Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567
Резултати от 61 до 70 от общо 70
  1. #61

    Cool

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Момчета, от високо се пада най-лесно.
    Ами продължавай нагоре да имаш време за корекции при падането!

  2. #62
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Новите майки бяха приети без никакви проблеми и вече усилено снасят. Много съм доволен!

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    При мен 2 загуби, едната при разделянето от др.клетки се отвори долното капаче и всичко излетя а другата е сложих в кошера и на др.ден всичко беше мъртво незнам по каква причина.Могат ли пчелите от отводката през клетката да ужилят майката и др.пчели.Останалите 8 няма проблем.

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    При мен 2 загуби, едната при разделянето от др.клетки се отвори долното капаче и всичко излетя
    Жълтите клетки (май са от Гърция) не са много успешни. Често прозрачната преграда се отделя много лесно. Аз затова ги вържа първо с пчеларска тел на долния край на 1см от отворите за излизане и стягам немного с клещите. Все едно един оборот като на молив (е клетката е по дебела от молива). Това го правя в закрито помещение винаги. И аз предадох моите, вече ги освободиха, с изключение на една. След 10 дена ще видя как снасят.

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Хайде и аз да оставя коментар. До момента съм изключително доволен. 5 от 5 приети. Очевидно е че майките са качествени и отделят голямо количество феромони, като поеха контрол върху отводките до края на деня, в който ги поставих и вечерта освободих 4 за да не се мъчат в клетките. Ясно се виждаше как пчеличките подават храна на майката. Петата майка имаше друго предназначение. С нея подмених майката на един кошер, който още от пролетта проявяваше изключителна агресия. Но и там се виждаше как хранят майката през клетката. Там ме достраша обаче да я освободя, а и те напредваха доста бързо през кърмовата маса, за това оставих нещата на естествения ход на събитията. Все пак още се прибираха пчели от паша, а не ми се искаше да стане някой гаф. Една седмица по-късно всяка празна килийка е заета от пило, а пчелите не спират да градят поставените в края основи, за да осигурят място на майката. Разбира се хранилките не пресъхват. Вчера, 1 седмица по-късно, поставих 3-та основа, защото предишните 2 са почти изградени. Отводките бяха на 3 рамки с люпещо се пило. Много съм доволен и за момента майките оправдават всяка стотинка, похарчена за тях. В момента обмислям в края на сезона да взема още 6-7 майки, защото моите са на 2-ри сезон и ясно се вижда как изнемощяват вече и трудно поддържат голямо семейство, а тепърва предстои разжането на зимните пчели. Разбира се всичко пе реда си.
    Искам да кажа, че подходих с голям скеприцизъм към покъпката, но сега съм повече от доволен. На Дони пиша 7 по шестобалната, с пожелания да остане все така точен към клиентите си. Изпълни всичко, което обеща, във срока, който обеща и нито секунда забавяне във времето или компромис с качеството! Дони, поклон!

    ПП. Не съм съгласен с констатацията на колегата над мен. Нямах никакъв проблем с клетките.

  6. #66
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Хайде и аз да оставя коментар. До момента съм изключително доволен. 5 от 5 приети. Очевидно е че майките са качествени и отделят голямо количество феромони, като поеха контрол върху отводките до края на деня, в който ги поставих и вечерта освободих 4 за да не се мъчат в клетките. Ясно се виждаше как пчеличките подават храна на майката. Петата майка имаше друго предназначение. С нея подмених майката на един кошер, който още от пролетта проявяваше изключителна агресия. Но и там се виждаше как хранят майката през клетката. Там ме достраша обаче да я освободя, а и те напредваха доста бързо през кърмовата маса, за това оставих нещата на естествения ход на събитията. Все пак още се прибираха пчели от паша, а не ми се искаше да стане някой гаф. Една седмица по-късно всяка празна килийка е заета от пило, а пчелите не спират да градят поставените в края основи, за да осигурят място на майката. Разбира се хранилките не пресъхват. Вчера, 1 седмица по-късно, поставих 3-та основа, защото предишните 2 са почти изградени. Отводките бяха на 3 рамки с люпещо се пило. Много съм доволен и за момента майките оправдават всяка стотинка, похарчена за тях. В момента обмислям в края на сезона да взема още 6-7 майки, защото моите са на 2-ри сезон и ясно се вижда как изнемощяват вече и трудно поддържат голямо семейство, а тепърва предстои разжането на зимните пчели. Разбира се всичко пе реда си.
    Искам да кажа, че подходих с голям скеприцизъм към покъпката, но сега съм повече от доволен. На Дони пиша 7 по шестобалната, с пожелания да остане все така точен към клиентите си. Изпълни всичко, което обеща, във срока, който обеща и нито секунда забавяне във времето или компромис с качеството! Дони, поклон!

    ПП. Не съм съгласен с констатацията на колегата над мен. Нямах никакъв проблем с клетките.
    На семейството на което придаде майка колко дни преди това махна старата?Ще сменям и аз няколко майки и мисля поне 5-6дни преди това да махна старите.

  7. #67
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    На семейството на което придаде майка колко дни преди това махна старата?Ще сменям и аз няколко майки и мисля поне 5-6дни преди това да махна старите.
    Точно. Предната събота направих отводка със старата майка (която по принцип си снася добре). Ще я изчакам сега да понаправи семейство и тогава ще я пенсионирам. Недостатък, както знаеш на този метод е, че трябва много добре да разпарчетосаш семейството преди поставянето на новата майка и да унищожиш всички маточници, включително и започнатите. Успех.

  8. #68
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2013
    Мнения
    35
    Моля,да ме посъветвате,какво да предприема ,към разрешаване на възникналите проблеми в моите 3 кошерчета!От първият направих отводка още на3 юни,беше намислил нещо и успях да го откажа,но резултата днес е отчайващ,се-то си създаде М.но тя няма намерение да снася,на 6.07.отново търся пило,но ........Има къде да работи,ако се смисли,мед ,прашец има.Имаше изненада в събота вечер и неделя вечер,когато под прелката имаше доста подмор,около половин бурканче.Днес ,наблюдавайки го на прелката не мога да разбера какво се случва за да няма никакво пило.Майката е видях,добре оформена,спокойно си движи между пчелите.И в другите същата картинка ,без подмора както при първият.Разбирам,че това не е достатъчна информация,за да ми кажете направи това и това и готово.Все пак опита,който имате може да подскаже какво да се направи в подобно състояние на семейството.Благодаря ви!

  9. #69
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Тия майки са като бомби със закъснител - scutellator им монтира турбо в задниците
    Владо, аз придадох 4 от тези без никакъв проблем. При това, такава операция правих за сефте в скромната ми пчеларска практика.
    Придадох новите майки само няколко часа (8) след отстраняването на калпавите майки (2бр) и направих две нови отводки от два други кошера (които после занесох и на друг пчелин).
    Приеха майките без никакъв проблем, даже още във въздуха - докато поднасях клетката над рамките, започнаха да кацат върху новите майки. Не съм правил нищо специално.
    Няколко дни ми се виждат твърде дълъг период за изчакване - аз имах време, но не исках да ги държа дълго в клетките.

    Доволен съм от представянето на майките - от четири, три ми снасят много интензивно. Според мен, четвъртата я простудих (имаше твърде много рамки, а нямаше пчели), седя гладна, заради спукана хранилка и семейството е по-слабо. Освен това са страшно кротки и трябва много да сбъркаш, за да ги разгневиш. Всички майки, които получих, бяха с видимо по-големи размери от ловечките, които предлагат из магазините...
    Христо Йорданов

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Иван Симеонов Виж публикацията
    Моля,да ме посъветвате,какво да предприема ,към разрешаване на възникналите проблеми в моите 3 кошерчета!От първият направих отводка още на3 юни,беше намислил нещо и успях да го откажа,но резултата днес е отчайващ,се-то си създаде М.но тя няма намерение да снася,на 6.07.отново търся пило,но ........Има къде да работи,ако се смисли,мед ,прашец има.Имаше изненада в събота вечер и неделя вечер,когато под прелката имаше доста подмор,около половин бурканче.Днес ,наблюдавайки го на прелката не мога да разбера какво се случва за да няма никакво пило.Майката е видях,добре оформена,спокойно си движи между пчелите.И в другите същата картинка ,без подмора както при първият.Разбирам,че това не е достатъчна информация,за да ми кажете направи това и това и готово.Все пак опита,който имате може да подскаже какво да се направи в подобно състояние на семейството.Благодаря ви!
    В тия жеги наблягай на бира(течности) и лека храна(салати,плодове, зеленчуци)-ето това ти "подсказвам" да правиш през следващите 7 дни. А след седмица докладвай за "мързеливата" майка.

 

 
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •