 за дължимите осигурителни и здравни вноски от техните членове за доходите им през 2014 година.
    Повече подробности можете да намерите в прикачената информация.

    Екип на НАП


    Приложени файлове: НАП.zip

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •