Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 37 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 363
  1. #151
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нека да се върнем към темата. Най-после се сдобихме с презентацията на лекцията на д-р Желязкова, за което искам да и благодаря, че ни я предостави за публично ползване. Изкам да благодаря и на Иван Кожухаров, който си направи труда да се свърже с Желязкова и да я помоли да ни я даде тази презентация. Разгледайте я внимателно - в нея има много полезна информация, включая и конкретни дози на влагане на конкретни хранителни съставки.

    Стимулиращи в-в&#1.rar

  2. #152
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Пожелавам ви успех,но не забравяйте,че света в момента се дължи на мислителите които извличаха МАКСИМУМА от всичко.
    Даа, това е думичката което е по-правилно да бъде заменена с "ОПТИМУМЪТ".
    Ако един човек вади прехраната си от пренасяне на камъни с едно магаре от точка А до точка Б, то би било разумно магарето да бъде натоварвано с работа дотолкова, че да може и утре да си върши работата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #153
    Забранен
    Регистриран
    15.06.2011
    Мнения
    115
    Пчеларски район
    Община Дулово, област Силистра
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нека да разделим ХОБИТО от БИЗНЕСА. Хоби пчеларството е за удоволствие. С него се пилее време и пари. Бизнес пчеларството е за ПЕЧЕЛЕНЕ НА ПАРИ. В него има ИНВЕСТИЦИЯ (създаването на пчелни семейства) и след това ПРОИЗВОДСТВО (експлоатиране на тези смейства) и най-накрая се очаква ПЕЧАЛБА. Всеки един пчелар, който иска да създава удобства и комфорт на пчелите си, за мене е ХОБИ ПЧЕЛАР. Ще помоля такива пчелари да не се намесват в темата. Бизнес пчеларите от своя страна трябва да ЕКСПОЛОАТИРАТ инвестициите си колкото се може по-интензивно, ако искат да са по-добри от конкуренцията, която ВЕЧЕ ГО ПРАВИ ТОВА. Междинен път НЯМА.

    Ще ви дам пример с овощните градини. Имам си една хоби овощна градинка с около 100 най-различни плодни дръвчета. Ами трябва да ви кажа, че от тях рядко получавам повече от няколко касетки с плод. Причината - ами изоставил съм я на произвола на съдбата. Една единствена година бях назначил работник, който да ги подрязва, тори, полива, пръска с химикали, подпира с колове и въобще да се грижи за тях, и през тази година мазата ми беше задръстена от продукция - може би един или два тона. Та това е разликата между хобито и бизнеса - в количеството на получената продукция. Има ли грижи и употреба на подходящи храни и лекарства, има и продукция. Няма ли го това - всичко отива по дяволите.

    Същото е положението и с кравите, пилетата, земеделските култури и въобще с всичко. Не се ли грижиш за тях и не се ли опитваш да ИЗВЛЕЧЕШ МАКСИМУМА от възможностите, бизнеса ти загива.

    Ще ви кажа още нещо за ЦЕНИТЕ НА МЕДА, месото, зърното и всичко останало. Пазарните цени се формират от тези производители, които вече са се научили КАК ДА ИЗВЛИЧАТ МАКСИМУМА. Те произвеждат най-много и именно те контролират цените. И ако останалите по-дребни не се научат да правят същото, те ще работят на загуба. Тази тема е един опит да се научим как да го извличаме този максимум, защото който вече го знае, обикновенно си трае. Причината - съществуващото положение с незнанието и самозаблудите на болшинството от пчеларите ги устройва знаещите и те не искат да си създават допълнителна конкуренция.

    Та тази тема е за КАНДИДАТ-БИЗНЕС ПЧЕЛАРИ, желаещи да използват научни подходи за ИЗВЛИЧАНЕ НА МАКСИМУМА. Моля всички останали да не се намесват и да си практикуват хобито както си искат и както им доставя най-голямо удоволствие (пилеейки пари и време).

    А това че сме изтощавали пчелите и сме им съкращавали живота, принуждавайки ги да работят свръхсилите си - ами че нали това е целта. Ако човк е дал пари за някаква производствена машина, глупаво ще е тази машина да стои без работа. Умното е да накараме тази машина да работи денонощно, а още по-умно е да я пуснем да работи на ВИСОКИ ОБОРОТИ. Ако ние не го направим, други ще го направят. И ВЕЧЕ ГО ПРАВЯТ !!! И контролират ниските цени, защото на тях им излиза сметката, а ние се жалваме по форумите и ще продължаваме да се жалваме, докато фалираме.
    Защо не преименувате тогава темата на БИЗНЕС ТЕМА, в която да имат достъп да пишат само такива пчелари с над определен брой кошери или мислещи се като такива.
    Вие зобители се г-н Матеев? Сутрин, обед и вечер вземате по една шепа стимуланти за да работите по 24 часа.
    Никой не отрича добавките в менюто на пчелите,но това трябва да е в рамките на разумното, а не са сметка на всичко и най вече за здравето на пчелите.
    Казвате че една машина /не жив предмет / трябва да работи колкото е възможно по дълго време на високи обороти, но човекът които я управлява / живо същество/ дали колко време ще издържи без прекъсване да я обслужва?.
    По същата ваша логика за експлоатация на макс може да помислите за осветление на пашата така пчелите ви ще работят денонощно, продуктите които произвеждат ще може да си позволите да ги продавате на половината от сегашните пазарни цени.Дали след това няма да ви удари синдрома на избягалият кошер, но вие имате пари да и закупите нови пчелни пакети и това ще ви е последната грижа.
    Ще ви дам и аз един пример с едни картофи.Една малка част от нивата бе наторена с лайна -овчи и даде много по голяма и качествена продукция от другата част торена със съвременни скъпи Торове.

  4. #154
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Матеев е прав за него си,колегата Кубио също.Интересно ми е,аз като направя 200 бройки изведнъж ще почнете да ме уважавате ли?Бройките не правят човека,неговата съвест го прави.Няма смисъл от философски спам в тази бизнес тема.Всички обаче би следвало да помислим върху последния коментар на скутелатор,който много обича да го извърта по неговия си начин,че чак ти иде да го треснеш с нещо.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #155
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Бройката на семействата е критерий само ако си СТАР ПЧЕЛАР. Един вид дълги години си пчеларствал и просто толкова си могъл да постигнеш. Повече не можеш, защото ПИЛЕЕШ ВРЕМЕ в технологията си. А както всички знаят, времето е лимитирано до 10-12 часа в денонощие. Повече никой не е успявал да го постигне, особенно ако го прави ежедневно.

    При млади пчелари критерий е не абсолютната бройка на кошерите, а какъв ръст (какъв процент нарастване) има спрямо предишната година. Колкото по-голям е този ръст, толкова по-бързо ще се достигне тавана от 300-400 кошера, над който вече се минава на следващото ниво - наемане на работници. На това следващо ниво предизвикателствата са други, но кадърните хора могат да се справят.

    Най-важен критерий според мене за всеки един пчелар е ТАВАНА, до който той е достигнал. Ако няколко години подред даден пчелар има един и същи брой на кошерите, то тогава той е достигнал до ТАВАНА НА СОБСТВЕНИТЕ СИ ВЪЗМОЖНОСТИ. Та именно този таван е критерий кой стар пчелар е по-добър и кой - по-лош. Този таван обаче е критерий и за това, че дадения пчелар се е ПРОВАЛИЛ в опитите си за разрастване например чрез наемане на работници или чрез преосмисляне на технологията си и въвеждането на някаква по-нова.

    Истински добрите пчелари ЦЯЛ ЖИВОТ СЕ РАЗРАСТВАТ. На всяко едно ново стъпало те се сблъскват с нови предизвикателства, и успяват да ги разрешат. Тука вече не са достатъчни само пчеларските познания, а познанията във всички останали сфери на живота и бизнеса. И критерий за сравняване на истински добрите пчелари е СКОРОСТА НА РАЗРАСТВАНЕ !!!

    Аз лично за 2 поредни години постигнах 2 пъти по 100% ръст (два пъти удвояване на кошерите). При това обаче достигнах до някакъв таван (вече ми е много трудно да се справям и да контролирам количеството), в резултат на което за следващата година планирам по-малък ръст и отделянето на по-голямо внимание на ЕФЕКТИВНОСТТА (със същите количества кошери да се постигне по-голям краен продукт). И ако се справя с това, ще продължа с ръста дотогава, докато достигна до собствения си окончателен таван или докато умра.

    Естествено има и още една група пчелари - достигнали са много, но след това са го загубили или драстично са го намалили. Това се получава тогава, когато НЕ СЕ КОНТРОЛИРА СКОРОСТА НА РАЗРАСТВАНЕ !!! Това вече е от ТЕОРИЯТА НА РИСКА - с по-малък риск нещата стават по-бавно, но и гафовете са по-малко. Тука няма единна формула за това дали трябва да се рискува повече или по-малко. Хубаво е да се знае теорията на вероятностите най-малкото заради това правилно да се преценява нивото на риска, с което бихте се чувствували комфортно, и бихте спали спокойно.

    А за който не му се задълбочава в подробностите, добре е да знае поне следното:
    Всеки се изкачва в служебната йерархия и в живота като цяло дотогава, докато достигне до собственото си НИВО НА НЕКОМПЕТЕНТНОСТ. На това ниво той се справя много зле и с много гафове, поради което е препоръчително да се върне една стъпка назад и да изкара остатъка от живота си на предишното комфортно за него ниво. Естествено има и алтернативата отново да стане УЧЕНИК на стари години, но това малко хора го правят.

  6. #156
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Както и Матеев каза, ние сме създадени различни. Различни са нещата които ни удволетворяват, по различен начин гледаме на природата.

  7. #157
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2014
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ. Долни Дъбник, обл. Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Всички обаче би следвало да помислим върху последния коментар на скутелатор,който много обича да го извърта по неговия си начин,че чак ти иде да го треснеш с нещо.
    Виж последния абзац на пост №468 :
    http://pchelari.com/forum/showthread...1833#post41833 ,
    както и пост №10 :
    http://pchelari.com/forum/showthread...2343#post42343
    Този пост е редактиран от delisimo; 24.01.2015 в 22:41. Причина: уточнение и допълнение

  8. #158
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Цитат Първоначално публикувано от delisimo Виж публикацията
    Виж последния абзац на пост №468 :
    http://pchelari.com/forum/showthread...1833#post41833 ,
    както и пост №10 :
    http://pchelari.com/forum/showthread...2343#post42343
    Колега,благодаря.Аз скутелатора го разбрах какво иска да каже,но нарочно наблегнах на това,защото другите ще се направят на разсеяни и ще го пропуснат да им мине покрай ушите.Това което мисля за себе си е - да си избера подходящото магаре за моя терен.То ще е свикнало с храната наоколо,а аз няма да се чудя какво да му давам да яде.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  9. #159
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако един пчелар иска да има много продукция (мед и прашец), то тогава е 100% сигурно че той трябва да има много на брой пчели с голяма продължителност на живота. Тоест този пчелар наистина ще направи ДОБРО НА СЕМЕЙСТВОТО. При това положение твърдения от типа "ще уморите пчелите", "ще ги изтощите" и всякакви подобни са чиста проба МАНИПУЛАЦИЯ на общественото мнение. Също така не е вярно и твърдението "аз на моите пчели нищо не им давам". Това също е лъжа, измама или най-малкото - манипулация. Имам такъв познат пчелар, който наистина нищо не им даваше и така умори всичките си семейства, закупени по програмите.

    Вярното твърдение трябва да бъде "Аз ще подхранвам пчелите по ПРАВИЛНИЯ НАЧИН - когато трябва, колкото трябва и с каквото трябва, щото да им осигуря дълъг живот и безупречно здравословно състояние, а от там и висока производителност на техния труд".

    В случая спора не е дали да ги храним или не - всички хранят. Спорът е кога, как и с какво да ги храним. Отговорите на тези въпроси всъщност са част от ТЕХНОЛОГИЯТА НА ПЧЕЛАРСТВАНЕ, а тя както вече всички знаете е различна при различните пчелари. Всеки си е направил собствена технология съгласно собствените си знания или самозаблуди. И правилното за един е неправилно за друг, защото другия има различни паши, различна система кошери, вкарани в зимата семейства с различна сила и т.н. и т.н.

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Здравейте Г–н Матеев! Класификацията Ви за пчеларите е вярна –с много малки изключения.Имам малък въпрос относно ВРЕМЕТО което губи всеки един пчелар на пчелина.Вие го оценявате на ,,поне по 5 лв./ч." Вие плащате ли поне по толкова на вашите пчелари? Защото простата сметка дава следното– 10ч. .5лв.=50лв. .30д.=1500лв заплата/ раб.ден на пчеларя е ненормиран,затова слагам средно 10ч./Че това за Габрово е депутатска заплата.Ще се радвам за вашите пчелари ако това е истина!Макар да не ми се вярва.Така ,че най–важния фактор –ВРЕМЕТО отпада,затова при мен не участва в ценообразуването на пчелните продукти.Това писане е по повод Вашият пост 150,но е много дълъг и затова не го цитирах.Отговора не езадължителен,той е ясен за всеки,но ако желаете може и да отговорите.

 

 
Страница 16 от 37 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •