Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 37
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Дезинфекцията на восъка може да се извърши в тенджера под налягане,за да развие 120 градуса....
    .... Отливката на предварителната заготовка може да стане след дезинфекцията в иноксова тавичка примерно,сгъната по зададен размер според машината,нивелирана разбира се.
    .... А когато ти потрябва основа и си я врътнеш на вала,изрязва се за секунди чрез дъсчица по размер и с дръжка-има клипчета в чичко гугъл......
    С тенджери, черпаци, тави и дъсчици няма как да си направиш основи. Ще ти трябва и машината с валяците. Нека да си представим, че труда ти е нула лева. Тогава за да ти е изгодно всичко това трябва да влагаш по не повече от 13 стотинки амортизация в една основа. От колко основи се нуждаеш - 500 или 1000? Ако са 1000, тогава 1000 * 0.13 = 130 лева. Тоест ти се нуждаеш от машина за 130 лева. Ами за толкова пари трябва сам да си я издялкаш от дърво и пак ще стане по-скъпа.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Днес отново ще е весело
    Това ми напомня на бабините домати. Два пъти седмично се поливат и струват колкото да си ги внеса от парник на северния полюс.
    Иначе няма лошо в пчеларството като хоби
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    С тенджери, черпаци, тави и дъсчици няма как да си направиш основи. Ще ти трябва и машината с валяците. Нека да си представим, че труда ти е нула лева. Тогава за да ти е изгодно всичко това трябва да влагаш по не повече от 13 стотинки амортизация в една основа. От колко основи се нуждаеш - 500 или 1000? Ако са 1000, тогава 1000 * 0.13 = 130 лева. Тоест ти се нуждаеш от машина за 130 лева. Ами за толкова пари трябва сам да си я издялкаш от дърво и пак ще стане по-скъпа.
    Сметката се променя обаче,тъй като аз ще я използвам многократно през годините.Значи,ако струва 500 лв,ще се избие след четири години.Ами ако я ползва и някой приятел?Сметката вече излиза.

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Тогава да те попитам-защо затвори пари в машина,щом 13 стотинки е нищо,а не ги купуваш от друг производител?Според мен единствения проблем,ако съфорумците си произвеждат основите сами и намерят вариант за нормалноструващи валове или преси,е че ще загубиш огромен брой клиентела и машината ти няма избиване следващата петилетка.А за пропиляването-на всичко може да се гледа така.Например от вчера досега си пропилял повече от час на компютъра,доказвайки ми разни неща.Аз съм ловджия и имам огромно пропиляно време по пусии...по ловджийки ако щеш,но това е хоби.А хобито не е пропиляно време-то е приятно занимание.Пчеларството и всичко свързано с него,също е хоби,така че не се брои.Също и удовлетворението от нещо,което си изработил сам,със собствените си ръце.Надявам се си ме разбрал.Между другото,искрено се надявам на китайския отговор на тези ръчни валове в скоро време.
    Машината я купих да правя бизнес с нея. В момента в който си узаконя помещението по HACCP ще започна официално да продавам основи.

    Колкото до времето, което пилееш с пчеларството и лова, трябваше от самото начало да кажеш, че това е ХОБИ. Да, за хоби е допустимо да се пилят пари и време, защото човек получава УДОВОЛСТВИЕ !!! Много пъти във форума обаче сме обсъждали, че хоби пчеларите ПИЛЕЯТ ВРЕМЕ и техните пчеларски технологии НЕ СА ПОДХОДЯЩИ ЗА ПРАВЕНЕ НА БИЗНЕС.

    Но дори и тука има един тънък момент - хоби обикновенно се практикува 1-2 дена през седмицата, а през останалото време СЕ РАБОТИ ЗА ПАРИ. Ако ти обаче си позволяваш за хоби да губиш по 7 дена в седмицата - ей богу, не мога да те разбера.

    Както и да е - изяснихме си позициите. Написаните от мене постинги не са загуба на време, защото ще бъдат прочетени и от много други пчелари. И аз се надявам, че поне за част от тях постингите са били полезни. Аз нямам лични бизнес интереси от това, че ви давам сметките за тези 13 стотинки. Просто искам да съм полезен, пък всеки който си има глава на раменете си, сам може да ги провери тези сметки и да види дали лъжа или казвам истината.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Дори и ако се купи по-евтината силиконова преса за 600 лева, пак за нейното изплащане е необходимо да се направят 15 000 основи, което е невъзможно (силикона ще се скапе само след 1000-2000 основи). Така че купуването на тази преса си е чиста проба ПИЛЕЕНЕ НА ПАРИ !!!
    Да се опитам да изкарам някаква полза от препирните ви. Матеев явно знаеш какъв е силикона в тези ръчни преси.Съдейки от категоричността с която пишеш за скапването му.Възможно ли е да споделиш?Предполагам много колеги ще са благодарни.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Да се опитам да изкарам някаква полза от препирните ви. Матеев явно знаеш какъв е силикона в тези ръчни преси.Съдейки от категоричността с която пишеш за скапването му.Възможно ли е да споделиш?Предполагам много колеги ще са благодарни.
    Между другото,говорих с Георги Вавов от Плевен-човека,който произвежда пресите.Спомена,че досега не е имал случай някой да се обади и да каже,че силикона е заминал и да поиска смяна.Твърди,че няма никакво износване.
    http://www.sliven.net/web/gvavov/
    Ние обсъждахме метални ръчни валове-например като този-
    http://shop.v-zzz.ru/kms_shop+show+ids-95.html ,тук няма силикон.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    20.09.2011
    Мнения
    80
    Колко пъти да пиша,че са с пластмасово покритие.Преведи и прочети целия текст.http://shop.v-zzz.ru/kms_shop+show+ids-95.html

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Да се опитам да изкарам някаква полза от препирните ви. Матеев явно знаеш какъв е силикона в тези ръчни преси.Съдейки от категоричността с която пишеш за скапването му.Възможно ли е да споделиш?Предполагам много колеги ще са благодарни.
    Нямам никаква представа кога ще се скапи този силикон, но знам със сигурност, че няма да е толкова издръжлив, колкото истинските метални валяци, произвеждащи милиони основи.

    Иначе мога да ти кажа какво става със силиконовите бутони на някои GSM-и и радиотелефони - протриват се и ръбовете им се заоблят само за 2-3 години употреба (натискане на бутони от дъжд на вятър). Ето гледам един телефон Panasonic пред мене. Освен това пожълтяват, зацапват се с мръсотии, късат се от време на време ако започнеш да ги триеш с цел почистване и т.н. Щом е меко - не ми го хвали. Няма шанс да издържи дълго. Може да се повреди дори и при случайно изтърване на някакъв инструмент или при почистване. Достатъчно е една единствена килийка да се повреди и това ще е края на цялата матрица.

    Друго са си металните валяци. Те са практически вечни и със сигурност ще ни надживеят.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    12.10.2010
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Незнам къде в ръчната преса за основи се намират валовете?
    Няма да е лошо някой да напише нещо и по темата.Например, какъв силикон се използва?Дву компонентен с последваща термо обработка?Специален за корабни модели?Каква марка е силикона и каква цена има? Къде се намира?
    А за валовете, мераклиите с бизнес усет могат да си ги доставят и от Русия.Цената на рублата е достатъчно изгодна.А и недостигът на валута в Русия прави доста сговорчиви партньорите.
    (Модераторът може да затрие първата или втората част , зависи коя счете за не по темата.)

    http://www.chimatech.bg/products/bg/...-silast-d2-po/ Цена: 25-30 лева за килограм. http://www.smooth-on.com/distributor...untry=Bulgaria

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Ако толкова я закъсаме, има фирми които се занимават с изработка на детайли. Вземат различни метали на прах и ги правят на каквато форма искаш, с какъвто състав искаш.
    Една такава фирма изработва детайлите в патроните(ключалките) на Метал, става дума за едни много малки крачета, пинчета и т.н. Всеки детайл трябва да е със страхотна здравина и точност.
    Ако е толкова голяма надценката, то всеки ще намери начин да си направи нужните инструменти сам. А след това фирмите сами ще си свалят цените, но няма да имат клиенти.
    Преди година се бях навил да си правя такава машина с валяци и търсех някой да ми ги направи.Писах на 8 фирми в България да изготвят валяците и само една ми писа-http://www.hexod.bg.Искаха да им изпратя файл с чертежите на валяците,но така и не им ги пратих,и не можах да разбера колко щяха да искат за изработката им.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •