Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    40

    Хуманно ли е? Въпрос, упрек или.....? Какво е значението?

    Здравейте. Зададох си въпрос кое е по важно - да имам пчелин или да живеят другите животни около него. Моя пчелин или мишките или язовците итнн. Бях упректнат за желанието ми да отровя язовец опитващ се да унищожи кошерите ми, но това беше импулсивно, моментно състояние породено от грозната гледка на разхвърляни капаци, хранилки, покривала и пити, жилищи раздразнени пчели и това поне 8-9пъти. Сега реших да направя някви усилия да го прогоня, но, остава в главата ми въпросът за ХУМАННО ЛИ Е и КАКВО Е ХУМАННОСТ. Аз си мисла, че в името на хуманноста мпга да го убия за да продължа да имам пчелин, но преди няколко години от обич към животните не се оттървах от 5-6 помира изоставени от "любители на животните" и останах без нито една кокошка, който си гледах от малки пиленца на няколко дни и нямах нито едно загинало от 30бр. За 2 седмици всичко беше издушено и разпиляно из двора ми. Та нека да направим една дискусия кое е хуманно и кое не, а темите за помощ да не превръщаме в спам.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Цитат Първоначално публикувано от maxtop Виж публикацията
    Здравейте. Зададох си въпрос кое е по важно - да имам пчелин или да живеят другите животни около него. Моя пчелин или мишките или язовците итнн. Бях упректнат за желанието ми да отровя язовец опитващ се да унищожи кошерите ми, но това беше импулсивно, моментно състояние породено от грозната гледка на разхвърляни капаци, хранилки, покривала и пити, жилищи раздразнени пчели и това поне 8-9пъти. Сега реших да направя някви усилия да го прогоня, но, остава в главата ми въпросът за ХУМАННО ЛИ Е и КАКВО Е ХУМАННОСТ. Аз си мисла, че в името на хуманноста мпга да го убия за да продължа да имам пчелин, но преди няколко години от обич към животните не се оттървах от 5-6 помира изоставени от "любители на животните" и останах без нито една кокошка, който си гледах от малки пиленца на няколко дни и нямах нито едно загинало от 30бр. За 2 седмици всичко беше издушено и разпиляно из двора ми. Та нека да направим една дискусия кое е хуманно и кое не, а темите за помощ да не превръщаме в спам.
    Аз писах че отровите работят, но са опасни .. Най-добре е да се търсят механични методи .. Ако може електропастир и подобни заграждения, хубави огради и капани ... Специално за язовеца не съм запознат, но може да се провери.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    40
    Моята идея е за дискусия на тема хуманност. Замислих се и ми стана интерсно. Язовеца е много досадно животно, а аз не съм по намесата в природата, но си взех място за пчелин на 300 метра от къщите на селото, започнах да режа храсти, дървета, да нося кошери инвентари и тнн. Имам уникален орех огромен едър с много тънка черупка, но не съм го опитвал 4 години, катерици, и всякви твари го изяждат. За сега не съм мислил как да се справя. Идеята ми е трябва ли да се боря за мойте орехи и за кошерите, за сливите който също не съм опитъл, или да съм хуманен.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    849
    Пчеларски район
    Брезово
    Там,където се допират питомното и дивото,винаги ще има конфликт.Въпросът е твърде флосовски същевремено елементарен.Въпрос на избор.
    Миналата есен,на два пъти през 7-8 дена,мечки ми занулиха пчелина.А пчелина,категорично,НЕ се намира в ареала на мечките,ноооо.......виновна ли е Бриджид Бардо или аз бях неподготвен....
    В съседство(6-700м) има др пчелн,но имаше куче.При тях мечката не е ходила......Та перепоръката ми,към maxtop e да с вземе куче....

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Цитат Първоначално публикувано от maxtop Виж публикацията
    Моята идея е за дискусия на тема хуманност. Замислих се и ми стана интерсно. Язовеца е много досадно животно, а аз не съм по намесата в природата, но си взех място за пчелин на 300 метра от къщите на селото, започнах да режа храсти, дървета, да нося кошери инвентари и тнн. Имам уникален орех огромен едър с много тънка черупка, но не съм го опитвал 4 години, катерици, и всякви твари го изяждат. За сега не съм мислил как да се справя. Идеята ми е трябва ли да се боря за мойте орехи и за кошерите, за сливите който също не съм опитъл, или да съм хуманен.
    Това е индивидуален избор и както сам го прецениш. ... Но ние имаме и лешници и орехи и не ги пипаме почти, мнгоо рядко ги ядем .. Когато няма ги търсиш, като има повче и седи, така е с всяко едно нещо ... ....

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    В природните закони няма и капчица хуманност.
    Но съществуват от както свят светува и видовете и индивидите, живеят по тях. Човешките, човешките ги надхвърлят многократно по жестокост. И ние, гледайки(в случая) мечката, язовеца и т.н., виждаме сламката...

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2018
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Там,където се допират питомното и дивото,винаги ще има конфликт.Въпросът е твърде флосовски същевремено елементарен.Въпрос на избор.
    Миналата есен,на два пъти през 7-8 дена,мечки ми занулиха пчелина.А пчелина,категорично,НЕ се намира в ареала на мечките,ноооо.......виновна ли е Бриджид Бардо или аз бях неподготвен....
    В съседство(6-700м) има др пчелн,но имаше куче.При тях мечката не е ходила......Та перепоръката ми,към maxtop e да с вземе куче....
    Трябва да ходя всеки ден, а не искам. Отделно, дали е хуманно да го вържа пред една колиба и да си седи само? постоянно.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,236
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    https://veganholistic.com/kakvo-e-humanno/
    Интересно...
    Само да вметна-затварянето на пчелите в дървени и пластмасови кутии, взимането на меда и другите продукти, обливането с киселини и други лекарства, дали е хуманно?
    Поне в смисъла, който влагаме ние тука?
    Защото ми се струва, че не тълкуваме точно думата хуманност...

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    665
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    https://veganholistic.com/kakvo-e-humanno/
    Интересно...
    Само да вметна-затварянето на пчелите в дървени и пластмасови кутии, взимането на меда и другите продукти, обливането с киселини и други лекарства, дали е хуманно?
    Поне в смисъла, който влагаме ние тука?
    Защото ми се струва, че не тълкуваме точно думата хуманност...
    Вместо да си пълните главите с всякакви глупости и съждения, може например да погледнете ето това ..

    https://rechnik.chitanka.info/w/%D1%...BE%D1%81%D1%82

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    126
    Хуманно ли е да се убиват мишки, плъхове и насекоми? Те са способни да ни изядат живи, да унищожат човешката цивилизация.
    Кое е по-хуманно - Да се оставим да ни унищожат или да им контролираме популацията.
    Сигурен съм, че и "защитниците" на животните не се оставят на мишки и плъхове, да ги изядат.
    Както животните си пазят територия, така и човек трябва да се грижи за себе си.
    Другото е лицемерие.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •