Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 41
  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Брой основи от 1 кг восък

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нямам никаква представа кога ще се скапи този силикон, но знам със сигурност, че няма да е толкова издръжлив, колкото истинските метални валяци, произвеждащи милиони основи.

    Иначе мога да ти кажа какво става със силиконовите бутони на някои GSM-и и радиотелефони - протриват се и ръбовете им се заоблят само за 2-3 години употреба (натискане на бутони от дъжд на вятър). Ето гледам един телефон Panasonic пред мене. Освен това пожълтяват, зацапват се с мръсотии, късат се от време на време ако започнеш да ги триеш с цел почистване и т.н. Щом е меко - не ми го хвали. Няма шанс да издържи дълго. Може да се повреди дори и при случайно изтърване на някакъв инструмент или при почистване. Достатъчно е една единствена килийка да се повреди и това ще е края на цялата матрица.

    Друго са си металните валяци. Те са практически вечни и със сигурност ще ни надживеят.
    Ще ме умориш - Щом е меко - не ми го хвали
    Обратно на темата: Мисля си че тези валяци може да се направят от керамика, а не от метал защото имат различни качества.
    А леенето на основи си е играчка за хора без работа.
    20 основи за 1 час. 20 х 0.13лв = 2,6 лева и по сметката, че един час струва 5лв, то си вътре с 2.4лв за всеки час, а като сложим и разходите за ток и вода, то става една...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от mivanov Виж публикацията
    ....Пресата е без никакви охлаждания, основата стяга за около3-4минути. Спокойно за един ден могат да се отлеят стотина основи .....
    4 минути загубено време при разценка 5 лева на час прави по 33 стотинки на основа ......
    Добро хоби и добър начин за ароматизиране на къщата за един ден, но по магазините се продават евтини ароматизатори, издържащи по цял месец ....

    И не забравяй тенджерата под налягане, иначе няма как да вдигнеш 120 градуса с цел дезинфекция. Лошото обаче е, че минутите загубено време ще нарастнат до 5 или дори до 6, което означава по 50 стотинки разход на труд за 1 основа.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    07.01.2011
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    Велико Търново

    Talking

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    4 минути загубено време при разценка 5 лева на час прави по 33 стотинки на основа ......
    Добър начин за ароматизиране на къщата за един ден, но по магазините се продават евтини ароматизатори, издържащи по цял месец ....
    Значи, то човек не трябва и да яде по тая логика, защото ще трябва да ходи на зъболекар, като му се увредят зъбите, пък и до тоалетна, а там вода се пуска, а пък тя колко струва, а пречистването й, и т.н.
    По филмите , които съм гледал, всички пчеларски ферми сами си правят основите.В една даже имаше направена преса от бетон.Защо?
    Относно губенето на време ,вие защо си чешете езиците по форумите, а не ходите да работите

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от mivanov Виж публикацията
    ...По филмите , които съм гледал, всички пчеларски ферми сами си правят основите.В една даже имаше направена преса от бетон.Защо?
    Относно губенето на време ,вие защо си чешете езиците по форумите, а не ходите да работите
    Ваша воля - имате си излишно време, ползвайте го за каквото си искате. Моите постинги са насочени не към хоби пчеларите, а към БИЗНЕС ПЧЕЛАРИТЕ, които добре си правят сметката на парите и на времето. Поне половината във форума са такива и на тях им е интересно това, което го пиша. Колкото до останалите - нека да си практикуват хобито колкото си искат. Това не е лошо, щом така са си решили.

    Повече няма да пиша в тази тема за икономическата изгода от правенето на ръчни основи, защото каквото имаше да го казвам - вече го казах. И който иска да прави бизнес от пчеларството - вече го е разбрал и вече си е взел личното си решение, каквото и да е то. Успехи в развойната дейност, а аз наистина трябва да започна да се занимавам с нещо по-полезно от ограмотяването на други хора (тука си прав, като ме критикуваш).

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ваша воля - имате си излишно време, ползвайте го за каквото си искате. Моите постинги са насочени не към хоби пчеларите, а към БИЗНЕС ПЧЕЛАРИТЕ, които добре си правят сметката на парите и на времето. Поне половината във форума са такива и на тях им е интересно това, което го пиша. Колкото до останалите - нека да си практикуват хобито колкото си искат. Това не е лошо, щом така са си решили.

    Повече няма да пиша в тази тема за икономическата изгода от правенето на ръчни основи, защото каквото имаше да го казвам - вече го казах. И който иска да прави бизнес от пчеларството - вече го е разбрал и вече си е взел личното си решение, каквото и да е то. Успехи в развойната дейност, а аз наистина трябва да започна да се занимавам с нещо по-полезно от ограмотяването на други хора (тука си прав, като ме критикуваш).
    Аз не вярвам всички да са толкова прости да не могат да оценят важността на фактора време. Обаче точно комерсиализацията и влошаването на качеството на всичко ни тласка да си правим всичко сами от восъчната основа до лютеницата. Не съм съгласен да събирам чист восък от далаци и да го предам за восъчни основи направени от восък с кумафос, амитраз и прочее виждаш по другата тема с какво се третира масово.
    Ти Матеев имаш другия ресурс - парите и времето ти се явява по-ценен ресурс защото все още време не се продава, обаче трябва да разбереш, че има много хора които нямат първия ресурс - парите и те гледат да спестят преди всичко от него и чак тогава идва по важност времето.
    Винаги може по-добре.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Ето какво излиза като восък от тези пити.








    От светлината восъка изглежда много по-тъмен отколкото реално е, но може и от камерата да е.
    Изобщо не ме боли "никъде", че производителите на основи изкупували на тази цена или давали такива основи. Като искат добър восък ще дават и добри основи, а не да ни пробутват батака, а хубавото да го изнасят на цени в пъти по-високи.

    И даже си подсладих живота

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Аз не вярвам всички да са толкова прости да не могат да оценят важността на фактора време. Обаче точно комерсиализацията и влошаването на качеството на всичко ни тласка да си правим всичко сами от восъчната основа до лютеницата. Не съм съгласен да събирам чист восък от далаци и да го предам за восъчни основи направени от восък с кумафос, амитраз и прочее виждаш по другата тема с какво се третира масово ....
    Прав си за качеството на купешките основи, които са неясен произход на восъка и на количеството химии и зарази в него. Но аз в постингите си никъде не съм препоръчвал да се ползват такива. Аз говорих за 13-те стотинки при направата на основи на ишлеме със собствен восък. Тази услуга я предлагам не само аз, а и много други производители. И цената на всички е приблизително същата, което значи че е пазарна и че може да се използва като БАЗА ЗА СРАВНЕНИЕ НА АЛТЕРНАТИВАТА ръчно направени собствени основи. И понеже доказах, че тази алтернатива ВИНАГИ Е ПО-СКЪПА, то тогава за нея остана само логиката, че това е с цел УДОВОЛСТВИЕ или другата думичка е ХОБИ. Това е моята логика и ако някъде греша - поправи ме.

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    .....Ти Матеев имаш другия ресурс - парите и времето ти се явява по-ценен ресурс защото все още време не се продава, обаче трябва да разбереш, че има много хора които нямат първия ресурс - парите и те гледат да спестят преди всичко от него и чак тогава идва по важност времето.
    Тука също съм съгласен с тебе, че парите трябва да се пестят, особенно когато човек изпитва недостиг от тях. При това положение не е ли логично да се избере алтернативата 13 стотинки, вместо 30-40? Ей това не можах да го разбера - нямате пари, искате да спестявате, и въпреки това вземате решение да харчите повече за по-некачествени собствени основи. Нали видяхте че дори и нула лева да си сложите труда, пак ви излиза по-скъпо. Както и да е - повече не ми се приказва на тази тема. За мене тези решения и действия са нелогични, но вече свикнах с това и повече няма да се меся.

    Само искам да кажа и още нещо по моята лична идеология относно второро ти изречение "..... и те гледат да спестят преди всичко ... ". Знам че във форума има хора, които четат с удоволствие постингите ми с цел научаване на нещо ново от мисленето на успелите в живота (писали са ми много ЛС по въпроса), и този абзац го пиша за тях. ПЕСТЕНЕТО е много лоша идея ако човек започне да се занимава сериозно с бизнес. Нека да приемем, че едно производство има 100 единици себестойност и се продава за 120 единици (тоест с 20 единици печалба). Повечето хора инстинктивно започват да влагат цялата си умствена енергия и цялото си време в опити за икономии, с цел да намалят числото 100 например до 90 или 80. И нека да приемем, че най-накрая постигнат успех и наистина успеят да намалят числото до 80. Какво ще получат от цялата тази работа - ами ще удвоят печалбата си (от 20 ще стане 40). И това е практическия ЛИМИТ - максимума на всичко, което могат да постигнат. Няма как от 100 единици да се икономисат всичките 100 - ха-ха ...... А сега си представи какво може да се постигне ако числото 100 (разходите) го оставим такова, каквото си е, и започнем да влагаме умствената си и физическата енергия по подобряване на числото 120 - ПРИХОДИТЕ. Ами че за него едва ли не НЯМА ГОРНА ГРАНИЦА. То може да стане и 200, 300 или 400. И крайният резултат ще е, че печалбата е станала например 300 (15 пъти по-голяма). Тоест в посока надолу малко може да се направи, но в посока нагоре границата е самата безкрайност ......

    Примера е много абстрактен, но неговата цел е да се опитам да ви обясня, че едно и също количество умствена и физическа енергия може да донесе 10 или дори 100 пъти по-добри резултати, ако се влага в посока ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРИХОДИТЕ, а не в посока НАМАЛЯВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ (ИКОНОМИИ от всичко)(.

    Много хора от форума си влагат енергията само в ТЪРСЕНЕ НА ИКОНОМИИ, дори и за дреболии, но това е ГРЕШНА СТРАТЕГИЯ от позицията на бизнеса. Икономии трябва да се търсят само за 2-3 от най-скъпите пера на разходите (20% от умствената енергия съгласно принципа на Парето) и цялата останала умствена енергия (80%) трябва да се концентрира в посока УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРИХОДИТЕ при същото ниво на разходите (или с минимална допълнителна инвестиция).

    То и народа си е казал, че ИКОНОМИЯТА Е МАЙКА НА БЕДНОСТА, а сега вече имате и обяснение (доказателство) защо тази поговорка наистина е вярна.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Преди 2 седмици си купих два кашона основи (без восък) от сливенските на пенчев ако не се лъжа. Тогава още даваха свободно, вече без восък не дават. Та прибирам се и отварям кашоните, какво да видя, първо единия кашон изтърван при ниски температури и 5 см. в ъгъла на рамките натрошени до една, второ единия кашон основите почти сиви а другия кашон жълти като лимон. А кажи ми сега как да купувам основи.
    Твоята услуга е много добра, аз щях да се възползвам от нея ако на есен не си бях дал восъка, но какво да се прави тогава ми трябваха парите. Повече съм се зарекъл основи само на ишлеме, но от моя си восък. А опитите ни да си правим основи си остават в сферата на личното удовлетворение и експерименти.

    П.С.
    Проблема с липсата на восък ще си остане, защото според мои сметки цената му трябва да е около цената на 5 кила мед или 22-25 лева. Градежа не пречи на медосбора, но за да накараш пчелата да гради трябва да я лишиш от място. Без място няма къде да се сложи меда, почва градеж (правене на място) и пропускане на пашата. Проблема е времеви. Единствения восък който идва без загуба на мед е восъка от разпечатки, който обаче стига само за лични нужди на пчеларя и оттам недостига за другите индустрии. Когато цената на восъка стане 25 лева (5 кг. мед) ще е все едно дали ще събираме мед или ще правим градеж. И дори тогава пак ще е по-изгодно да събираме мед защото един кошер може да даде и 80кг мед а няма как да даде 15кг восък.
    Винаги може по-добре.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Когато говорим за основи в които няма бойни отровни вещества, нефтени парафини и незнайни по състав китайски восъци, преди всичко според мен става въпрос за здраве и тогава никакви стотинки нямат значение. Така че едрите пчелари отиват при Матеев или където си искат и си правят основите със собствен восък, а дребните си купуват силиконови пресички и си правят собствени основи. Всичко друго е компромис със здравето на пчелите и децата ни.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Както се казва :много приказки на пазара.Матеев беше правил изследване на основите ,на някои производители.До колкото помня ,отговаряха на изискванията.Така по цвета да се преценя основата -не знам.Когато идваха от Нетаркоп ,бяха тъмни ,но ги градяха.Който ще си прави да си прави.Аз ще чакам Матеев да пусне производство и да намери представител в Бургас.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •