Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 86
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Според вас каква е цената на едно добре развито пчелно семейство с кошера (над 6-7 рамки с пчели)...
    По интересен е въпроса, колко струва създаването на едно такова семейство.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Много се надявам цената на семейство да е падне с наводняване на пазара с отводки, защото иначе ще трябва да се изнасям със все въоръжение на пчелина. Ама като са няколко .......
    Иначе бих продавал на 500+ лева и бих купувал на 100 с кошер пълен комплект при това в добър вид.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Дайте да сметнеме ако някой ви каже , че иска да му гледате 5 кошера и ще си плати за всичко от нулата. Така ще се изяснят нещата.
    Да вземем ЛР на 3 корпуса.
    Кошер - средна цена между нов и втора употреба - 50 лв
    30 рамки по 1.2 лв сковани и обтелени - 36 лв
    30 основи по 1 лв - 30 лв
    Отводка на 4 рамки - 100 лв
    Изграждане на основите
    Лекарства
    Храна
    Прегледи - ТРУД

    Отделно е цената на евентуалната продукция.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Исках да ви спестя сметките и се надявах сами да се досетите, че НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ колко труд, любов и пари сте вложили във вашите кошери. Пазарната икономика въобще НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ ТОВА.

    Един кошер със семейството струва точно толкова, колкото някой е склонен да даде за него. Това е цената и нито стотинка повече. Всички ваши разходи по този кошер и вашите емоции около него нямат никакво значение - никой не се интересува от тях.

    Звучи грубо, но това е истината.
    Ето например аз обичам моите си рамки с восъчни основи и вечер им пея приспивни песнички. Значи ли това, че някой ще ми даде за тях по 10 лева за 1 бройка, заради силната ми емоционална връзка с тях?

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Като сметна всичко което съм направил на кошер и пчелите излиза над 500 за това съм написал че според мен цената е толкова, но реално няма да мога да го продам над 300лева за това не ги продавам.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2014
    Мнения
    35
    Пчеларски район
    Сърнена Средна гора
    Едно нещо струва толкова за колкото се продаде без значение дали е кошер, къща,кола или жена!

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ето например аз обичам моите си рамки с восъчни основи и вечер им пея приспивни песнички. Значи ли това, че някой ще ми даде за тях по 10 лева за 1 бройка, заради силната ми емоционална връзка с тях?
    Днес ще ме убиеш , но си прав.
    Една стока струва толкова колкото каже пазара.
    По логиката на каквато цената се е случила сделката, то значи аз трябва да отговоря 100-150 лв с кошера.
    600 лева няма да дам никога. Нали все пак ние купуваме пчели, а не кошери. Изобщо не ме интересува дали продавача си ги е обичал като деца и ги е цункал за лека нощ. Аз като купувач имам правото да му извивам ръцето докато не текне кръв, а той има правото да ми разправя как пчелите му носят по 500 кила мед на сезон.
    Ако гледаме от бизнес страната на въпроса, ТО ПЧЕЛИТЕ СТРУВАТ: (според мен, за мен)
    2-3 години х(умножено по) печалбата от кошер без да правиш допълнителна инвестиция, модернизация или оптимизация.
    По-просто:
    Ако грубо мога да извадя по 100лв на кошер / година, то кошера за мен струва между 200 и 300 лева. Ако мога да изкарам по 50лв/кошер, то кошера струва 100-150лв.
    Продавача може и да се тръшка, но мен това не ме интересува. Аз се водя по това, че една инвестиция струва толкова колкото може да ми докара за 2-3 години и рядко повече време.
    Сега с покачването на цените на пчелните продукти => следва цената на семейства, отводки и майки СЪЩО да се повиши.

    Това е моята логика и моята оценка и моля не храчете отгоре ми
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няка да поразсъждаваме малко на глас. Според мене покупко-продажбите на кошери със семейства могат да се разделят на две големи групи. Едната от тях са продажбите на кошерите на починали пчелари, роднините на които искат да се оттърват от тях и бързо да сложат в джоба си някой друг лев. Тези кошери се предлагат на пазара целогодишно по много ниска цена - 200 лева, че и надолу. Точно тази категория продажби дърпа цените надолу.

    Втората категория продажби нека да я разделим по сезони:

    ЛЯТО - през лятото няма продавачи, защото семействата събират мед и прашец. Кой ще е този глупак-пчелар, който ще си продаде кошерите по време на паша или да кажем 10 дена преди нея? През този период няма ПРЕДЛАГАНЕ, следователно няма и сделки.

    ЕСЕН - реколтата вече е прибрана и в този период от време вече има предлагане, но НЯМА ТЪРСЕНЕ. Кой ще е този глупак клиент, който би си купил кошери, след като знае, че че част от семействата ще умрат през зимата? Няма търсене, следователно няма и сделки.

    ЗИМА - опасно е да се извършват покупко-продажби поради невъзможноста за местене на големи разстояния. Предлагане може и да има от време на време, но няма търсене по същите причини както и през есента - никой не иска да дава пари за семейства, част от които им предстои да умрат.

    ПРОЛЕТ - това е единственият период от време, при който се срещат интересите на купувачите и продавачите. Предлагане има, търсене - също. Извършват се и сделки.

    Кой купува - ами купуват пчеларите по програмите с умрели кошери, но те търсят МАКСИМАЛНО ЕВТИНО РЕШЕНИЕ на проблема си. Купуват и начинаещите пчелари, но те също търсят ЕВТИНИ КОШЕРИ. И двете групи НАТИСКАТ ЦЕНИТЕ НАДОЛУ.

    Кой продава - ами продават закъсали за пари пчелари, но гледат да се оттърват от НАЙ-ЛОШИТЕ си семейства и кошери. Понеже го знаят този факт, склонни са да ги дават на по-ниска цена на нищо неподозиращите клиенти.

    Какво излиза от цялото това разсъждение?
    Ами че ВСИЧКИ ГРУПИ КУПУВАЧИ И ПРОДАВАЧИ ЗАДРУЖНО НАТИСКАТ ЦЕНИТЕ НАДОЛУ !!! Качеството на продадените семейства е ниско (лоши майки, иззети пити с пило и т.н.).

    В един момент на пазара се появяват истински качествени семейства в истински качествени кошери (например Борислав) и той търси истинската справедлива цена за тях, но НЯМА КОЙ ДА МУ Я ДАДЕ, защото пазарната цена е на много по-ниско ниво и по нея наистина има реални сделки. А върви обяснявай че продаваш МЕРЦЕДЕС, когато купувачи и продавачи са луднали да си разменят помежду си ТРАБАНТИ.

    Та това според мене е ситуацията с цените на кошерите и семействата в България, и тя обяснява защо цените са нереално ниски. Просто няма клиенти за Мерцедеси, защото всеки потенциален клиент си е въобразил, че ще си купи Трабант и после лесно ще го направи на Мерцедес. Да, ама не. Това е самозаблуда, която се осъзнава много късно и връщане назад няма. На практика е възможно Трабанта да бъде направен на Мерцедес (нова майка и загуба на още една година), но разходите за това ще надхвърлят цената, по която новобранците биха си купил директно нови Мерцедеси. Те обаче не го знаят това и продължават да купуват Трабанти. Тъжна картинка, но това е ситуацията с новобранците-пчелари. Всеки е започнал с Трабанти и това ще си остане така и за в бъдеще. За Мерцедеси няма пазар, не и в България.

    ПС: Това е моята история и предполагам историята на всеки един от вас, когато е бил начинаещ пчелар. Всеки е започнал с Трабанти най-вече заради ниската цена. Някой случаен Мерседес може да попадне в колекцията само когато се купуват кошери на умрял пчелар. Живите пчелари такива грешки не допускат.

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Логиката на Дамян е вярна - семейството струва точно колкото е дохода от него но за 1 до 2 години... а последния пост на Матеев е изключително точен
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    01.12.2014
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Божурище, Хераково
    И за да е по-лесно....... Ако сметна парите, които съм вложил в 17 годишната си кола, заедно с остатъчната и стойност, ще трябва да я продам накъде за 15-16 хиляди лева. Рено Меган Сценик '98. Има ли желаещи?. Четете внимателно какво ви е написал Матеев.

    И сега да питам сериозно: търся истински качествени семейства, с истински качествена майка на Фарарови рамки. Чакам предложения.

 

 
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •