Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 363

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Какви добавки трябва да слагаме в питките или в захарния сироп

    Отварям тази тема с цел веднъж завинаги да си изясним какви добавки трябва да се слагат в питките или в захарния сироп. Ровейки из форума човек може да намери стотици рецепти, но повечето от тях приличат на ПЧЕЛАРСКИ МИТОВЕ от типа "абе дядо така каза" или "абе пробвах с това и пчелите го харесаха". Сами разбирате че през годините много пчелари са правили какви ли не експерименти, давайки на пчелите си всякакви буламачи. И те горките искат или не са ги яли тези буламачи, но не се знае дали това не са го правили с отвращение. Вземете един човек, гладувал 40 дена на необитаем остров, и му дайте например една жаба или един плъх. Ами той лакомо ще ги изяде, но значи ли това че човечеството "предпочита да яде плъхове и жаби"?

    Тъй като от утре започвам да инвертирам големи количества сироп, спешно се нуждая от ДОСТОВЕРНА ИНФОРМАЦИЯ какви други добавки да слагам в този сироп така, щото максимално добре да покрия нуждите на пчелния организъм. При това се нуждая от НАУЧЕН ПОДХОД при определянето на вида на тези добавки, както и на тяхното количество. Искам точно и ясно да знам, че слагам полезни за пчелите неща, а не боклуци с цел отбиване на номера.

    Предлагам в тази тема всеки да сподели какво той лично добавя в сиропа или в питките, и после да се опитаме с общи усилия да си изясним за всяка една рецепта дали е полезна и добра или е просто ПОРЕДНИЯ ПЧЕЛАРСКИ МИТ.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Понеже темата ще е доста четена мисля, че няма да е спам ако попитам някой знае ли в България да се извършва обеззаразяване на прашец с радиация. Или някъде по съседните страни има ли такава услуга.
    Питам защото като сметнем цената на всякакви-то там добавки които слагаме излизат вече в пъти по-скъпи от прашеца, а единствената причина поради която не слагам собствен прашец е страха от зарази.
    Винаги може по-добре.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Понеже темата ще е доста четена мисля, че няма да е спам ако попитам някой знае ли в България да се извършва обеззаразяване на прашец с радиация. Или някъде по съседните страни има ли такава услуга.
    Питам защото като сметнем цената на всякакви-то там добавки които слагаме излизат вече в пъти по-скъпи от прашеца, а единствената причина поради която не слагам собствен прашец е страха от зарази.
    Точно в целта! Като смятах какъв протеин да използвам и колко ще ми струва, стигнах до извода, че излиза по-евтино да давам прашец.
    Първо започнах с яйчен меланж, а после смятах соево брашно, протеин за хора и т.н. Соевото брашно е ясно, но другите са с много висока цена.
    Гледа се протеин гр/лв, а не цялото тегло. Тоест, трябва поне да знаеш колко протеин има в 1кг меланж(примерно).
    След това се гледа колкото % усвояемост има този протеин(забрави, почти няма информация).
    Както и да е...излезе, че трябва да ползвам или соево брашно или прашец, но(!) соевото брашно има отровни вещества в него.
    Освен отровните захари и аминокиселини...има много ама много пестициди и консерват(или нещо подобно). Ясно е на нивата, че се пръска, но този консерват го слагат в мелниците, че да не се разваля брашното.
    После идва момента със заразите(общо) в прашеца. UV уж вършело работа, но с гнилеца какво правим?!?!
    И тук зациклих и си седя... Тоест, към момента подхранването с чужд прашец е лоша идея.(за мен)
    Може да се вади прашец и да се надписва с номера на кошера, но дали си заслужава?
    Винаги гледам ефект/цена и все още не съм успял да открия много от отговорите, но бавно...бавно...всичко си идва на мястото.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Като за начало ще започна с малко разсъждения на глас...
    Повечето от информацията да кажем, че я имаме. Според мен трябва вещество по вещество да се гледат, че да стане по-ясна картинката.
    След това да се обобщят и накрая да се вкара цената(поне горе-долу).
    Нека първо видим подхода, а после да почнем с информация, че да не стане мазано? Или да даваме наред всичко?


    п.п Днес мислех да храня, но ми се развалиха плановете
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Понеже съм от по старите пчелари,моето виждане по темата е следното:За мен ако семейството има нужда от подхранване зимата,то да се направи с мед!Чета тука,че ако се дава мед и прашец се разпространява заразата/да така е,но нали този мед и прашец са от вашите семейства/Нали всички гледаме здрави и силни семейства/поне такава е една от целите ни/а същевременно ви е страх,да ги подхраните с мед,който те са събрали.За мен даването на добавки,протеини и витамини е излишно.Така по изкуствен начин поддържаме имунната система и не мисля,че е по добре за пчелите,по скоро е успокоение за пчелари/които по рано не са си свършили работата/.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Напълно си прав. От гледна точка на природата подхранването с мед е най-доброто решение за пчелите, но пустият му мед вече струва 5.0 лева, а алтернативите могат да се сведат до 2-3 лева или ако са собствено производство - дори и до 1.50. Това е изкушаващо - все пак правим бизнес и очакваме печалба .......

    Отделно от това доста честа пчеларска практика е в зимата да се вкарват слаби семейства, за които изкуствената храна е единственото възможно решение. Ако така или иначе ще я правим и даваме, то нека това поне да става по верния начин.

    Има и още нещо, което до момента не е засегнато в тази тема. Освен полезните за пчелите съставки масова практика е да се дават и вредни такива, но в името на някаква икономическа логика. Става въпрос например за СТАРТОВИТА или КОБАЛТА. Определено изкуственото пролетно подсилване с несвойствени за пчелите добавки е вредно за майката или семейството, но в случая надделява икономическата логика. То и при хората е така - борците и културистите на младини се тъпчат със стероиди, а после на старини проклинат съдбата си, но такъв е живота - има бизнеси на определени браншове, свързани с разрушаване на собственото здраве и с рискуване на собствения си живот (спортисти, циркови артисти, парашутисти, полицаи, военни и т.н.).

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    104
    Пчеларски район
    ДОБРИЧКА
    давай инвентиран сироп по евтино и по малко се изтощават пчелите

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега ,нали сме разисквали ,че нещата са различни за различните региони.При теб има прашец и няма нужда от подаване на заместители ,но при мен -няма.На пролет има недостиг .Ако трябва да приема твоя подход ,моите семейства кога ще се развият?Та затова аз ползвам заместители ,а сигурно и много колеги.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Понеже съм от по старите пчелари,моето виждане по темата е следното:За мен ако семейството има нужда от подхранване зимата,то да се направи с мед!Чета тука,че ако се дава мед и прашец се разпространява заразата/да така е,но нали този мед и прашец са от вашите семейства/Нали всички гледаме здрави и силни семейства/поне такава е една от целите ни/а същевременно ви е страх,да ги подхраните с мед,който те са събрали.За мен даването на добавки,протеини и витамини е излишно.Така по изкуствен начин поддържаме имунната система и не мисля,че е по добре за пчелите,по скоро е успокоение за пчелари/които по рано не са си свършили работата/.
    А ХМФ него все го забравяме и за това как влияяе на семейството в развитието му...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    21.05.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    първомай
    Господин Mateev пратих ви на лични координати на фирма от която може да се закупи feedbee и Вит амино ламонс+. Вие преценете как и дали да го публикувате.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    А ХМФ него все го забравяме и за това как влияяе на семейството в развитието му...
    Никъде не съм писал,че ако се наложи да подхранвам зимата,слагам загрят мед!ХМФ е при загряване и тогава се отделят токсини,слагам в хранилките натурален озахарен мед!
    Матеев писа,че 1кг мед=5лв,а някой колега писа,че дава добавки 4.70кг,за мен 0.30лв не е кой знае каква печалба,по важен е крайният резултат!

    Основните компоненти на меда са:


 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •